| SaveTheNature a întrebat:

Un fenomen CLAR se intampla de ceva timp incoace.
Multi utilizatori TPU, si nu numai se plang de depresie, de stare de neliniste, de stari de nervi, se simt singuri, si neintelesi.Si intalnesc din ce in ce mai multi care au aceasta stare.
Trebuie sa fii orb sa nu vezi ce se intampla in jur, si ca oamenii nu mai sunt nici aceia care erau acum 1 an sau 2 de ex.Si nicidecum nu mai sunt aceeasi care erau acum 10 15 ani.
Nu mai au incredere unul in altul, se critica unul pe altul, nu se mai regasesc pe ei insusi.Nu mai au planuri clare de viata, ci totul e un haos controlat.
Si mai rau e ca multi se afla in faza de negare, momente in care nu cred ca ceva se intampla cu intreaga omenire!
Si unde cauta ei oare ajutorul in aceste vremuri de pierzanie?

Răspuns Câştigător
| FerLin a răspuns:

Majoritatea in vicii. Intr-adevar am obervat acest aspect si cum spunea cineva pe aici, nu e doar pe TPU.
Toate aceste "fenomene" sunt in mare parte efectele secundare ale inteligentei ce o afisazeaza voluntar majoritatea oamenilor transpuse prin a demonstra putere, control, manipulare, sau mai corect spus, rautatea oamenilor. Suntem propriile noastre victime. Razboiul asta tacit dus la un nivel subliminal cred ca are efecte asupra sufletului nostru, sau spiritului sau cum vreti fiecare sa-l numiti, la fel de grave ca ale unui posibil al III-lea razboi mondial asupra integritatii corporale, ca tot s-a ajuns in comentarii si la subiectul asta.
Constient sau inconstient, fiecare ne confruntam cu nelinistile de care spui tu. Dand propriul meu exemplu, in prezent ma bucur de o oarecare liniste sau mai bine spus, lipsa de griji, probleme, si cu toate ca sunt multumit de viata mea din prezent, iata-ma la 4 si ceva dimineata, putin melancolic, savurand linistea noptii si stand pe TPU, ascultand muzica folk si comentand la subiecte ca acesta. Iti suna descrierea ca fiind una pretabila unui om linistit, multumit de viata lui cum am eu senzatia sau cum incerc sa ma conving ca am? Logic luand-o si detasandu-ma de subiectivismul meu cat se poate de mult, pot sa spun ca mie nu mi-ar suna.
Acum oricat de multe probleme, griji, nelinisti am avea fiecare, depinde de noi de cum stim sa le gestionam si sa le depasim. In Romania, avand un loc de munca de om normal (nu demnitar, afacerist de succes, etc) si incercand sa fi cat de cat corect, e dificil sa fi multumit de viata ta. Acuma depinde si de scara de valori a fiecaruia.
Oricum, o teorie generala care sa fie valabila pentru fiecare om ce are cel putin o grija persistenta pe cap nu cred ca se poate elabora, si incercand sa descrii tot felul de factori ce influenteaza fericirea in asa fel incat fiecare sa se regaseasca macar intr-unul, e o munca de sisif.

14 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Traim vremea sfarsitului.Intr-o lume bulversata plina de tot felul de crize, este extraordinar sa ai pacea care intrece orice pricepere.Ea este independenta de evenimente si imprejurari, pentru ca ea vine de sus.Depresie si ingrijorare? Aceasta este lipsa credintei in Dumnezeu.

| Vizitiul a răspuns:

Neliniste, stari de nervozitate, lipsa intelegerii si singuratate? Care dintre acesti useri s-ar descotorosi macar o luna de site? Schimbarile n-ar inceta sa apara. Odata ce-ti petreci mare parte din timp inchis in aceasta "camera", nu prea vad cum ai reusi sa fii ok. Te zbati, te zbati, dar in van. Lipsa contact social, lipsa trairi, lipsa experimentari. N-ai cum sa nu intri in depresie, n-ai cum sa nu te certi, imposibil sa crezi ca poti fi inteles, cand esti doar tu, inchis intre patru "pereti" (inchis pe TPU).

| SaveTheNature explică (pentru Vizitiul):

Pe TPU gasesti o mica parte din oamenii care se plang(o foarte mica parte)Si de unde sa dai exemple daca nu de pe TPU,dar nu intelege gresti, starile descrie mai sus nu le au doar romanii, ci si englezii si suedezii si italieniiwinking iti spun pentru ca in ultimiii 5 ani m-am perindat prin astea 3.De fapt, in tarile dezvoltate, aceste simptome sunt mai prezente3 si mai clare.La noi vor ajunge in timp.

| harciog a răspuns:

Oare o sa mai iasa soarele vreodata? Desi nu ma pling de nici o stare a vremii pentru ca imi plac chiar toate, cred totusi ca vremea e singura cauza a depresiilor.

| EmaS a răspuns (pentru harciog):

Soarele neprihanirii va rasari pentru cei care Il cauta cu o inima curata.Acolo nu va mai fi nevoie de luminatori, caci insusi Domnul Isus va lumina.

| luana1 a răspuns:

Nimic nu ne impiedica sa fim fericiti, senini si mai presus de asta, sa fim noi insine.Iar noi toti am uitat asta...din pacate.Adele are o melodie cu un titlu interpretabil:" Set fire to the rain"http://youtu.be/FlsBObg-1BQ

| soupflood123 a răspuns:

Nu stiu daca ai auzit de acea bulgaroaica, Vanga (a murit prin anii 90, la o varsta inaintata), dar ea era prezicatoare si cam 80% din prezicerile ei s-au adeverit. A spus ca prin Octombrie 2010 va fi data oficiala a inceperii unui razboi mondial, si de terminat se va termina prin 2013.
Nu am auzit despre ea decat recent, dar daca este reala marja ei de ''eroare'', oare care ar fi sansa ca acum sa fim in plin razboi mondial? Criza mondiala este, iar crizele sunt de obicei cauzate de razboaie-printre altele. Problema e ca nu prea sunt violente de proportii nationale, in special in Europa.
Daca intr-adevar este un razboi mondial acum, atunci este unul mai subtil...

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns (pentru soupflood123):

Parca e invers, razboaiele sunt cauzate de crize financiare.

| soupflood123 a răspuns (pentru GoodGuyOviCONTSUSPENDAT):

Adevarat, dar ia in considerare capitalul care se "investeste" in razboi si vei avea tot o criza economica de toata frumusetea in timpul razboiului si in special dupa.

| Userrr a răspuns:

Pai dupa parerea mea astia nu stiu sa traiasca.dai dracu de pedofililaughing

| Sabin91 a răspuns:

Inca nu s'o nascut problema sa ma doboare psihiclaughing)))

| ionutk9 a răspuns:

Este intr-adevar o problema serioasa la nivel de tara si nu numai e din cauza crizei actuale si mai ales din cauza nelinistii pentru tot ceea ce ar putea sa urmeze, oamenii se simt singuri pentru ca asa sunt mai nou, fiecare are gandurile problemele sale nimeni nu mai da atentie la cei din jur ci doar la problemele sale pentru ca traim intr-o lume de asa natura

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai dreptate,numai ca problema nu este numai pe TPU ci la nivel global.O adunatura de nemernici,bine pusi la punct, stintific, au creat si amplifica aceasta stare asa cum au facut cu gripe si virusi de tot felul.
Totul a fost descoperit de o ziarista austriaca si a probat cu documente.Scopul clar este de a micsora la maxim posibil, populatia globului.Situatia e si mai tragica in tari ca a noastra, unde "alesii" lasa de dorit.Ne vor distruge psihic daca vom continua sa-i lasam sa isi bata joc de noi. Mult noroc sa aveti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sfarsitul lumii va veni cand dragostea va dispare de pe pamat. daca dispare dragostea,nici iubire, nici mila nici iertare, nici ingaduinta mici toleranta nu va mai fi.prifit sa mai raspund tot acum la o intrebare; de ce va e teama cel mai mult? de necredinta si anarhie ma tem cel mai mult.si de cel ce poate pierde si trupul si sufletul in gheena.deja unele rezultate se vad .zilnic.in orice clipa, in orice moment.santem singuri.e trist. mircea badea ridiculiza azi dimineata; ninsoarea,credinta,sarbatorile, prefacatoria si latura comerciala a orice pe fata pamantului.e trist. avea dreptate.dar ma voi bucura de prma ninsoare, fara sa ma gandesc la mocirla de dupa.fiti oameni, nu roboti.sanatate.