| anonim_4396 a întrebat:

Un om care e gay, se naste sau devine gay?

Răspuns Câştigător
| NGheorghe a răspuns:

Este 100% prostit sa creadă ca este gay. Majoritatea celor care pretind ( pe Youtube sau in "public special ales"), ca sunt gay, mintesc cu nerușinare, scopul este ca sa fie copiați de naivi si puerili.
BanKay- fiecare își alege drumul - noi nu vorbim de drumuri ci de sex, sexul nu ți-l alegi ci îl ai din naștere. Apoi teoria cu "simtitul chemării". Lol
Miksha- "mediul prenatal" -cam ce am zis si eu- este nevoie de implementarea unor cretinitati si încă la vârsta timpurie.
Kogaion- teoria nodului in stomac. Parca nodul era in gât si fluturii in stomac!
Canibal - libelule =)
Sebastin695 - Teoria cu setare default! =) mai bine zicea ca s-a născut fără sex. Ne făcea mai curioși.
Mie mi s-ar părea corect ca ăia să facă parade atunci când si noi vom merge cu sexul pe afară sa ne lăudam ca suntem normali.

24 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Homosexsualitatea este ceva genetic, dar gay descopera atractia fata de acelasi sex la pubertate, nu devi gay orice ai face, poti vedea filme pentru adulti cu gay non stop ca degeaba, poti fi bisexual si sa crezi ca ai dobandit homosexualitatea, femeile sunt bisexuale majoritatea

| RAY a răspuns:

Daca homosexualitatea ar fi genetica, s-ar putea ca prin analiza ADN -ului unui copil nou-nascut sa se faca o predictie daca acesta va fi gay sau nu, dar nici vorba de asa ceva, se pot face teste genetice care sa vada daca e predispus la vreun anumit tip de boli sau sa i se confirme parintii dar nu se poate descoperi gena homosexualitatii? Ma indoiec ca exista asa ceva.

cate aiureli scrii omule, pana la pubertate nu simti atractie sexuala asa ca la nastere nu se poate vedea ce va fi acel copil, la pubertate primim o doza mare de testosteron care hotaraste multe

Si plus de asta, e destul de evident ca homosexualitatea se dezvolta pe parcursul vietii, cum se explica faptul ca dintre cei care au fost abuzati in copilarie la maturitate se declara gay un procent mai mare fata de restul populatiei?

poate pentru ca cei abuzati nu stiau de propria lor sexualitate, daca un copil care nu e la pubertate e abuzat si apoi descopera ca e gay nu inseamna ca asta a determinat si pubertatea, dupa cum am spus femeile majoritatea sunt bisexuale si multi barbati, un hetrosexual nu devine homosexual orice ar face nici invers

| Donsavas a răspuns:

Homosexualitatea este o orientare SEXUALA, deci tine de sex si cu cine alegi sa faci. Nimeni nu se naște asa. Este psihologică sau cel mult hormonala, însă dobândită aceasta orientare. Nu poti spune că un zoofil sau necrofil s-a născut cu plăcerea fata de animale sau cadavre. Placerea asta a pornit odată cu asocierea obiectelor sexuale cu dopamina. Odată inhibati receptorii dopa, plăcerea sexuala nu se mai simte. Însă pot avea o implicare si dereglarile hormonale.

| SG1995 a răspuns:

Uni se nasc alti devin, sexualitatea se formeaza in timp setarea default e bi, deci 50/50% sanse sa fii hetero or gay, desi sunt mai multe chestii implicate in ideea de natura sexual cel putin in ce priveste specia umana.

| Nilsson a răspuns:

Din cate se pare, homosexualitatea NU este inascuta cum sustin lgbt-istii in propaganda lor.
Studiile efectuate pe gemeni au ajuns la aceasta concluzie:

http://amazinghealth.com/......ot-genetic

Daca homosexualitatea ar fi genetica, s-ar putea ca prin analiza ADN -ului unui copil nou-nascut sa se faca o predictie daca acesta va fi gay sau nu, dar nici vorba de asa ceva, se pot face teste genetice care sa vada daca e predispus la vreun anumit tip de boli sau sa i se confirme parintii dar nu se poate descoperi gena homosexualitatii? Ma indoiec ca exista asa ceva.

Si plus de asta, e destul de evident ca homosexualitatea se dezvolta pe parcursul vietii, cum se explica faptul ca dintre cei care au fost abuzati in copilarie la maturitate se declara gay un procent mai mare fata de restul populatiei?

| aumih16 a răspuns:

Conteaza ce sexualitate ai? eu cred ca nu! in fond asta este viata ta! tu alegi ce vrei sa fii! in viata!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se naste.

| Kogaion a răspuns:

Parerea mea este ca te nasti asa. Adica iau exemplul de cand eram eu copil si nu stiam nimic legat de sex sau altele, dar cand vorbeam cu o fata aveam un nod in stomac.

| SG1995 a răspuns (pentru Kogaion):

Da si nu, exista cazuri cand devi, desi da sexualitatea e instinctuala, gen la 4-5 ani am cazut un film alb-negru o tipa era ranita si purta o rochie cu umeri eu m-am uitat la umeri aia si m-am excitat (gen o simteam jos nu in stomac), well si asociam senzatia cu mila faptului ca aia avea un cutit in ea si era pe moarte, ulterior cand m-am masturb.at prima data adica 2 ani mai tarziu la 7 ani am realizat ce era senzatia (apropo ma masturbasem in vis atunci).

| Cannibal a răspuns:

Un om se naște gay. Să fim serioși eu nu cred că tu ai alege să fi gay doar pentru a atrage "atenția" sau să fi discriminat de către anumiți oameni.
Câteva studii științifice au arătat că orientarea sexuală depinde de anumiți factori genetici.
La femeile lesbiene și la bărbați heterosexuali s-a observat că emisferele cerebrale au tendința de a fi usor asimetrice cu emisfera dreapta mai mare decât emisfera stânga.
Exista cazuri de homosexualitate chiar și la animale.
Homosexuali există încă din cele mai vechi timpuri încă din Grecia Antica era o parte integrată a societății chiar Platon spunea despre Socrate că își pierdea firea în preajma bărbaților tineri.

| AdelinaC a răspuns (pentru Cannibal):

La ce animale?

| Cannibal a răspuns (pentru AdelinaC):

La delfini, pinguini, lei, libelule, girafe etc, etc.
Încearcă să te documentezi puțin dacă consideri că pe net sunt doar prostii citește cartea "Evoluţia unei revoluţii bazele psihoterapiei raţional-emotive" scrisă de Albert Ellis.

| xVictor a răspuns:

Fiecare își alege drumul dar există și cazuri în care copiii de mici au mai multe gene femeiești in ei și se comportă că fetele, practic homosexuali, in rest tu alegi sa fi, pentru asta simți chemarea, asta faci.

| SG1995 a răspuns (pentru xVictor):

Un barbat cu persoanalitate feminina si viceversa nu e neaparat gay/lesbi poate fi bi sau chiar hetero.

| Systemup a răspuns:

Te nasti cu aceasta.

| Miksha a răspuns:

Citat din wikipedia "Relația dintre biologie și orientare sexuală este încă în stadiul de cercetare. O cauză singulară, determinantă sau simplă nu a fost demonstrată conclusiv. Diverse studii duc la concluzii diferite, uneori în conflict cu alte studii. Teoriile disponibile la ora actuală indică o combinație de factori genetici, hormonali și sociali ce determină orientarea sexuală.[120][121] Teoriile biologice cu privire la orientarea sexuală sunt mai des întâlnite și studiate, iar printre factorii biologici pot fi amintiți cei de natură genetică, respectiv dezvoltarea fătului în uter. Orientarea sexuală este un caracter cantitativ, poligenic, existând cel putin nouă gene implicate în determinismul acesteia la care se mai adaugă factorii de mediu: mediul prenatal și hormonii și substanțele chimice care pot influența modul în care se produce diferențierea sexuală a creierului."

| SG1995 a răspuns (pentru Miksha):

E si normal specia noastra e una care e afectata mai mult social decat genetic, desi in sexualitatea umana genele joaca si ele un rol.

| PopaCristian a răspuns:

Cred ca homosexualii, in parte se nasc cu o predispozitie, poate genetica, spre aceasta inclinatie sexuala, in parte devin sub influenta mediului in care creste. Eu sunt bisexual, traiesc in relatie de cuplu de 6 ani cu prietena mea si avem viata sexuala nromala, dar m-a atrag si barbatii. La mine, cel putin, inclinatia sexuala si pentru barbati a pornit din curiozitate si sub influenta unui bun prieten din adolescenta si de atunci am ramas cu aceasta fixatie. si dorinta, uneori de nestapanit, de a avea contact sexual cu un barbat.

| anonim_4396 explică (pentru PopaCristian):

Si ai avut pana acum vreun contact sexual cu baietii?

| RAY a răspuns (pentru PopaCristian):

Si iubita ta accepta asa ceva?

| PopaCristian a răspuns (pentru anonim_4396):

Salut, da, am avut multe contacte sexuale cu baieti.

| anonim_4396 explică (pentru PopaCristian):

Si chiar ai supt-o? Cand ai facut-o prima data(la ce varsta)?
Cum i-ai convins pe ei sa te lase sa le-o sugi? Ti-a placut? Ai facut vreodata deepthroat? Ce gust are sperma? Ai inghitit-o vreodata?
P.S. Scuze daca am fost prea direct laughing)

| PopaCristian a răspuns (pentru anonim_4396):

Nicio problema cu stilul direct. Da, o sug si o dau la supt si fac si a**l Prima data la varsta de 19 ani am facut-o cu un baiat, de atunci simt uneori nevoia sa fac sex si cu barbati. Nu e greu sa-l convingi pe cel care doreste si el, cam la toti ne place sa fim supti, daca iti place sa fi supt, te gandesti cat de mult i-ar place si partenerului sa fie supt si el. Adevarul este ca baietii/barbatii se pricep mai bine la supt decat femeile. Uneori fac si deepthroat, depinde de partener. Sperma are un gust putin sarat, poate sa-ti placa sau nu, gustul depinde si de alimentatia partenerului, daca e fumator atunci are un gust usor amarui. Mie imi place sa ejaculeze partenerul in gura mea, dar nu inghit sperma, dupa jocul final o scuip.

| SimionAlex97 a răspuns:

Salut!

Răspunsul e că încă nu știm sigur. Avem un potențial răspuns care, după multe studii desfășurate, pare să fie cel corect. Iată-l.
Ambele. Unele persoane se nasc cu anumite predispoziții genetice care le oferă o probabilitate mai mare de a dezvolta o „chestie" (boală, culoare a ochilor, coeficient IQ, orientare sexuală, etc.). Dacă o persoană e gay (are orientare homosexuală), înseamnă, destul de probabil, că factorul genetic a contribuit la dezvoltarea acestei particularități. Până aici e genetic.
În continuare e important de adăugat că acea particularitate se dezvoltă sau nu și în funcție de factori de mediu (context socio-economic, familial, cultural, evenimente plăcute și neplăcute întâmplate, etc). Predispoziția genetică și acești factori de mediu formează, într-un fel sau altul, orientarea sexuală. Orientarea sexuală NU se alege, pentru că nu putem controla nici factorii genetici, nici factorii de mediu. Și, chiar dacă s-ar putea alege, nu e nimic greșit în a avea o orientare sexuală diferită de majoritate. Mulți oameni au argumente subțiri, bazate pe norme sociale, religie și motive personale, printre altele, pentru care condamnă orice orientare sexuală diferită de heterosexualitate. Afirmațiile și premisele oamenilor din categoria asta pot fi refutate factil, prin studii științifice și logică.