| andrada_8569 a întrebat:

O persoana se naste geniu sau devine geniu?

25 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Se naste geniu, se naste cu o inteligenta cu mult peste medie, apoi el doar o foloseste in viata, ii vin idei si asa mai departe. Nu devine geniu, devine din ce in ce mai cunoscator de chestii pe vreme ce le invata, dar genialitatea sta in capacitatea de a invata, nu in ce invata.

| Alverto a răspuns (pentru Mosotti):

Nu ai înțeles întrebarea, nu întreba despre un geniu anume ci despre persoane in general
De ex cineva care a crescut într-o familie de romi poate lua bacu' cu 9 sau chiar cu 10, asta înseamnă că devenit, iar părinții lui nu i-au dat inteligența din prima, ci a invatat-o pe parcurs
Depinde de persoană în general prin ce metodata este inteligent

| Mosotti a răspuns (pentru Alverto):

Pai despre persoane in general zic!
Inteligenta nu se invata, ea e data! Inveti materia de dat la examen doar, inveti meseria si ce mai vrei folosindu-te de inteligenta data din prima de gene.
Depinde si de caracter, adica sa fi inteligent dar si sa vrei sa faci ceva, poate de la parinti au luat inteligenta, dar parintii nu au facut carte ca nu au avut posibilitate, sau daca parintii sunt cu inteligenta low, cine stie in arborele genealogic ce ruda inteligenta a avut.
Sau pur si simplu a avut norocul ca fie el primi din familie cu o gena diferita.

| Celcestietot a răspuns:

Devine, deci asa ceva este dobandit in foarte mare parte, dar si inteligenta din nastere transmisa prin gene este foarte importanta. De exemplu, Einstein nu s-a nascut direct cu formula E=mc2 sau alte persoane care ii consideri tu desteptii clase nu aveau informatiile care le afiseaza inca de la nastere. Genele acelea transimse nu fac decat sa iti functioneze creierul mai rapid, ori sa retina informatia mult mai repede chiar daca te-ai uitat peste o sursa de informare doar o data s-a.m.d.

| Mosotti a răspuns (pentru Celcestietot):

Genele, corect, alea-s cheia, apoi e deja rutina.

| Celcestietot a răspuns (pentru Mosotti):

Da, genele sunt baza, starter kit-ul happy.

| Sofer a răspuns:

Se naște și devine geniu.

| RoCkKiD a răspuns:

Depinde cum definesti geniul.
Daca e scrict pe baza de IQ, asa se naste.
Daca e pe baza realizarilor intr-un anumit domeniu, devine prin munca.

| Mosotti a răspuns (pentru RoCkKiD):

Exact, se naste cu IQ si apoi doar il foloseste sa devina ceva, si nu ii va fi prea greu sa faca asta, va imbina placutul cu utilul. E de fapt soarta care l-a dotat, e meritul soartei, mai putin al lui.
Mai ales ca nici nu a ales sa faca ce face, a simtit de la sine ca ala ii e drumul.

| Alverto a răspuns:

Se poate naște, dar de cele mai multe ori devine

| Mosotti a răspuns (pentru Alverto):

Doar se naste geniu, nu devine, genialitatea nu sta in ce va face si ce va invata ci in inteligenta cu care va face tot ce va face in viata.
Nu e geniu ca a facut cutare, ci e geniu ca a putut face cutare.

| Dana1999 a răspuns (pentru Mosotti):

Nimeni nu se naște învățat și toți am putea fi geniali
Exista oameni care s au vindecat de retard prin munca

| Mosotti a răspuns (pentru Dana1999):

Normal ca nu se naste nimeni invatat, insa se naste cu o anumita capacitate de a invata! Vei invata in limita capacitatii care ti-a fost data de natura, ca ne convine ca nu, aia este.
Daca are retard asa ramane, de ex oligofreniile, alea raman pe viata dupa cum se stie, e si aia de mai multe grade, aia fac ce pot in limita aia pe care o au.
Dar or fi si cazuri, nu stiu daca tu zici, unde oi fi citit.

Ca asa toti ar iesi profi universitari sau altele.
Geniile au o minte stralucita, si si-o folosesc ca sa faca ce fac, ei pricep chestii pe care noi nu le putem pricepe oricat ai invata. Ei studiaza domeniul ala si ajunge unde ajunge.
Din copilarie descopera ca pricep fulger la scoala! Nu e cum vrem noi sa credem ca sa ne gasim scuze ca si noi putem, nu putem!

De ex Susan Polgar, e o smchera care iti muta la sah la secunda.
La 3 ani a cazut tabla de sah din sifonier accidental, se uita asa la ea simtea ca o cam atrage instinctiv, tacsu a invatat-o sah si la 5-6 ani parca deja ii batea pe toti din club din oras! Asa ca aia este.
Invata tu sah si la 5 ani sa bati tot clubu!

| Dana1999 a răspuns:

Nimeni nu se naște învățat însă nici nu putem exclude varianta in care tu asa te naști fiindcă dacă te uiți, sunt copii care se nasc cu retard și alții care ajung retardați la maturitate, din cauza bolilor, accidentelor etc deși erau normali in copilărie
Asa poți sa fi considerat prost in copilărie dar in timp sa te dezvolți sau sa fi olimpic de mic și la maturitate sa te prostești de tot

| Reghqen a răspuns:

Nimeni nu se naște cu nimic deja pregătit în farfurie după părerea mea, țoti ne naștem cu o înteligență de la naștere fiindcă toți suntem egali în orice. Însa sunt unele persoane care nu își bat capul să devină genii, înteligenți cu mai mult decât deja s-a născut și a rămas blocat acolo unde s-a oprit. Concluzia este ca fiecare dintre noi poate deveni un geniu, doar ca trebuie să îți bați capul mult, să faci multe experiențe, să lucrezi, să înveți muult... asta deoarece nimic nu se obține deja pregătit în farfurie. Nimeni e superior sau inferior, ci suntem toți pe același linie, doar ca unii sunt puțin mai sus pentru ca au muncit, au învățat de mici, au lucrat, exerciții, experiențe, burta pe carte, doar toate astea până la urmă l-au avantajat. Cu ce? A devenit un geniu! big grin
Oricine are capacitățiile să devină, însa doar cu perseveranță, tempism, concentrație maximă dar foarte împortant cu multă răbdare și cu multă voință și viclenie happy.

| Mosotti a răspuns (pentru Reghqen):

Nu ne nastem egali la orice! Total gresit si verifica in real, unu e mai urat, altul mai frumos, altul mai destept, altul mai slab la minte, altul si mai destept ca ala destept, altul mai inalt, mai scund, mai rau, mai bun.
Unul are talent la actorie, altul nu are, altul canta, altul nu poate canta, picta, altil e fortos, are un corp masiv, altul nu.
Nu poti sa-ti bati capul daca ai o capacitate data. Asa ar fi deveniti toti genii sa fie celebrii si bogati poate.

| Reghqen a răspuns (pentru Mosotti):

Chiar dacă unii sunt mai urâți, alții mai scunzi, alții au talente eccetera fiecare dintre noi are ceva mai special decât ceilalți, oricine e special, are ceva ascuns înauntrul lui, ceva care încă trebuie să descopere. Probabil ca m-am exprimat eu greșit, nu voiam să spun ca suntem toți egali ci ca nimeni e prost, doar ca unii se prefac sau nici nu vor să își bată capul pentru a devine o persoană cu capul pe umeri. Cu siguranță nimeni nu se naște prost, nici cei cu probleme(persoane down) și ele în mare parte au o înteligență asupra medii. Mulți aleg să fie proști fiindcă mulți dintre noi avem potențiale ascunse care încă trebuie să fie descoperite.
Am înțeles ceea ce vrei să spui, și în mare parte ai și tu departe, dar e greșit dacă spui ca mulți se nasc proști, urâți, forțos eccetera, mulți care am cunoscut urâți/proști/forțoși le-am mai întălnit și s-au schimbat destul. Urâtenia se poate transforma în frumusețe, prostimea în înteligență, unu tot osos în unu forțos și tot așa.
Dar știi cum e, mulți n-au ambiție, n-au perseveranță și nici voință să se amelioreze și nici nu luptă, pur și simplu acceptă faptul unde au ajuns, cum sunt și nu vor să depășească limita.
Scuză-mi eroriile gramaticale dar na, am cam uitat româna de la atâția ani în IT laughing

| Mosotti a răspuns (pentru Reghqen):

Nu e asa, se nasc multi mai slabi la minte, se vede si dupa figura, daca de ex te uitai la figura unui necalificat pe santier ai sa vezi ca nu are figura de intelectual, se vede! Nu am zis prost, am zis mai slab la minte fata de altii.
Altfel nu ar mai fi maturatori, muncitori, vanzatori, ca toti ar fi ingineri, profesori, inventatori, directori.
Si daca incerci sa-i explici ceva la mate, simti ca se rupe firul, nu mai intelege ce zici, e doar un exemplu.

Nu e deloc cum spui, cine simte de mic ca il duce, automat va face, stii de ce? "Daca merge de ce sa nu fac? Imi si place", se leaga putinta de dorinta, nu e chiar asa simplu.
Simte drumul ala, simte ca ala ii este drumul, o va lua pe ala.
Deci aia cu probleme psihologice si psihiatrice da, ai dreptate, nu au ambitie, vointa, ca problemele iau astea, iau aceste arme, si da poate fi super destept, dar eu ziceam de oameni fara probleme.
Numai un om bolnav nu-si foloseste capacitatile sa aiba o viata mai buna. Pentru ca la sanatosi nu exista rupere intre putinta si ambitie, vointa, perseverenta, e totul aliniat cum trebuie.

Cine e neatragator asa ramane, nu poti face operatie estetica meditand. Fi serios.
S-or schimbat aia de care zici poate la comportament si la haine, asta da.

| Reghqen a răspuns (pentru Mosotti):

Da în mare parte amândoi avem dreptate, tu ai punctul de vedere puțin mai diferit față de mine, dar până la urmă ajungem amândoi la același concluzie cât de cât. Faza cu cine e neatragator așa rămâne crede-ma ca nu este așa, da e adevărat ca nu poți face operație estetică dar totuși și cei de la hollywood, diCaprio au niște împerfecțiuni, nimeni nu e perfect. Chiar dacă unii frumoși se nasc, pot să și devină mancand sănătos, prin sport, prin stil, prin aranjare eleganță și cu creme de față, făcându-și sprâncenele eccetera.
Nimic nu este imposibil!

| Mosotti a răspuns (pentru Reghqen):

Lasa ma aia cu mici imperfectiuni, sti f bine la ce ma refer, la aia care nu sunt atractivi unde figura cu totul e din aia neatractiva, hai sa nu ne amagim cu frumusei cu mici defecte care pot fi ascunse, ca nu tine.
Ma refer la cei ce nu au castigat loteria vietii si niciodata nu vor fi placuti de persoane de sex opus cu nota mai mare adica ce isi doresc ei (ca, creieru e acelasi, nu tine cont de cum arati, tot oameni frumos vrea).
Asta e amageala cu nimic nu e imposibil.

Nu stiu daca ambii avem dreptate, realitatea confirma doar o singura varianta, realitatea spune care, nu eu.

| Reghqen a răspuns (pentru Mosotti):

Da te-am înțeles, așa e

| Mosotti a răspuns (pentru Reghqen):

Na, ce sa zic! Eu nu ma pot minti ca faptele mi-ar demonta minciuna din pacate. Cati baieti neatractivi duc lipsa de afectiune, iubire, in timp ce ceilalti au parte de astea inca de la 15 ani.
Asa si la creier, cati vor sa fie sus si nu pot fi! Tu crezi ca soferului de autobuz nu i-ar place sa fie prof universitar cu vacante, sef in clasa, ore putine?
Sa zicem intr-o tara dezvoltata unde intelectualii au salarii mai mari.

Sau nu i-ar place sa fie inginer si sa ia 3500 Euro net in loc de 1300?! Cine dracu nu ar vrea?
Ce sa invete? Cand din scoala constata ca nu merge.
Cine alege sa ia bani putini toata viata? Decat un om bolnav la cap care nu are armele cu care sa-si foloseasca IQ-ul cum am zis, motivatie, perseverenta, ambitie, dar i-am exclus pe aia.
Eu nu voiam sa fiu olimpic la mate la liceu? Voiam, dar nu puteam sincer. Nu ma ducea capu sa pricep probleme de genul ala oricat ma straduiam. Chiar voiam ca aveam o satisfactie sa fi rez probleme din alea, nu de altceva.

Iar aia din clasa 4 excelau deja de la sine.
In Germania de ex oamenii sunt de trei feluri:
1 - Care dupa cele 10 clase de generala se duc la profesionala, deci astia au vazut ca nu prea ii duce capul la scoala si deci aia e.
2 - Care se duc la liceu si dau doar bacul, nu se simt in stare sa faca o facultate, au acces la jobs la care primii nu au, de ex functionar bancar, sau functionar, politist.
3 - Care se duc si la facultate.
Se autotriaza singuri dupa cum mergea scoala de la inceput.

| Reghqen a răspuns (pentru Mosotti):

Ai dreptate totală, îți dai seama ca oricine vrea bani mulți...
Și eu ca tine am avut și înca am probleme la matematică(dar să zicem ca încetu cu încetu ameliorez, de la 3 am ajuns la 4 de la 4 la 5... sperăm să ajungem la 6 încetu cu încetu rolling on the floor) dar să-ți spun, am avut momente în care îmi băteam capul rău de tot cu matematica, stăteam ore întregi, zile întregi cu burta pe carte și de abia am reușit să iau un 6/7 la un test... de atunci mi-am propus să nici nu mai încerc dacă atâtea ore, zile, petrecute la învățat mi-au ajuns doar la obținerea a unui mediocru 6/7. Pe lângă faptul ca atunci la testul ăla aveam o durere de cap înimaginabilă, simțeam ca bubuia, dar rezistam până la sfârșitul testului pentru ca na, nu prea aveam ce face. Dar în fine, m-a dezamăgit rău notele alea, de atunci mi-am propus ca nici nu o să mai încerc dacă capactățiile mele IQ nu poate să depășească notele de 6/7, ma așteptam la mai mult sincer, minim la un 8. Și doar cu matematica am problema asta, iar aici îți dau dreptate și ție când zici ca unii se nasc, se moștenesc cu unele capacități(cum ar fi matematica), dar îmi dau și dreptate singur fiindcă am avut posibilitatea să testez pe propria piele ca se poate și învăța, chiar dacă la mine a fost cu niște note foarte mediocre, foarte.
Despre munca eccetera așa e, cu toții își doresc ceva cu salariu mai mare decât(de exemplu dacă ia 1300euro cu siguranță toți își doresc un salariu mai bun și mai confortabil pentru a conduce o viață mai lejeră, mai lungă). Unele persoane stau zile întregi pe scaune, fac eforț minim și obțin un salariu de peste 2000 de euro față de unele persoane care își rup spinarea pentru niște amărâți 1000 de euro.

| Mosotti a răspuns (pentru Reghqen):

Nu aveam cine stie ce probleme la mate, eram de un 8 asa la liceu, dar aveam probleme sa fiu de 10, dar si cu nivelul de olimpiada.
Exact asta ziceam, ca oricat te-ai stradui, nu merge mai mult de 6-7 ala. Normal ca se poate invata de la 3 la 7, dar nu mai sus de atat, ai atins limita capacitatii si gata, exact asta si voiam sa zic.
In limita capacitatii normal ca se poate invata.

Cu munca da! In Germania un sofer de autobuz lua in 1998 1200 Euro ca valoare (erau marci atunci 2400), un instalator 1500, un profesor 2200, un medic cam 3500.
Isi rupe spinarea ca nu poate mai mult, si iti zic eu ceva, cand e vb de bani, la multi apare ambitia numai de cat.
De ex programatori da? De ce se duc la cules si nu se fac programatori? Ca sunt cursuri, se pot lua meditatii acasa, pai ce poate?
De ce nu s-ar duce in UE pe 1700-3500 Euro bani in mana, ca atata cam sunt salariile, si sa stea la calc?
De ce crezi ca e deficit de programatori peste tot in lume? Ca e o meserie foarte grea.
Eu stiam ca un job platit bine incepe sa fie dorit de toti, si vor fi f multi doritori, nu observi ca nu-s multi doritori?
Dar la politie unde e mai usor, e buluc acolo cand se aude ca e un post sigur si era deficit de politai, vezi? Ca pot multi.

Aia e, nu e ok dar ce sa facem.

| ruddy a răspuns:

Acestea se nasc genii. Persoanele care invata pe rupte, is dezvolta IQ, geniile pur si simplu scriu acele carti din care invata altii.