| anonim_4396 a întrebat:

"Un om fericit e ori prost ori lipsit de empatie." - M. Bendeac

Ce părere aveți?

66 răspunsuri:
| DoctorulManhattan a răspuns:

''Un om prost e ori fericit ori M. Bendeac" -eu

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Tu ești amețita aia de Cristina? rolling on the floor))

| anonimg a răspuns:

Cel mai bun sinonim al fericirii este bucuria.
Fericirea nu este o stare de moment, ci o continua speranta; este un mod de viata. Deci fericirea nu este sentiment. Nici nu trebuie sa ne laudam cand suntem fericiti, pentru ca atunci nu am mai fi fericiti.
Ci eu cred ca un om este prost ori lipsit de empatie cand intreaba pe altul daca este fericit.

| Eisenheim a răspuns (pentru Mosotti):

Ai dreptate

Răspuns utilizator avertizat
| GusticelMititel a răspuns:

Daca esti fericit inseamna ca esti inteligent si ai reusit sa obtii ce iti doresti.

| Emma30555 a răspuns:

Uneori sunt de acord, sincera sa fiu, dar în realitate fiecare ar trebui sa se bucure și sa încerce sa fie fericit. În anumite momente se potrivește expresia dacă o filozifezi

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Jus7t):

Da, de acolo e citatul. Așa e.

| Sekim a răspuns:

E adevarat partial. Empatia nu are absolut nicio legatura cu subiectul asta, insa partea in care un prost este mai fericit decat un destept e total adevarata. Atata timp cat nu intelegi ceea ce se intampla in jurul tau, vei fii fericit intr o bula a ta, intr o lume proprie. Cu cat esti mai inteligent cu atat mai multe intrebari apar care uneori, aduc doar durere ( din diverse motive ). Totusi, poti sa fii fericit oricum, si daca esti destept. Un om cu adevarat destept nu ar accepta niciodata o asa premiza si ar lucra din greu pentru fericirea lui care de multe ori se rezuma la familia lui sau la nevoi, ai doar o viata si e pacat sa nu o traiesti la maxim.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Meme10Meme):

Doar am vrut sa discut ideea si nu mi s-ar fi părut normal să nu spun al cui e citatul, să nu se inteleaga ca e al meu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da, "îmbătată de dragoste"...cum scria Richard Wurmbrand. Ai auzit de el?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Sophieka):

Am considerat normal sa spun autorul citatului ca sa nu se inteleaga ca e al meu. Nu contează cine a spus, ci ce a spus, de aceea trebuia sa va legați d-ta. In plus, nu, nu l-a marketat ca pe un citat intelept, e o vorba spusă intr-un material video, nu apare in vreo carte de citate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru AndreeaWTS):

In loc sa te legi de autor mai bine vorbeai la obiect despre citat. Era corect sa mentionez, ca doar nu e al meu. L-am luat din videoclipul de la TED Talks. Acest răspuns a fost in fond nefolositor.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sinonimul lui "prost". laughing) Crestin prost ar fi fost pleonasm. Coboara-n sus, Luceafar bland.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

Părerea ta. happy

| Mădă0611 a răspuns (pentru Mosotti):

Daca esti empatic si fericit, atunci e ignoranță, care tot un fel de prostie e.

| AndreeaWTS a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok. Mersi de calificativul nefolositor.
Presupun că ai mai dat cel puțin vreo 10 calificative nefolositor la cei care au mai răspuns, după ce postări văd.

"nu contează cine a spus, ci ce a spus"
da, ai dreptate, meritam nefolositor

dar să știi că la citatele lui Capatos, Delia Matache și Andreea Tonciu n-o să mai răspund.

| Meme10Meme a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e adevarat[ce a zis cheliosul], fericirea este o stare mentala.

| Celcestietot a răspuns:

Acum depinde de fiecare cum priveste lucrurile.

| LoveSleep a răspuns:

O mizerie, doar a zis-o Bendeac.
Omul e inteligent doar când zice ca e prost.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E in contradictoriu, asta dacă nu cumva se autocaracterizeaza drept prost și lipsit de empatie, pentru că fericit e destul de des zic eu

| CostinAlamariu a răspuns:

Cam plin de el acest M. Bendeac

| Adry05 a răspuns:

într-un fel, dacă ești empatic când vezi câtă durere și suferință e în jur, te doboară emoțional.
iar cu prostia, cred că se referă că nu conștietizezi tot răul din jur.
dar poți fi o combinație între două, în sensul că să te ferești cât poți de rău și să te prefaci sau să alegi uneori să fii prost happy

| GabiDumitrescu a răspuns:

Hai mai, sa lasam timpeniile! Daca esti empatic cu altii asta ar trebui sa te opreasca din a fi fericit TU? Daca constientizezi ca majoritatea oamenilor de pe planeta asta au niste vieti mizerabile intr-o forma sau alta, asta ar trebui sa te opreasca PE TINE din a fi ok? Nu cred absolut deloc asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Și pe asta ați ajuns să-l citați?
N-am nici o părere, nu e o persoana emblematica, nu ma interesează ce și cum gândește el.

| verginikvacutzagrasa a răspuns:

Da are dreptate vere

| Mosotti a răspuns (pentru Mădă0611):

Pai de ce? Ce treaba am eu cu altii? Daca mie mi-e bine, inseamna ca pot fi fericit chiar daca le inteleg suferintele si stiu ce simt ei (ca asta e empatia).
Nu trebuie acu sa tin doliu pentru problemele altora.

| Mosotti a răspuns (pentru AndreeaWTS):

Oricum nu conteaza ca a dat calificativ negativ, asa ca stai linistit.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Mosotti):

Ma gandeam la animale, ca-s nevinovate.

| Mosotti a răspuns (pentru Mădă0611):

Eu zic la oameni, nu la animale. Eu nu ma gandesc la nimic. Ma gandesc asa impartial.