| anonim_4396 a întrebat:

"Un om fericit e ori prost ori lipsit de empatie." - M. Bendeac

Ce părere aveți?

66 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aș adăuga "ori creștin". happy

| Eisenheim a răspuns:

Dacă ne gândim puțin mai bine, da are dreptate, am cunoscut o bătrânică, a murit la peste 90 ani,nu era deloc deșteaptă, nu știa nici citi, nimic. Dar era mereu fericita, radea, glumea avea o viață simplă, dar era mereu fericita happy

| Anuket a răspuns:

Cred că vorbește despre el. O fi părerea lui. Nu este adevărat, mai ales partea cu empatia, părerea mea.

| Eisenheim a răspuns (pentru anonim_4396):

Putem adăuga și creștin daca vreihappy persoana despre care am menționat în răspunsul meu era și creștină,dar habar nu avea ce înseamnă,ce e Dumnezeu, deci nimic despre acest subiect, mergea la biserică pentru că așa e obiceiul, chiar ea a spushappy și totuși, era cea mai fericită dintre toți din acel sat

| Jus7t a răspuns:

Bănuiesc ca vorbești de acel discurs de la Tedx Talks.
Se referea acolo la o fericire mai profundă, nu doar la o stare pe care o simți din când în când.
Sunt de acord, da, în contextul dat.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Eisenheim):

Și crezi că era fericită, deoarece era proasta? ( "nu era deloc deșteaptă, nu știa nici citi, nimic" ).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O prostie, sa fi fericit trebuie sa emani empatie din toți porii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Îți dai seama că nu ți-ai făcut un compliment, nu?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ego asta

| RAY a răspuns:

Nu exista om fericit, ori e beat ori e prost

| IonutSiAtat92 a răspuns:

Are drepate, cu cat esti mai prost cu atat mai fericit.

| LasleaIoan1972 a răspuns (pentru Eisenheim):

Oamenii simplii nu stresati din orice sunt cu adevarat fericiti
nu era deloc deșteaptă, nu știa nici citi, nimic.
Dar
era mereu fericita, radea, glumea avea o viață simplă,
dar era mereu fericita

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Poți să explici?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oameni proști și cei lipsiți de empatie nu prea sunt conștienți de ei și de câte lucruri sunt în neregulă în lumea asta, normal că sunt fericiți din moment ce nu văd mizeria din jur.

Dar un om inteligent știe să-și creeze o viață bună și știe că niciun sentiment nu e permanent.
Important e să fii mulțumit cu tine.
Împăcat cu alegerile tale.
Nu fericit.

| Mosotti a răspuns:

Parere proasta, poti fi destept si fericit si cu empatie, pe ce baza zice nenea ala ca trebuie sa fi prost si lipsit de empatie ca sa fi fericit?!

| SingleForOne a răspuns:

Total fals. De cele mai multe ori, aceste vorbe vin din partea unor celebrități care, în secret, pe dinăuntrul lor, nu sunt mulțumiți de ceva, printre care se numără actorii, comedianții, muzicienii, modelele de fashion, și mulți alții. Aceștia prezintă o anumită personalitate pe scenă, și pe scena din spațiul public (pe Facebook sau pe stradă), oamenii/fanii vor să fie cât mai mult în contact cu aceștia, au anumite concepții despre idolii lor, iar aceștia vor dori să-și mențină imaginea.

| Meme10Meme a răspuns:

Bendeac e un tampit. Te iei dupa prostiile lui?

| Mosotti a răspuns (pentru Eisenheim):

Poate tragea pe nas ceva cocaina baba, mai in gluma mai in serios zic.
Am intalnit chiar unde m-am vaccinat un asistent, era fericit, cica "is simpatic asa-i?", si eu "daaa, sigur, normal ca esti", chiar era simpatic, radea, era cel mai tare omu`. Nu mirosea a alcool, nu era beat, deci e clar ce facuse.
La rapel cand m-am dus, era cu totul alt om, era normal, mai serios, nici nu se compara, cu, cum era prima data.

Daca ati sti voi cati se dau profesori, seriosi, si trag pe nas...ehe...
Am vazut la TV pe o batrana care tragea halucinogene, si i se parea ceva extraordinar (chiar asa si este de fapt).

Acuma serios vorbind, putem fi fericiti si daca suntem destepti si cu empatie, de ce nu?
Depinde de chimia din creier cum stam, si de mediu pe care-l aven, de impliniri, etc.

Răspuns utilizator avertizat
| sabin89 a răspuns:

Ferice de cei săraci cu duhul...

| Sophieka a răspuns:

Nu cred ca e o persoana care sa ajunga atat de admirata si pusa pe "piedestal". Acum si-a creat si "citate intelepte"?

Eu cred ca un om fericit a trecut prin multe greutati, ca sa ajunga sa constate multe si sa isi faca viata cat mai placuta lui.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pai cand te feresti sa spui ca esti prost poti spune ca esti religios fanatic. E acelasi lucru, nu este nevoie de categorie separata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ai explicat Tu mai bine ca mine.eu sunt mai prost nu pot să explic.
Știi că sunt prietenul lui hecate, nu?

| stefiiii3 a răspuns:

Depinde de contextul in care a folosit aceasta fraza, nu prea ma uit la romani.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Și ce dacă ești prietenul Hecăcățicii?

| Drimmero a răspuns:

Acum nici fericit nu mai poti fi ca se gasesc clasici in viata aparuti dupa o seara de baut sa te critice.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Compliment? A putea crede în dumnezeirea Lui Hristos este cea mai mare onoare...pentru că mântuirea vine prin credință.

| AndreeaWTS a răspuns:

Pe bune?
Vrei să comentăm ce debitează Bendeac, de parcă ar fi Dr. Freud?
O fi zis și el intr-una din desele lui crize de depresie. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Hyacinth):

Nu prea avem de ce să ne supărăm pentru asta...pentru că bucuria noastră în Hristos întrece orice bucurie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dacă zici tu...