| Klaryssa a întrebat:

V-ati gandit vreodata de ce exista oameni rai? Ce s-ar fi intamplat daca nu ar fi existat oamenii care ne inspira? Ce anosta ar fi fost viata noastra fara tot ce ne inconjoara? V-ati gandit ca tot ce iubim si ne place are un sfarsit crunt care ne paste?

Răspuns Câştigător
| suffarstar a răspuns:

Toti iubim, toti uram, toti suntem buni, toti suntem rai.Fiecare ucide, ucigasul cu-o sabie, miselul cu-o sarutare.Suntem efemeri, toti murim, toti ne ducem. Traim, simtim, murim.Asta e viata, ca un trandafir, si cu petale frumoase dar si cu spini ascutiti.Si totusi asta o face sa fie frumoasa, cum ar fi sa traim 1 miliard de ani? La un timp vom cara viata dupa noi ca pe o povara, sclavii nemuririi.Cand spui dragoste, spui si durere, cand spui fericire, spui si planset.Asta e viata pe Pamant.

| Lizzu a răspuns (pentru suffarstar):

Faorte frumos raspuns happy
Imi place : " sclavii nemuririi "

| suffarstar a răspuns (pentru Lizzu):

Mersi big grin.

20 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Nu

| sabin89 a răspuns:

Trebuie prudenta cand folosim termenul "rau" cu referire la oameni. E o diferenta intre om rau si om imperfect, cu slabiciuni - vezi termenii englezesti evil si bad. Eu nu am intalnit pana acum un om despre care sa pot afirma ca e rau. Poate sunt si nu-i stiu eu. Referitor la cea de a doua intrebare, da, m-am gandit. Fata pe care o iubesc stiu ca va muri candva (poate inaintea mea). Sau, daca ea ma iubeste pe mine, foarte probabil se gandeste ca eu voi fi candva mort. E trist, dar asta e. Ne gandim, cu totii ne gandim, necazul e ca (,) cu gandul nu rezolvam nimic.

| Klaryssa explică (pentru sabin89):

Eu am intalnit oameni rai.Acei oameni care te judeca, te batjocoresc si care se bucura la necazul tau, aceia sunt oamenii rai

| Terentee22 a răspuns (pentru Klaryssa):

Exemplele date de tine, in mare parte sunt facute din prostie si nestiinta.

| Klaryssa explică (pentru Terentee22):

Multumesc mult! Iubesc oamenii ca tine care ma fac proasta verde in fata! tine-o tot asa si probabil o sa ramai fara prieteni, izolat de lume, doar tu cu PC-ul. happy

| Terentee22 a răspuns (pentru Klaryssa):

M-ai blocat, sincer... data viitoare promit sa-ti desenez.

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru Klaryssa):

Nu spunea de tine ca esti proasta, cred ca se referea in mare la deciziile proaste, din exemplele date de tine, facute de catre uni.

-Numai bine.

| Klaryssa explică (pentru Terentee22):

Data vitoare promit sa te injur de tot ce apucwinking

| Mădă0611 a răspuns:

Da, din cauza instinctelor.
Ne-am inspira din natura.
Fara tot ce ne inconjoara, n-am exista.
Da, de aceea e bine sa pleci inainte laughing, macar sa sper sa pleci inainte.

Te-ai gandit vreodata ce norocoasa esti ca vezi cerul si Soarele? Daca nu, vezi City of Ember.

| Klaryssa explică (pentru Mădă0611):

Stiu ca sunt norocoasa! doar pentru ca mi-a sarit gandul asta in minte nu inseamna ca sunt fata de genul Emo, depresiva care vrea sa se arunce de la etajul 4 laughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru Klaryssa):

Nu are treaba ce zici cu ce ziceam. Am vazut filmul si ma gandeam cat de norocosi suntem, iar daca ti-am vazut intrebarile, mi-am amintit.

| Klaryssa explică (pentru Mădă0611):

laughing

| Lizzu a răspuns:

"V-ati gandit vreodata de ce exista oameni rai? "
--Toti suntem buni si rai,nu exista oameni rai si buni individuali.

"Ce s-ar fi intamplat daca nu ar fi existat oamenii care ne inspira? "
-- Ne-am fi gasit inspiratia in propriile simturi, ganduri si trairi ale sufletului happy

"Ce anosta ar fi fost viata noastra fara tot ce ne inconjoara? "
-- Da, ar fi fost anosta, dar omul are capacitatea de a se ridica si a merge mai departe, sta in noi, instinctul supravietuirii si puterea regasita in noi.

" V-ati gandit ca tot ce iubim si ne place are un sfarsit crunt care ne paste?"
-- Tot ce e frumos se termina repede atunci cand apare in viata noastra doar pentru a ne aminti sa fim mai buni sau pentru a ne oferi mici momente de fericire.

Asta e.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.Nu exista oameni rai, cei buni sunt doar persoane ce sufera de sinceritate cronica.Cei rai exista ca sa ne putem compara cu ei si sa ne etalam caracterul.
2.Lasa ca inspiratia de la alti oameni incepe sa devina un blestem, pierzand originalitatea.Eram mai originali, na!
3.Tot ce ne inconjoara? tot? si scopul nostru care ar mai fi pe pamant?
4.Da, am avun pisoi, pufos, pufos...si l-am strivit cu masina.Mi-a iesit in fata si..."porcule, animalule" Da, eram constient si chiar ma gandeam la asta, dar incerc sa nu ma gandesc la lucrurile pe care le pot pierde, ci sa traiesc clipa si sa ma bucur de ele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar te-ai intrebat vreodata, daca ar exista numai oameni buni, sau numai oameni rai? Omenirea nu ar supravietui nici macar 1 zi.Ne-am autodistruge, ori de prea multa bunatate, ori prea multa rautate.Aici nu e vorba despre oameni care te inspira.E vorba cit de indoctrinat esti.Sistemul iti dicteaza directia.Trebuie sa gindesti in afara lor, si sa-ti pui intrebari:Oare sa-r putea sa fie adevarat? Cind gindesti existi cu adevarat, nu cind gindesc alti pentru tine.

| Klaryssa explică:

Stiiiu! Nu stiu ce m-a apucat dar m-am gandit dintr-o data la asta azi si m-a pus pe ganduri thinking

| w0nderboy a răspuns:

Dacă n-ar exista oameni răi, n-am ştii sa facem deosebirea intre cele 2 tipuri de oameni.
Cat despre oamenii care ne inspira, eu spun ca ne-am resemna si am devenii propria noastra sursa de inspiratie.
Totul are un sfarsit, dar de ce sa ne gandim la el, cand noi abia am inceput? happy

| Machetuţă a răspuns:

Asta este evident, toti e ducem intr-o zi. Dar daca esti tanar si sanatos nu ai motiv sa te gandest la asta. Traieste-ti vita facand ce iti place. Daca nu faci ce-ti place vei fi mereu trist(a) si ti se va parea ca viata e plictisitoare si nu are nici un rost.