| AvalohAlyn a întrebat:

V-ati gasit sensul/rostul in viata?
Sunteti in cautarea lui si a fericirii?

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu cred ca sunt atat de importanta incat sa am un rost special. Ca toti oamenii traiesc pentru a invata cat mai mult si a face cat bine pot si asta imi aduce fericire

| Frank51 a răspuns:

Nu exista asa ceva. Pur si simplu faci ce crezi pe moment, nu inseamna ca are sens sau rost, gen cum e un drum cu un sens unic.
Tot timpul o sa ai de luat decizii, fapt ce denota inexistenta unui anumit sens!

Fericirea este subiectiva! Important este sa fi fericit cu tine insuti!

| Hammurabi a răspuns:

Nu am găsit, nu caut și nici nu cred că există.
Îmi place să trăiesc doar pentru plăcerea proprie. laughing

| Donsavas a răspuns:

Suntem intr o continua cautare a iluziilor.

| SG1995 a răspuns:

Nu, și nu. Căutând fericirea uiți să trăiesti și să fii cu adevărat fericit.

| Robert160 a răspuns (pentru SG1995):

Bravo. Bun răspuns

| Nilsson a răspuns:

Vrei sa iti spun eu care cred ca e scopul vietii sau mai bine scriu o carte pe acest subiect si ajung precum Donald Neale? happy

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Mi-am gasit rostul in armata, is fericit aici dar in afara ei inca sunt in cautarea fericirii sad

| Yurisa a răspuns:

Inca il caut laughing

| denisTiky a răspuns:

Buna intrebare. Prima data am crezut ca e la misto. Dar dupa ce am vazut raspunsurile altora am decis sa o iau in serios.

Eu sincer nu sunt inca fixat pe o anumita cale in viata sau un job cu care sa ma duc departe. Ce ma tot gandesc eu, este sa ma duc inspre armata, as vrea sa ajung fie pilot de linie, fie pilot in armata pentru diferite chestii, gen, razboaie, etc. Sau in politie ceva procuror, etc. La asta visez eu. Nu mi-as dori sa parasesc tara, dincolo de granita e greu. Fara familie, singur, sa iti dedici tineretea pentru munca. Doar sa ai si tu o casa si o masina sa fi cat de cat stabil dar sa iti vezi mama si tatal o data pe an...suna oribil, pe cand daca as avea un job la mine in tara ar fi ceva foarte bun. As putea sa ii vad pe ai mei cand vreau. Pe de alta parte cunosc si limba. Daca merg in alta tara am de invatat limba, chiar daca rup ceva in engleza, sa zic ca as merge in Anglia, nu ma prea descurc.

Deci in concluzie sunt in cautarea unui rost in viata. Momentan asta-i tot ce mi se pare genial. Sa fi pilot. Esti plecat de dimineata, mergi si faci o cursa de 3-4 ore dus si 3-4 ore intors. Pe dupa amiaza esti acasa. Si nu dai la lopata, doar stai pe scaun si cam atat. Si ai un salariu de minim 5 mii de euro pe luna. Problema ar fi ca daca vrei sa ajungi aici e foarte greu. E nevoie de multe ore la bord ca sa ajungi pilot de linie, studii si multe altele. In armata nici nu mai zic...

| Doja a răspuns:

Rostul/sensul in viata inseamna un obiectiv pe termen lung.

Cand lumea iti zice "traieste clipa, nu te ingrijora" iti spune de fapt "lasa obiectivele pe termen lung. pentru ca daca n-ai, atunci vei fi mereu confuz si vei putea fi controlabil de altii"

Un drum are intotdeauna o destinatie. Fericirea va veni pe parcursul calatoriei.

| doctorandus a răspuns (pentru Doja):

Sirop (asezonat cu sos conspirationist).

| Alfred0703 a răspuns:

De ce sa caut ceva ce nu o sa gasesc niciodata.

| ngllllll a răspuns:

Sensul si directia trebuie sa fie una temeinica, spirituala, ideala. Daca sensul tau este sa ai o masina, dupa ce ai masina, nu mai ai sens. Daca sensul tau este banul, si asta se va termina odata. E bine sa ai idealuri spirituale. Eu mi-am propus sa fiu un tip educat, sa renunt la tot ce este vulgar, urat, imoral, fumat, si sa ma dezvolt personal, sa caut oameni de la care am ce invata, sa citesc, sa aflu cum sa fiu Om. Stiu ca asta m-a facut cu adevarat fericit si ma va face fericit. Eate o cale foarte lunga. Nu stiu daca imi ajunge o viata sa ajung la destinatia finala.

| Robert160 a răspuns:

Eu mă chinui în fiecare zi. Nu am ce îmi trebuie, doresc. Nu știu dacă mai rezist.