| anonim_4396 a întrebat:

Va fi vreodata un sfarsit al lumii?

11 răspunsuri:
| danut a răspuns:

A oamenilor in univers, NU.
A actualei vieti pe pamant, in foarte curanda vreme.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru RobertG101):

Dovezile sunt profetiile care se implinesc la "litera" si cu pasi accelerati. Cat va dura numai Dumnezeu hotaraste dar "panta" s-a accentuat foarte mult iar acum nu mai este un drum catre "prapastie" ci a ajuns o cadere in gol. Uite un exemplu din viata de zi cu zi: pentru ca omenirea sa TRAIASCA trebuie mancare, grane, plante comestibile iar acestea NU POT FERTILIZA fara albine, acestea fiind PE CALE DE DISPARITIE. Cand eram copil prindeam bondari din care era plin in orice gradina sau parc, la ora actuala IMPORTAM bondari din Germania fiindca la noi au disparut. Animalele salbatice de exemplu s-au redus la 1/2 din numarul lor pe intraga suprafata a globului si ZILNIC mor animale in masa, albinele sunt pe cale de disparitie. Dar sunt profetii politico-religioase care se implinesc zilnic in avalansa iar astea se apropie de apogeu. Apocalipsa isi "urmeaza" cursul.

Răspuns utilizator avertizat
| SG1995 a răspuns:

Cand planeta va fi parjolita de Soare va fi sfarsitul Terrei si a vietii umane, despre Univers fizicieni preconizeaza si pentru acesta un sfarsit cand universul se va "răci".

Răspuns utilizator avertizat
| Saiko10 a răspuns:

Nu, va fi nasterea unei lumi noi!

| Ch0co a răspuns:

Presupun. Pana la urma, orice se naste, moare.

| Logann a răspuns:

Hello. A fost deja. Traim sfarsitul acum, cum ti se pare? E frumi?

| alexxtreme a răspuns:

Da, al lumii acesteia, Evrei 9:28: „Hristos…Se va arăta a doua oară." Ioan 14:3 „Şi după ce Mă voi duce şi vă voi pregăti un loc, Mă voi întoarce." Faptele 1:9-11 "Acest Iisus, care S-a înălţat la cer din mijlocul vostru, va veni în acelaşi fel cum L-aţi văzut mergând la cer." Matei 24:30 „Şi vor vedea pe Fiul omului venind pe norii cerului cu putere şi cu o mare slavă.". În prezent trăim ultimele profeții ce stau să se împlinească, aceasta fiind semnul fiarei, Apocalipsa 14:9-10, a treia solie îngerească "Apoi a urmat un alt inger, al treilea, si a zis cu glas tare: "Daca se inchina cineva fiarei si icoanei ei si primeste semnul ei pe frunte sau pe mana, va bea si el din vinul maniei lui Dumnezeu, turnat neamestecat in paharul maniei Lui; si va fi chinuit in foc si in pucioasa, inaintea sfintilor ingeri si inaintea Mielului. Semnul fiarei descrise în Apocalipsa 13:1 "Fiara care iese din mare", mare însemnând gloate, mulțime, este reprezentată de Biserica Romano Catolică, care este condusă de papa, Dumnezeu ne-a lăsat în Biblie semne cum să descoperim fiara. Numărul 666, pe care toată lumea l-a auzit dar nu știu exact ce înseamnă, Apocalipsa 13:18: "Aici este înțelepciunea.Cine are pricepere, să socotească numărul fiarei. Căci este un număr de om.Și numărul ei este șase sute șaizeci și șase". Numărul acesta înseamnă VICARIUS FILII DEI, tradus din limba latină înseamnă "Locțiitorul Fiului lui Dumnezeu pe pământ ceea ce papa se declară, citez din The Catholic National, July 1895 unde papa spune: "Papa nu este doar reprezentantul lui Iisus Hristos ci el este Iisus Hristos ascuns în acoperământ trupesc." În limba latină literele reprezintă un număr, iar dacă calculezi literele, rezultă 666. Daniel 7:25 unde Cuvântul lui Dumnezeu ne spune că ea(fiara) "se va încumeta să schimbe vremurile(calendarul) și legea". Citez din Lucius Ferraris, Prompta Bibliotheca, Articolul Papa II, vol 6 pg 29. "Papa se află la un nivel atât de înalt al autorității și puterii încât el poate modifica, exlica și interpreta chiar și legile Divine." iar în Catholic Press, Sydney, Australia August 1900, spune:"Duminica este o instituție catolică și obligația de a fi observată poate fi aparată doar de principiile catolice..De la începutul până la sfârșitul Scripturii(Biblia) nu există nici un singur pasaj care poruncește transferarea închinării publice săptămânale din ultima zi a săptămânii (Sâmbăta) în prima (Duminica)", duminca reprezintă semnul fiarei, cine sfințește duminica în loc de sâmbăta primește semnul fiarei, ultimele profeții ne spun că se va da un decret duminical, Polonia, Germania, Belgia, Jamaica etc. deja au acest decret.Roma în secolul 4 a adoptat calendarul păgân modern contrafăcut și a scos în afara legii Calendaeul Biblic Luni-Solar. Papalitatea de asemenea a îndepărtat legea a 2-a care interzice închinarea la idoli iar pentru a păzii totuși 10 porunci ei au divizat porunca a 10-a în două părți și au schimbat legea a IV-a din Sâmbăta în Duminica. Tot în Daniel 7:25, precum și în Daniel 12:7, Apocalipsa 11:2, 11:3, 12:6, 12:14, 13:5 este vorba de o perioadă de timp "o vreme, două vremuri, și o jumătate de vreme" sau 1260 de zile sau 42 luni, este un timp profetic o vreme în Biblie=1 an iar o jumătate de vreme=jumate de an, avem 3 ani jumate care înseamnă 42 luni adică 1260 zile, Biblia se ia după calendarul Iudaic, cel original, pe care papa l-a schimbat, în care fiecare lună are 30 de zile, 42 luni=1260 de zile aceste zile sunt profetice, în Biblie 1 zi= 1 an după cum ne este spus în Ezechiel 4:6, asta înseamnă 1260 de ani, Dumnezeu vrea ca noi să ne dăm seama cine este fiara (antihristul) lăsându-ne informații prețioase pentru a descoperii, deci aceste 1260 zile profetice adică 1260 de ani, conform istoriei Papalitatea a domnit începând din anul 538 pânã în anul 1798 fix 1260 de ani cum ne spuse Biblia, în 1798, Generalul Berthier, desființează guvernul papal, când papa este întemnințat și moare, aceasta a fost o rană de moarte pentru fiara(papalitatea), după cum ne spune și Biblia în Apocalipsa 13, unde ne mai spune că această "rană de moarte a fost vindecată", în 1929 rana începe să se vindece și papalitatea este reînviată după ce "Romei.i-a fost acordat statutul extrateritorial de suveranitate în 1929 de către Tratatul de la Lateran și Concordan.(Enciclopedia Britanică, 1990). Biblia mai spune tot în Apocalipsa 13:3 "Și tot pământul se mira după fiară", după ce aceasta a fost reînviată, toată lumea a fost uimită că papalitatea a revenit, iar lumea a început să se inchine Papei. În Apocalipsa 17:8 "Fiara pe care ai văzut-o era și nu mai este.Ea are să se ridice din adânc și are să se ducă la pierzare." A fost din 538 până în 1798, n-a mai fost din 1798 până în 1929, și are să se ridice, s-a ridicat din 1929 după ce i-a fost acordat din nou statutul de suveranitate, până în zilele noastre și "are să se ducă la pierzare". Apocalipsa 17:9 "Aici este mintea plina de intelepciune. - Cele sapte capete sunt sapte munti pe care sade femeia.", Roma se mai numește și cetatea celor 7 coline. Biblia ne descrie și o a doua fiară, Apocalipsa 13:11 "Apoi am vazut ridicandu-se din pamant o alta fiara, care avea doua coarne ca ale unui miel si vorbea ca un balaur.", această fiară este America, in timp ce fiara anterioara se ridica din mare, aceasta se ridica din pamant. In loc de a uzurpa alte puteri si a le lua locul, aceasta natiune este reprezentata ridicandu-se in mod treptat si pasnic. Coarnele de miel, mielul în Biblie îl reprezintă pe Iisus Hristos, deci această fiară va pretinde că este creștină. Primul corn reprezintă Republicanismul(poporul alege pentru el, America este cunoscuta ca o tara care da libertate), iar al doilea corn reprezintă Protestantismul ( o tara protestanta, dar acum nu mai este, unul din coarne s-a rupt în 2017 protestantismul a murit), iar gura de balaur reprezinta ca va face orice ii spune prima fiara, adica o sa renunte la constitutia ei. Aici aveți un videoclip, in care Trump declara https://www.youtube.com/watch?v=e6NXP_UlLRQ. Apocalipsa 13:12 "Ea lucra cu toata puterea fiarei dintai inaintea ei si facea ca pamantul si locuitorii lui sa se inchine fiarei dintai, a carei rana de moarte fusese vindecata." Când decretul duminical va fi dat in America, după aceea peste tot, urgiile descrise în Apocalipsa 16 vor cădea peste cei păcătoși, care au acceptat duminica și nu au respectat cele 10 porunci, și numărătoare de zile pînă la Venirea a doua a lui Iisus începe. Acest lucru este super aproape, vedem cum America de Nord se unește din nou cu America de Sud, Kim Jong Un urmează sa se întâlnească cu Trump. Matei 24:6:"Veți auzi de războaie și vești de războaie, vedeți să nu vă înspăimântați, căci toate aceste lucruri trebuie să se întâmple, dar sfârșitul tot nu va fi atunci. Matei 24:7:Un neam se va scula împotriva altui neam(aici e vorba de rasism), și o împărăție, împotriva altei împărății, și pe alocurea, vor fi cutremure de pământ, foamete și ciumi(Boli).", "Dar toate aceste lucruri nu vor fi decât începutul durerilor"(Matei 24:8).Avem, Primul război mondial, al doilea război mondial, cutremure de pământ din ce în ce mai mari, foamete în anumite țări, boli la animale, la oameni din ce în ce mai răspândite, avem vești de rãzboaie, avem și o scăpare pentru a trăi veșnic pe noul pămînt, descirs în Apocalipsa 21, și această scăpare este Iisus Hristos care a murit pentru păcatele tuturor, Ioan 3:16 "Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea încât a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară ci să aibă viață veșnică". 1 Ioan 2:2"El este jerfta de ispășire pentru păcatele noastre, și nu numai pentru a le noastre ci pentru ale întregii lumi". 1 Ioan 5:11 "Dumnezeu ne-a dat viața veșnică și această viață este în Fiul Său.", Iisus ne spune în Matei 28:18 "Toată puterea Mi-a fost dată în cer și pe pămînt". Romani 9:28 " Căci Domnul va împlini pe deplin și repede Cuvîntul Lui pe pămînt". Nu există Iad veșnic, sau nemurirea sufletului, cum se învață în bisericile noastre de azi( ortodox, catolic, etc), morții acum sunt morți(Eclesiastul 9:5 și 9:10 ne spune acest lucru), pînă la judecată, cei neprihaniti vor fi înviați primii, și vor sta temporal în Împărăția cerului o mie de ani, iar cei păcătoși după o mie de ani vor fi inviati si judecati impreuna cu Satana, care este pe pămînt( Apocalipsa 12:12 "Vai de voi, pamant si mare! Caci diavolul s-a coborat la voi cuprins de o manie mare, fiindca stie ca are putina vreme.") nu in iad, iadul nu există momentan, acesta va fi doar o ploaie de foc, in care cei păcătoși care nu i-au dat păcatele lui Iisus(nu la preoți) 1 Ioan 1:9 "Dacă ne mărturisim păcatele El este credincios și drept ca să ne ierte păcatele și să ne curățească de orice nelegiuire". vor arde și vor trece în neființă. Judecata, cele doua invieri și moartea a doua ne sunt descrise în Apocalipsa 20. Una din profețiile împlinite este și homosexualitatea promovată. Apocalipsa 22:12 „Iată, Eu vin curând; şi răsplata Mea este cu Mine, ca să dau fiecăruia după fapta lui.", sfârșitul lumii acesteia și a celor care nu vor să creadă în Iisus și să-și mărturisească păcatele Lui, și să se întoarcă de la faptele lui rele este aproape Ezechiel 33:11 "Pe viata Mea, zice Domnul Dumnezeu, ca nu doresc moartea pacatosului, ci sa se intoarca de la calea lui, si sa traiasca. Intoarceti-va, intoarceti-va de la calea voastra cea rea!", iar cine crede că Sabatul și restul se referă la poporul Iudeu, găsim în Romani 2:28-29 "Iudeu nu este acela care se arata pe din afara ca este iudeu; si taiere imprejur nu este aceea care este pe din afara, in carne. Ci iudeu este acela care este iudeu inauntru; si taiere imprejur este aceea a inimii, in duh, nu in slova; un astfel de iudeu isi scoate lauda nu de la oameni, ci de la Dumnezeu.", Slavă Domnului pentru semnele pe care ni le-a lăsat în legătură cu sfârșitul și mă rog ca și tu să crezi.

| ionutionut333 a răspuns:

Normal ca va fi, acel sfarsit se cheama a doua venire cauta in biblie