| LaviniuA a întrebat:

Va rog frumos, cum calculez consumul de curent al unui laptop?
In specificatii scrie 135W. E vorba de un Legion Y530-15ich.
Sa zicem ca il tin deschis 24 ore, cu displayul inchis si rulez o aplicatie ce nu consuma mult curent. (de genul minare de crypto)
Cat curent ar consuma in 24 ore? Cat ar costa?
Multumesc.

11 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Greu de estimat. In orice caz, daca duci lipsa de bani nu e din cauza alimentarii acestui laptop cu electricitate.

| Frank51 a răspuns:

E irelevant să știi consumul unui amărât de laptop.

Consumurile se calculează la grupuri de riguri, unde este necesar să știi să dimensionezi conductorii.

Dacă vrei estimativ, ia consumul mediu, care este jumătate din consumul maxim scris pe alimentator.

| LaviniuA explică (pentru Frank51):

Ai idee - daca ar fi sa am un mining rig cu o putere 500W, cam cat as castiga intr-o zi de mining?

| doctorandus a răspuns (pentru LaviniuA):

Depinde, daca te gandesti la Bitcoin: nu renteaza, costa curentul mai mult decat ce castigi prin minat.

| LPCTSTR a răspuns:

135W este puterea maxima pe care poate caramida s-o distribuie, nu inseamna neaparat un consum constant de 135W.

Legat de calcule, zici ca tii aplicatie deschisa, insa nu zici si ce impact are asupra sistemului.
Cu Chrome si Discord deschise, eu am aproximativ 20W pe iGPU, maxim 12W pe CPU si sa zicem ca mai bagam 10/20 pentru restul componentelor [ecranul ar consuma maxim 10W]
Deci maxim 50 W, inmultim cu 24 de ore si avem 1200 Wh, deci 1. 2kWh, ajungi sa platesti [pentru un pret luat de pe internet de 1.5 lei/kWh] 1.8 lei pe zi pentru o aplicatie care sa zicem ca nu-i mai mancacioasa decat este Chrome.

| LaviniuA explică (pentru LPCTSTR):

Mersi pentru calculele detaliate! Apropo, nu este 0. 8ron/kWh? Unde ai gasit acel cost de 1. 5ron?

| LPCTSTR a răspuns (pentru LaviniuA):

Cred ca era o stire, am cautat "pret curent kWh" =]]
Zici ca faci mining? Pai miningul iti duce sistemul [mai mult componenta utilizata pentru minat] cam pe la capacitatea maxima.

| NLS a răspuns:

Nu poti stabili foarte exact, pentru ca acel consum variaza, in functie de serviciile care activeaza in background.

Daca doresti sa stii exact, scoate TOT din priza, si lasa doar laptopul, 24 de ore, sau 10 ore... sau macar 1 ora.

Dar din nou, de fiecare data cand atingi mouse-ul sa faci ceva cu el, consumul variaza, intre ~30W si maxim.

Daca nu ai aplicatii instalate de tine in background, tot nu va avea consumul minim, pentru ca Windows 10 si 11, contin o multime de porcarii care fac trafic, spre serverele Microsoft.
Orice tasta apesi, orice cauti pe net, informatia aceea ajunge la Microsoft, si pentru asta, se consuma electricitate.

| ReddY25 a răspuns:

Cam greu, dacă nu imposibil de calculat, exprimat consumul

| nukeyly a răspuns:

135w : 1000[1kw=1000w] = 0.135 kw x 24h = 3.24 kw pe zi x 30 zile = 97.2 kw x 0.7 ron = 68.04 ron pe luna
dar! poate fi lejer la jumate si mai jos, caci nu turezi tot pe maxim 24/7 in ceva sesiune maniac gamer mode.

Un laptop de generatie noua cosuma 15w deci 0.015 kw pe ora adica de 11 ori mai putin deci in 30 zile papi ~6.18 ron! in maniac mode 24/7.

Sunt energy metere pe la 100 ron care iti arata exact consumul pe aparat real time la secunda si pe 1luna 1an etc.
model > UNI-T UT230B-EU > gen: https://www.oboyle.ro/priza-cu-masurare-consum-energie-uni-t-ut230b-eu.html

| Arakiss a răspuns:

Daca in specificatii scrie 135w, in 24 de ore iti poate consuma maxim 3, 2 kw. Nu spun ca atat consuma. Spun ca asta e maximul care il poate consuma.
Display-ul consuma destul de mult. Deci daca rulezi o aplicatie cu display-ul inchis, e posibil sa consume pe jumatate sau chiar mai putin din cat am scris eu.