| Zodiac a întrebat:

Va rog frumos explicati-mi si mie citatul asta: "Vrei sa traiesti cum se cuvine? Invata mai intai sa mori" Confucius

Multumesc
Peace

15 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Pentru a aprecia cu adevarat valoarea fiecarei clipe uneori e nevoie sa fii la limita dintre viata si moarte ca sa iti dai seama cat de fragili suntem noi oamenii in fata mortii, a vesniciei.Pe parcursul vietii lasi sa moara multe din tine:ura, amintirile urate dar in aceeasi masura si lucrurile frumoase, asta depinde de la om la om.Nu exista oameni pregatiti sa moara dar exista oameni care ar face orice pentru a mai trai o zi.Asta e cu adevarat trist. Unii sa se planga ca se plictisesc de viata lor, sa aiba de toate si altii sa fie bolnavi rugandu-se la Dumnezeu sa le mai dea zilesad

| danut a răspuns:

Interesante raspunsuri dar unul singur atinge subiectul, cel dat de "soothe". Cand abordezi un raspuns trebuie sa "intri" in pielea autorului, sa-i intelegi epoca, mediul, civilizatia in care a trait. Raspunsul dat de majoritatea este un raspuns fiabil secolului 21, nu in cel in care a trait Confucius. Restul este la mintea unui copil.

soothe
| soothe a răspuns:

Vei invata sa traiesti cum se cuvine doar atunci cand iti vei aminti de moarte sau/si iti vei da seama ca viata este un dar. Latinii aveau ceva asemanator "Memento mori!"
Pe de alta parte, o "entitate trecuta prin mai multe vieti, care a simtit de mai multe ori gustul mortii va pretui mai mult minunea vietii.

| Marcian a răspuns:

Vrea sa spuna ca daca traiesti cu frica de moarte nu traiesti cu adevarat.

| DiDi a răspuns:

Eu cred ca se refera la viata de zi cu zi. Invata mai intai sa suferi, sa treci peste greutati, peste probleme, si abia atunci, vei sti cum sa traiesti, vei sti ca doar prin durere stii ca esti inca in viata, iar daca vrei sa fii fericit pe deplin, trebuie sa treci de toate obstacolele.

| Helăăău a răspuns:

Adica sa nu iti faci prea multe iluzii si candva sa te astepti ca ceva sa mearga prost...

| oanamaria a răspuns:

Cu totii traim viata fara sa ne gandim ca putem muri in orice clipa. Daca ai sti ca mori maine, ce ai face? La asta se refera Confucius :lucrurile le care le-ai face pentru ultima oara fa-le in fiecare zi.Asta iti va incununa existenta si te va afce sa te gandesti ca nu ai trait degeaba, si mai ales nu vei avea remuscari, pe care batranetea, pe care daca o apuci, ti le va da.

| flower a răspuns:

Eu cred ca sensul este urmatorul: Vrei sa iti schimbi stilul de viata? Atunci renunta la toate obiceiurile si activitatile sociale de pana acum si ia-o de la capat cu intelepciune! Cu alte cuvinte, ca sa ai o viata cumpatata si in acord cu ceea ce ne invata religia, trebuie sa-ti "omori" toate excentricitatile, slabiciunile, proastele obiceiuri etc si practic sa renasti, sa fi un alt om.

| Fredie a răspuns:

Salut. Interesant acest proverb. Cred ca sensul sau ar fi cam asa: pentru a simti ca traiesti cu adevarat, pentru a sti sa ti traiesti viata asa cum se cuvine, trebuie sa fii constient ca viata este trecatoare si sa-ti accepti statutul tau de muritor. Bye.

| marissa a răspuns:

Mai degraba raspunsul lui april

| Evaa a răspuns:

Probabil se refera la faptul ca uneori mai trebuie sa lasi de la tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar după ce vezi moartea cu ochii înveți sa apreciezi viata.
Bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

April si oanamaria.multumesc mult. m-ai facut sa inteleg ce e vrut sa zica pe deplin.as vrea sa va dau la ama2 fundita dar nu pot.asa ca nu dau la niciuna. Multumesc inca o data.

Peace

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa-ti spun sincer ca numai cei trecuti macar o data prin moarte stiu sa aprecieze viata intr-adevar? Sa-ti spun ca cei care traiesc in preajma mortii au un comportament de copil? De ce? Probabil ca vor sa traiasca sincer si la maxim ce le-a mai ramas in dezacord cu intelegerea celorlanti care ii tot trimit la "specialisti"."Specialisti"veniti si "incarcati"cu tot felul de teorii dar tot din lumea lor.Si-atunci unde e adevarul?

| Zodiac explică:

Raspunsul anonim eu l-am postat...nu eram logatlaughing