| marniii a întrebat:

Viata era mai simpla sau mai grea acum 50 de ani? De ce?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Viata a fost la fel de grea, aproape totdeauna pe parcursul istoriei.
S-au schimbat doar o parte din "durerile" cauzate din "lipsurile" si "ranirile" oamenilor.
Am intalnit oameni saraci, dar veseli, bucurosi si am intalnit si oameni bogati, disperati de "probleme".
Si in ziua de azi, unora este grea munca fizica, altora munca de "gandire". Problemele de sanatate apar atat la bogati, cat si la saraci.
Dar TOTI murim la fel, nu ducen nimic cu noi pe "lumea cealalta".

| sabin89 a răspuns:

În mod sigur a fost mai frumoasă, că nu degeaba s-a numit epocă de aur.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Era mai simplă și mai grea.

| johnnny123 a răspuns:

O viață mai "simplă" nu înseamnă neapărat o viață mai ușoară sau mai bună.

De exemplu, un țăran care trebuie să supraviețuiască dintr-un petec de pământ are o viață simplă, dar nu ușoară.

Acum 50 de ani viața românilor (bănuiesc că la asta te referi) era mai simplă, dar numai pentru că nu aveau libertate. Era "simplu" pentru că regimul decidea pentru ei și erau complet izolați de restul lumii. Era "simplu" pentru că le lipseau alegerile, oportunitățile și perspectivele. Dar asta nu înseamnă că viața era ușoară și bună.

| anonim3247 a răspuns:

Acum 20 de ani lucram și muream de foame din salariu.

| anonim3247 a răspuns:

Sau acum 15 ani lucram în 2 locuri și nu îmi permiteam să îmi cumpăr o shaorma din banii câștigați.

| anonim3247 a răspuns:

Mai bine întrebai - cum a fost viața între 1990-2000 și între 2000-2010 și între 2010-2023?

| EliLeli a răspuns:

Acum este cea mai simpla.