| stefygirl a întrebat:

De ce viata e atat de grea?

Răspuns Câştigător
| dicarmencitta1957 a răspuns:

Viata este o batalie, ca in jungla, daca stii sa treci prin jungla inseamna ca o sa treci si prin viata.Viata este o provocare dintre bine si rau si mai trebuie sa stii ce alegi si pe ce drum sa o iei, ca sa iesi invingator.Succes.

24 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Depinde cum o iei... pentru a nu fi monotonie trebuie sa treci si peste greutati si peste bucurii... Cu mult optimism si o gandire pozitiva (atat pe cat e posibil) e usor sa treci peste toate. Fruntea sus si mergi mai departe.

| inna a răspuns:

Daca nu ar fi grea, ar fi chiar banala, ar intervine rutina...adica cum ar fi ca in fiecare zi sa fie frumos, sa nu avem griji, probleme...Fumos.Visez, stiu.

leonardk
| leonardk a răspuns:

Cum sa fie grea la varsta ta? Fruntea sus si traieste din plin! Pe la 80 de ani sa te plangi ca viata e grea!

| Ben. a răspuns:

Pentru ca sunt multi pe loc.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Pentru ca e plina de provocari! de n-ar fi asa, ar fi searbada! Si e cu atat mai frumoasa, cu cat te lupti, si inveti, si acumulezi, si invingi! Grea... poate sa insemne a inadecvare a mijloacelor la scop!, sau si incapatanare, si ignoranta, si altele asemenea, cu valenta negativa! Deci, reconsidera-ti valorile, actiunile si consecintele lor, modul in careactionezi!, si prioritatile, si poate o sa-ti fie mult mai usor! Success!

| Sara2 a răspuns:

Nu e grea, e curva si asta o face sa para grea...stii vb aia nimeni nu moare virgin, viata ne-o trage macar odata la fiecare

| fabiola a răspuns:

Grea sau usoara ne-a fost data sa o traim, vb lui Cosbuc!

| BluePuff_3062 a răspuns:

Nu stiu cate tone are tongue.

| dreamerlainen a răspuns:

Viata e asa cum o vezi! Cel mai bine e sa-i vezi partile frumoase...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca nu stii sa ti-o traiesti.
Viata e viata, lupta pentru ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este grea! este superbaaaaaaaaaaaa.Gandeste-te putin... daca ar fi numai cu bucurii... te-ai plictisi, daca ar fi numai cu necazuri...la fel...Viata este impartita in bucati mici de ciocolata... unele amare, altele mai dulci... dar, sa stii sa gusti cate o bucata din fiecare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In general noi singuri ne complicam viata...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@marga ai dat un raspuns de nota 10. Asa e! de multe ori noi ne complicam viata incercand sa gasim raspunsuri prea multe sau sa punem intrebari fara rost. Viata nu vine de-a gata pe tava, trebuie sa stii singur/a ce sa iti apara pe tava si cum sa lupti sa o pastrezi plina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ohooo unii scapa atat de usor de ea. da de ce e grea? e o lupta e plina de provocari e frumoasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stefy ce sa iti zic uneori si eu imi pun intrebarea asta... dar ajung la concluzia ca ajungi intr-un moment in care zici ca vrei sa o iei de la capat dar nu mai stii care este capatul. dar viata trebuie traita asa cum este ea cu bune cu rele.am avut parte de multe dezamagiri in viata si am avut momente in care inima mia stat in genunchi dar am reusit sa trec peste.si stii cum? dedica`i fiecarei zi din viata ta un zambet.chiar daca inima ta nu simte bucurie.si chiar daca necazurile nu vor disparea o sa vezi ca va fi mai usor asa.bafta in continuare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ptr ca reusesc altii sa o faca asa grea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E adevarat ca este grea dar depinde de fiecare din noi cum si-o formeaza uneori iti pare ca esti cel mai fericit din lume dar uneori ai vrea sa rami singur si sa nu vezi pe nimeni siti pare ca viata ta este cea mai grea insa aceasta nu este asa fiecare momente grele trec

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca daca nu ar fi grea, ar fi fara,, condimente''
Viata este o lupta continua.
Pierzi, castigi negustor te numesti.
Nu conteaza de cate ori cazi, ci de cate ori te ridici.
Ceea ce nu realizam, noi, oameni este faptul ca avem o singura viata si nu merita sa ne-o facem noi insine si mai grea unii alora.
Si totusi...de multe ori asta facem cand avem ocazia.
Concluzie : Si viata te inraieste si reactionezi ca atare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daa asa e cateodata e ft grea si crede-ma ca stiu din propria experienta mai ales ca acum m-am mutat la alta sc... stres nu mai vb colegi noi profesori noi cel mai naspa sunt de 3 luni la scoala si ma intreb cand o sa ma acomodezsad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stefy, cred ca viata este "atat de grea" cand nu il ai pe Cel care poate sa ti-o faca usoara. Si acesta e Dumnezeu. Cheama-L si va veni la tine sa-ti dea adevarata viata! El te iubeste enorm si vrea sa te faca fericita! cu drag, pau

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Viata este o tarfa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da viata e o tarfa mereu. are si ea partile bune, dar sunt prea putine pentru ca mereu ne dam cu capu nu mai de greutati, viata e un mister pe care nimeni nu o sa il inteleaga, si inca ce in ziua de azi iubire sincera poaet in cartil de basme dar in realitate nek doar interes, asa ca viata e si tarfa dar e si frumoasa, cel mai bin e e sa nu ati pese de nimic ca maine ploua sau nu ce a fi asta este

| DAVID_8154 a răspuns:

Iubita viata este intr-adevar uneori grea dar trebuie traita asa cum este ie cu bune cu rele, cu provocari alteori cu bucurii si necazuri dar odata ce am primit0o trebuie sa ne consideram niste norocosi si mai este si vorba aceea cum ca ''viata este asa cum ne-o facem noi''

| klodi a răspuns:

Trebuie sa gasesti fericirea si atunci nu ti se mai pare atat de grea.Treci mai usor peste piedici. Fericirea o gasesti atunci cand te impaci cu tine insuti, cand te uiti in jur si nu vezi numai ce e rau, intodeauna cauta binele pentru ca totul se intampla cu un motiv. Ce azi ni se pare greu maine o putem deja rezolva. Speranta moare ultima, viata merita traita din plin.