| DanionM a întrebat:

"Omul e cerşetor de existenţă." (-Emil Cioran-)

Care este cauza setei sale infinite de viaţă, pe care nici un surogat şi cu atât mai mult nici o patimă nu i-o poate satura?

4 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Ne place viata, ne place aici si ne complacem! Ne-am obisnuit si nu cunoastem o alta viata! Atat stim si vrem sa stam cat mai mult...Si de ce nu?
E frica de moarte!
Tot Cioran spune: "Fiecare om este propriul lui cersetor."

| sublime89 a răspuns:

Setea de viata vine din instinct. Toate fiintele o au, nu doar noi. Fiecare forma de viata vrea sa traiasca cat de mult, preferabil pana se inmulteste. Instinctul de conservare il gasim in toate vietuitoarele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ajungem la golul ala ce-l simte omul de cand se naste, si pe care nimic nu-l poate umple decat cel ce la lasat acolo.asa a dedus cioran.ca e cersetor de existenta.sant chinuiti de boli care nu mai pot continua si golul il simt sperand sa se umple intrand in nefiinta.este scris in eclesiastul,cum a incercat sa umple golul,cu intelepciune,cu avere, cu desfatari, si cu orice avea la dispozitie, ajungand la o concluzie; desertaciune, si goana dupa vant.

| Mikhtarian a răspuns:

Omul cerseste timp cand e pe moarte, caci in viata timpul a trecut pe langa el.