| anonim_4396 a întrebat:

Voi chiar credeti in extraterestrii? Nu de alta dar cred ca e imposibil ca in acest infinit univers noi sa fim singurele fiinte. Dar nu prea cred in OZN-uri.

Răspuns Câştigător
| Hombre a răspuns:

In universul vizibil sunt aproximativ 10 milioane de galaxii pitice si un bilion de galaxii gigantice.Galaxia noastra Calea Lactee contine un numar cu multe zerouri aprox. 100 miliarde stele cu planetele lor. Avand aceasta puzderie de stele numai in galaxia noastra nemaipunand la socoteala si pe cele ale celorlalte galaxii putem sa nu gandim ca viata este imprastiata peste tot in univers.Telescopul Hubble a fotografiat pana acum mii de galaxii si putem vedea si admira aceste imagini. Unicitatea noastra se reflecta numai in biblie dar in fata acestor realitati de mai sus mai putem spune ca suntem singurele fiinte din univers si viata este numai pe planeta noastra. Fenomenul OZN exista si a fost observat inca de acum mii de ani, dar momentan nu avem o explicatie a acestui fenomen si nici nici vreo autoritate nu facut public pana acum cunoasterea fenomenului, dar in viitor poate vom cunoaste fenomenul daca nu cumva este si cunoscut dar din motive necunoscute noua sunt tinute la secret.

21 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Si un habotnic trecu p'aci "vomitând nefolositor" citind raspunsul meu.

| Hombre a răspuns:

@danut cam astia imi trage cu stupid mereu dar s-ar putea sa fie si vreun dezinformat, sa stea dracului in tampenia lui si sa nu se mai bage in seama. Nu am spus ca OZN-urile sunt navele extraterestrilor ci ca fenomenul este cunoscut dar nu si explicat.De cand "existenta lui Dumnezeu implica obligatoriu si existenta extraterestrilor si a unor civilizatii superioare". Singura remarca facut de un sef religios vizavi de extraterestri a fost Papa Ioan "daca exista extraterestri atunci si ei sunt copii lui Dumnezeu" insa se vede clar abilitatea cu care se incearca adaptarea religiei.

| AvalohAlyn a răspuns:

Cred in posibilitatea de a nu fi singuri in acest Univers dar nu cred in OZN-uri si lumini fantastice ce sunt prezentate pe la TV.Este foarte posibil ca Creatorul sau sursa noastra de existenta sa mai fi creat viata inferioara sau superioara si pe alte planete fiindca Universul este daca nu infinit, atunci mare.

| danut a răspuns:

"hombre a răspuns:
Si un habotnic trecu p'aci "vomitând nefolositor" citind raspunsul meu."
Nu cred ca un "habodnic" a facut asta ci un dezinformat, caci existenta lui Dumnezeu implica obligatoriu si existenta extraterestilor si a unor civilizatii superioare. Singurul lucru pe care nu as miza sunt OZN-urile deoarece transportul in univers nu are nevoie de ceva accesori.

| danut a răspuns:

"hombre a răspuns:
. De cand "existenta lui Dumnezeu implica obligatoriu si existenta extraterestrilor si a unor civilizatii superioare".
Din Biblie, in cea mai veche carte din scrierile Biblice, Iov, sunt relatate existenta unor civilizati extraterestre, intruniri ale acestora, etc.
"Singura remarca facut de un sef religios vizavi de extraterestri a fost Papa Ioan "daca exista extraterestri atunci si ei sunt copii lui Dumnezeu" insa se vede clar abilitatea cu care se incearca adaptarea religiei."
Din punctul meu de vedere si nu numai, inclusiv generati de credinciosi catolici, postul de Papa este exclusiv un post in care cei alesi (nu conteaza cine) sunt reprezentanti Satanei (Lucifer, Dracul) pe Pamant (vezi Apocaliposa, numarul 666). Asa ca opinile Dracului chiar nu ma intereseaza.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Te sfatuiesc sa urmaresti de pe acest link seminarul cu Nassim Haramein. Cred ca aici iti gasesti raspunsurile legate de intrebarea ta.
http://eusuntcelcesunt.blogspot.com/2009_02_01_archive.html

| Gospell a răspuns:

Nu cred ca exista extraterestii - adica acei omuleti care zboara cu acele obiecte zburatoare neindentificate...Insa cred ca exista bacterii extratereste.

| Marcian a răspuns:

1). Universul nu este infinit.
2). Si eu cred ca exista.
3). Nici eu nu cred in 0ZN-uri.

| NoKidding a răspuns:

As fi prea egoist sa cred ca doar pe TERRA sa existe viata.

| DanielJackson a răspuns:

Ozn-uri... or fi oamenii inteligenti, dar nu suficient cat sa faca niste,, avioane"ultraperformante. deci, asta inseamna ca le face altcineva

| Miha a răspuns:

Sunt 50%de acord cu tine este imposibil ca in unives sa nu existe si alte speci de fiinte... dar cine stie poate au capacitatea mai mare de gandire decat noi sau mai mica.Si nu sunt de acord cu tine 100% pentru ca poate exista si ozn-uri cum am spus poate sunt destepti decat noitongue Noi ne putem folosi doar 1% din capacitatea creierului daca ei folosesc 15%?
pace:]

Răspuns utilizator avertizat
| Aiwendil a răspuns:

Sunt total de acord cu tine. Exista extraterestrii, iar savantii stiu asta.Nu recunosc pentru ca nu au cum sa demonstreze existenta lor de asta sunt savanti. A fost mai acum cateva luni un caz in Italia in care una a nascut un extraterestru combinat cu om.Nu stiu daca o sa mai gasesti stirea pe google?! In legatura cu OZN-urile, pai...eu cred si in ele.Pa!

| mary_5801 a răspuns:

Eu oscilez intre doua teorii, si anume ca:extraterestrii sunt fiinte ca mine si ca tine, care locuiesc si ei o planeta si vin pe aici asa in vizita, cand se mai plictisesc.
A doua explicatie a scris-o un parinte pana sa moara si din cate imi amintesc zicea ca extraterestrii ar fi creati de satan, cu scopul inrobirii oamenilor credinciosi.Si mai scria ca inainte de apocalipsa guvernele vor da pe fata existenta lor, si vor incerca sa ne faca sa credem ca ei au venit cu tehnologii avansate in ajutorul omenirii, sa fim siguri ca ei sunt persoane ca si noi.Cand de fapt ei sunt uneltele diavolului.Si ei vor conduce lumea alaturi de guverne, si multi vor crede in ei si se vor alatura lor. Cam atat tin minte din ceea ce am citit(urasc sa dau copy si paste)

| mafy_liviu_54848 a răspuns:

Eu parerea mea cred ca exista 90% pentru ca nu ar mai vorbi asa mult de ei dar nu vor sa recunoasca de existenta lor

| Emrys a răspuns:

Da! eu cred ca exista o alta civilizatie mult mai avansata ca noi... si cred ca majoritatea stiu de existenta lor, dar nu vor sa spuna.

| Roxyr a răspuns:

Cel mai probabil este ca exista extraterestrii. Dar nu acei omuleti verzi care aterizeaza pe Pamant ca sa ne distruga.
In ce priveste OZN-urile, am citit undeva ca uneori planeta Venus poate fi confundata cu un obiect zburator neidentificat (deoarece ea straluceste si ziua si noaptea si isi schimba pozitia ).
F. Drake, pionierul comunicatiilor interstelare, a incercat sa faca cunoscuta prezenta noastra in galaxie trimitand un mesaj catre roiul stelar Messier 13 care se afla de noi la distanta de
24 000 ani lumina. Semnalele lansate catre M13 sunt codificate cu cifre de la 1 la 10. In modul acesta au fost transmise numerele atomice ale celor 5 elemente de baza ale niochimiei noastre : hidrogenul, carbonul, azotul, oxigenul si fosforul. Daca exista viata intr-una din planetele din roiul stelar Messier 13, si daca fiintele rationale de aici sunt cel putin la fel de dezvoltate ca si noi sau si mai dezvoltate, atunci raspunsul lor ar veni aici in 48. 000 ani.
Mai avem de asteptat...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu chiar crezi ca putem fi singuri in imensitatea sau "infinitatea"(nu sint sigur de asta. Einstein)universului? M-ar mira.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu va respect deciziile, dar eu nu cred. Eu cred ca Dumnezeu ne-a creat doar pe noi, era culmea ca Dumnezeu sa faca universu limitat, ca ziceti voi ca e foarte mare, si ar fi culmea sa fim singuri.Ganditiva ca universu era limitat...nici nu pot sa ma gandesclaughing cum era capatu? dadeai cu capu inntrun zid?laughing asa ca Dumnezeu a creat universu asta mare, ca sa faca viata mai interesanta, sa ne punem anumite intrebari sa vada daca ne indoim, astronomia... ASTA E PARAREA MEA, va pup:* ( Dany)

| .♥.íииα .♥. a răspuns:

Hmm. cred ca exista, nu are um sa fim numai noi ar fi prea fumos :X partyyy :)) oricum, urmareste si u acest filmulet ca dovada, deci trucaj nu are cum sa fie, :) uitate :)
http://www.youtube.com/watch?v=OQeG4gPoEQc

| marius77 a răspuns:

OZN nu cred ca exista si sunt doar niste povesti ca sa se dea unii mari la tv.Au fost si cazuri in care oamenii au fost "rapiti" de extraterestri.La o emisiune de pe Discovery s-a explicat ca uneori cand dormim corpul nostru este in repaos si doar putem sa vedem niste vise. Dar sigur exista extraterestii in alte sisteme, mai civilizati sau mai putin.