| Goddessss a întrebat:

Voi credeți ca exista viață după moarte?
Eu sincera sa fiu, as zice ca nu este sau dacă este nu o sa mai fim sub forma aceasta.
De ce nu putem ști care este scopul nostru pe acest pământ si de ce întrebările de existenta umana nu au răspunsuri? De ce creierul nostru nu percepe chestia aceasta? De ce suntem lăsați in ceata?
Din câte știu, in Biblie scria undeva ca morții nici nu aud, nici nu vad, ca-s inconștienți si ca român asa...
Voi ce credeți?

19 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Au fost cazuri de exorcism, obiecte miscate de prezenta demoniaca, oameni care isi intorceau ochii pe dos si apareau zgarieturi pe ei cu infern, coordonate, etc. Daca alea exista atunci exista un dumnezeu si un drac printre noi. https://www.youtube.com/watch?v=OqmhvSYxHZA

| RAY a răspuns:

Voi credeți ca exista viață după moarte?
nu stiu dar nu cred ca poate exista ceva dupa ce creierul este mort, practic disparem si noi o data cu el, nici nu suntem constienti ca numai existam

| GabiDumitrescu a răspuns:

Da, exista. Alea cateva zeci de minute dupa deces in care creierul inca mai functioneaza. https://nationalpost.com/......brain-dies
P.S. Draci, exorcisme, mwhahahahaha!

| Celcestietot a răspuns:

Am iesit eu din corp, dar si alti oameni, deci, cum sa nu existe viata de dupa moarte sau din afara corpului?

| LPCTSTR a răspuns:

Ce scop poti avea daca am stat, stam si vom sta intotdeauna sub umbra hazardului?
Adica n-ai cum sa gasesti un scop daca tu nu ai unul, sumativ si obiectiv vorbind.

Intrebarile despre existenta umana au raspunsuri: hazardul/aleatoriul. Avem dovezi ca evolutia a existat mana in mana cu aleatoriul, insa, aleatoriul "benefic" a fost cel care a evoluat organismele de astazi.

Biblia este o carte cu povesti contradictorii si nimic altceva.

| SG1995 a răspuns:

Dacă ai pus mâna pe cel puțin o carte de neurologie, nici nu ai pune întrebarea asta: Conștiința și implicit existența ta este dată de relație reactanțiilor neuro-transmițătorilor din creier, pe scurt exiști pentru că creierul tău funcționează în parametri relativ optim, e când creierul se oprește e ca și ai face scurt circuit, ceea ce vezi, ceea ce simți ceea ce îți amintești totul depinde de creier, dacă de exemplu ai o anumită afecțiune care îți afectează nervi optici numai primești informație pe cale vizuală, simțurile sunt contactul nostru cu realitate, lumea din jur și cu ceilalți oamenii când mor toate astea se fac stop, deci adios.

| Nemessys a răspuns:

Tu cred ca iar vrei sa existe certuri si block-uri intre astia rolling on the floor.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Nemessys):

Ia doi copii si arunca-le o bomboana. Ia un credincios si un necredincios si arunca-le un subiect de-asta. Rezultatul va fi cam acelasi... happy

| Nemessys a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

12 raspunsuri. Pana acum e pace. Nimeni nu s-a injurat de morti cu nimeni.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Nemessys):

Pai nu vezi ca sintem pe aria de stiinta si filozofie? E ca si cum te-ai mira de ce nu pupa nimeni moaste la muzeul de stiinte ale naturii! big grin

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Cred ca ramane doar energia si atat. Nu se poate sa aflam atat de multe lucruri fiindca nu suntem destul de evoluti iar stiinta explica foarte putine lucruri. Nu cred ce scrie in biblie. E doar o poveste de adormit si spalat pe creier oamenii.

| Apokales a răspuns:

Nu exista viata dupa moarte, din pacate.
Nu stim care este scopul nostru pe pamant pentru ca el nu exista, noi il cream. Nu exista raspuns pentru ca nu este, dar creierul nostru, mai exact emisfera stanga responsabila cu interpretarile, incearca sa caute raspunsurile chiar si acolo unde nu exista, este interesat de tipare.
Daca ti-as pune in fata un tabel mare in care pun cuvinte aleatorii, fara sens intre ele, creierul tau inca ar incerca sa caute tiparul, chiar daca el nu exista.
Nu suntem lasati in ceata pentru ca nimeni nu este responsabil de existenta noastra, nimeni si nimic.
Cred ca suntem privilegiati ca specie, inteligenta noastra este un dar si un blestem in acelasi timp si mai cred ca orice specie ar fi inzestrata cu inteligenta noastra, cu superioritatea noastra si-ar pune aceiasi problema. Cand vom muri va fi la fel ca un somn fara vize, la fel ca inainte de a ne naste, dar fara sa mai avem o a doua sansa.

| StrongHeart a răspuns:

Eu zic ca exista,dar nu as zice viata neaparat ci constiinta ta care isi continua drumul in alta dimensiune non-materiala.
Adica fiecare om are o constiinta individuala cu liber arbitru si mai exista o constiinta colectiva autocreatoare din care facem parte toti,oameni,animale,plante,tot ce a existat si va exista vreodata,tot ce putem vedea si ce nu putem vedea,toate lucrurile sunt guvernate de forta asta.
Multi au incercat sa-i dea un nume,Dumnezeu,Allah,Creatorul.
Povesti despre demoni si ingeri,nu stiu cat de adevarate sunt,poate sunt menite doar sa ne sperie si sa ne controleze,dar puterea asta exista,ea guverneaza tot, matematica, fizica, biologia si chimia.Tot ce intelegem prin materie,cauta despre geometria sacra in natura,despre cum sunetul poate schimba forma materiei,cauta despre oamenii care intra in stari de transa prin droguri,hipnoza si alte tehnici bizare,care ajung sa aiba halucinatii, la nivel cerebral sunt doar niste conexiuni de neurotransmitatori si receptori, dar la nivel psihic o persoana poate sa intre efectiv in alte dimensiuni,ca atunci cand visezi,corpul tau este aici, respiri, dar tu esti altundeva psihic intr-o alta lume.
S-ar putea sa existe o continuitate dupa moarte(nu neaparat viata cum o stim) insa sa nu fie deloc cum ne asteptam sau cum ni s-a spus pana acum.
Ideea e ca nimeni nu stie, dar Universul e foarte vast, nu cred ca este totul intamplator. Poate fizica cuantica ar putea sa contina raspunsurile de care avem nevoie.
Oricum la astfel de intrebari existentiale este necesar sa admitem ca nu stim si sa fim deschisi la noi posibilitati, nu are rost sa fim dogmatici.

| Panamax a răspuns:

Biblia este doar o culegere de legende furate de evrei de la alte popoare mai evoluate din punct de vedere spiritual.
Dar cine cauta gaseste.
Toate la timpul lor.
Cauta ceva despre Dolores Cannon, o batranica tare simpatica, prima femeie scare s-a ocupat cu regresie hipnotica. Povesteste chestii foarte interesante.

| RKBlue a răspuns:

Viata de dupa moarte, raiul, iadul sunt inventii ale oamenilor pe care le gasesti in orice mitologie si aproape orice religie.
De ce?
Oamenilor le va fi mereu teama de necunoscut.De exemplu, copiilor nu le e frica de intuneric, ci de se se poate afla in intuneric( de obicei nimic, dar nu au de unde sa stie sigur).
Copiilor li se zice sa nu aiba prieteni imaginari cand sunt mici, dar adultii pot sa creada in zei...e cam ciudat si ironic, nu-i asa?
Copiii sunt invatati sa nu mai creada in povesti dupa o varsta, insa pot sa creada in locuri magice ale nemuririi ( Pentru ca religie).
Fiecare crede in ce vrea, dar ar fi bine sa nu li se mai umple mintile copiilor cu aceste prostii...

| Dana1999 a răspuns:

Da asa este.
Coma înseamnă inconstienta temporara iar moartea e inconstienta definitiva.

| Cristina788 a răspuns:

Dacă inima s-a oprit moare și sufletul.
Un suflet nu poate să respire
Eu nu cred ca există a doua viața

| Bubbb a răspuns:

Aceleași întrebări mi le pun si eu destul de des.
Ce rost avem noi pe acest pământ?
Si da, cred ca exista altceva dupa ce ne dăm răsuflarea dar clar nu la fel ca aici pe pământ.
Ceva exista.
Trupul este facut din pământ și in pământ putrezeste însă sufletul nu moare niciodată, se urca la cer.
Vom afla pe rând ce exista dincolo dr această viață dar nu ne vom putea întoarce sa le spunem si celorlalti...

| Stelian_Iancu_1974 a răspuns:

Prea multe intrebari deodata! Daca exista viata dupa moarte? Nu exista viata, doar ca totul se transforma, nimic nu se pierde. Ne transformam in materie, sub acest aspect putem spune ca existam dupa moarte. Viata in sine nu este un scop ci mai degraba un dar.