| RuxMorgenstern a întrebat:

Voi credeti in reincarnare sau stiti ce este parapsihologia, pentru ca eu sunt pasionata de asta. Va rog fiti seriosi si nu lasati raspunsuri rautacioase v-am rugat frumos. Funda celui mai frumos raspuns sau celui caruia imi place cum se exprima.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Reancarnarea,greu de inteles si crezut pentru multi, dar se pare ca se intampla.Tot mai des sunt intalnite cazuri in care multe persoane, recunosc locuri unde nu au fost niciodata, ori spun despre locuri si persoane, fapte petrecute fara sa fi fost nascute in acel timp.Sunt multe de spus si studiat.Numai bine.

39 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Daca maninci lapte de capra cica procesul ar fi mai rapid.Adeca vei muri mai repede...

| Hombre a răspuns (pentru harciog):

De măgăriţă băi talangă.

| sabin89 a răspuns:

Uneori se intampla sa intalnim o persoana complet straina si sa avem impresia ca am mai vazut-o undeva. Sau mergem intr-o localitate unde nu am mai fost niciodata si anumite locuri ni se par cunoscute. Astea sunt unele argumente care se aduc in sprijinul credintei despre reincarnare. Dar, sa ne gandim, de ce majoritatea oamenilor nu au astfel de experiente, si numai unii? In plus, s-ar putea foarte bine ca persoana care ni se pare ca am mai vazut-o undeva sa semene cu vreo ruda sau vreo cunostinta; cat despre locurile care ne par cunoscute intr-o localitate straina, s-ar putea sa fi vazut in poze sau in vreun film ceva asemanator. Deci, argumentele, dupa cum se vede, sunt foarte subtiri. O alta chestie la care ne-am putea gandi: De ce, daca am mai trait vieti anterioare, nu ne amintin detalii din acele vieti? Gandi explica asta ca o "bunatate a naturii", intrucat viata ar fi o povara in cazul ca am avea atat de multe amintiri; si ca ea a decis sa ne scuteasca de o povara inutila, prin stergerea acelor amintiri. Dar, vin iar si intreb, daca eu am fost, sa zicem, german in viata anterioara, iar acum sunt roman, dar mi-ar placea sa stiu si o limba straina, chiar germana, este oare o "bunatate" a naturii faptul ca mi-a sters amintirea despre acea limba? si ca acum trebuie sa o iau de la zero pentru a o invata din nou? Intreb si eu...

| anonim_4396 a răspuns (pentru sabin89):

Asta nu e cumva deja-vu? Corpul astral care calatoreste in timp ce dormim? thinking

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, nu cred. Acele intamplari de care vorbeam mai sus (o persoana, un loc pe care parca le-am mai vazut) pot fi explicate pe baza experientelor din viata pe care o traim efectiv acum. Cum am zis, un loc poate sa semene cu o poza pe care am vazut-o candva, o persoana straina sa semene cu o ruda sau cu o cunostinta mai veche.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sabin89):

Am vazut undeva o teorie simie se parea destul de logca, acum nu vreau sa te combat.Cica atunci cand dormim sa zicem visam pe cineva sau ceva, un spatiu etc. Dupa vis, cand ne trezim uitam cam tot ce am visat, iar dupa un timp cand mergem in acel loc sau vedem acea persoana cunoastem dar nu stim de unde.Am auzit ca era o fata care in viata anterioara fusese nevasta unui barbat care a ucis-o, iar cand, in viata de acum la intalnit, l-a denuntat si cica erau adevarate ca au gasit cadavrul unde l-a ascuns el.Acuma ce-o fi o fii.Lumea e plina de mistere.

| victor333 a răspuns:

Teoria lui Darwin mi se pare in regula

| RAY a răspuns:

Nu, o data mort nu mai existi sub nici o alta forma restul sunt basme, logic nu exista viata de dupa

| RAY a răspuns:

Parapsihologia este o pseudoștiință ce se ocupă cu studiul unor fenomene pe care percepția noastră uzuală nu le poate explica imediat și care se derulează într-un alt plan decât cel al universului newtonian. Descrierea și definirea acestor fenomene stau la baza parapsihologiei.

| RAY a răspuns:

Parapsihologia nu are suport în realitate, până acum nimic din ceea ce susține nefiind demonstrat științific.

| relian a răspuns:

Eu deja am intrat in toate transele chiar si in acele transee de razboi ca am fost si in armata.Cred ca intr-o alta viata noi sigur am fost impreuna.Dar pasionata de altceva nu esti? De ex de o carte de scoala ceva nu esti pasionata? Sa inveti sa ai ceva intgrebari legate de scoala, sau cum sa ajuti mai stiu eu ce om batrin cu asta nu iti pierzi timpul? Sau crezi ca reincarnarea asta iti va aduce ceva bun? Te cam inseli, atunci cind vei disparea vei disparea pentru totdeauna.Nu te vei reincarna decit in cine te va minca adica vei fi hrana pentru alte organisme, ca sint animale sau vegetale tot aia e.Asa ca lasate de povesti de genul asta si fa ceva util, ajuta pe careva, planteaza un copac, uda o floare etc.si vei fi mai apreciata.Sau pune si alearga fa sport.

| Mădă0611 a răspuns:

E tare cum insisti sa vorbim frumos de parca am fi cine stie ce. laughing
Nu cred in reincarnare pentru ca nu exista spirit/duh/suflet, asa ca odata cu tine moare si creierul, si cum tot ce esti si cunosti e in creier, n-are ce sa se reincarneze. Nu cred nici in parapsihologie. Creierul lucreaza in misterioase moduri tongue, dar nu poate sa creeze sau sa "vada" ceva ce n-a mai vazut/auzit/gustat/simtit/. Fara *in* nu exista *out*.

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru Mădă0611):

„Creierul lucreaza in misterioase moduri, dar nu poate sa creeze sau sa "vada" ceva ce n-a mai vazut/auzit/gustat/simtit/."
Habar n-ai cat de mult, dar cat de mult te poti insela.

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru Mădă0611):

Parapsihologia nu are prea mare legatura cu „reincarnarea".
„Reincarnarea" este mai mult o credință filosofico-religioasă. Este o doctrină populară în numeroase religii orientale precum hinduismul, budismul, jainismul și druzismul, a cărei concept este reprezentat de faptul că un individ se incarnează dintr-un corp în altul, fie că acesta este de natură umană, animală sau vegetală.
Fi si tu mai atenta data viitoare cand vrei sa te bagi in astfel de subiecte, sa stii sa te documentezi si tu ca sa nu te trezesti dupa aceea ca vorbesti in necunostinta de cauza ori ca ti se ofera raspunsuri elaborate din care tu nu poti intelege nimic pentru ca n-ai nici-o treaba.
Poftim:http://ro.wikipedia.org/wiki/Metempsihoz%C4%83 ori „Universuri multiple" http://ro.wikipedia.org/wiki/Teoria_M#Universuri_multiple.
Cat despre parapsihologie da, pare o materie interesanta de studiat: spre ex. sunt destui oameni, printre care si eu, carora nu de putine ori li s-a intamplat sa viseze „ceva" (lasam loc de interpretare) si abia dupa sa vada/sa auda, ori in unele cazuri mai rare,/sa simta acel „ceva" si in realitate.Si acesta este doar unul din multele exemple ce intaresc credibilitatea acestei pseudostiinte.
-Numai bine.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Jυsтℓσяγ):

Tu te inseli. Creaza ceva ce n-ai vazut nicaieri, de exemplu, gandeste-te cu ar arata plantele de pe alta planeta. O sa combini imagini vazute, doar atat poti face. E logic. Nu trebuie sa dai raspunsuri "elaborate", trebuie sa explici simplu, asta dovedeste ca stii ce vorbesti, ca ai inteles si stii sa explici pe intelesul tuturor.

Eu n-am legat reincarnarea de parapsihologie. Parapsihologia e o porcarie, si am zis mai sus restul.

Fi si tu mai atenta data viitoare cand vrei sa te bagi in astfel de subiecte, sa stii sa te documentezi si tu ca sa nu te trezesti dupa aceea ca vorbesti in necunostinta de cauza ori ca ti se ofera raspunsuri elaborate din care tu nu poti intelege nimic pentru ca n-ai nici-o treaba.
-Numai bine.

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru Mădă0611):

Vai; iti multumesc ca incerci sa ma faci praf cu propria-mi afirmatie, ce pot sa spun decat ca...a da. Sa vedem:
Spre ex.
Cum iti explici ca fatul din uter poate visa? El neavand nici-o experienta.
„Din saptamana 30 este prezent somnul activ, care este echivalent cu somnul REM al adultului, faza in care apar visele".

„Creaza ceva ce n-ai vazut nicaieri"

Si visele se pot caracteriza tot ca o creatie a imaginatiei, ele provin din subconstient.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Jυsтℓσяγ):

Si ce viseaza? Si orbii viseaza, dar ce viseaza? Eu stiu, fara google, bing, sau alt motor de cautare.
Subconstientul ce e? La fel, stiu, fara google...
laughing Mai are rost sa dau iar copy-paste la ce ai zis cu n-ai nici o treaba?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Jυsтℓσяγ):

"Vai; iti multumesc ca incerci sa ma faci praf cu propria-mi afirmatie, ce pot sa spun decat ca...a da." Incercai sa ma faci praf? =))
http://i.imgur.com/R5Zzm.gif Nu e ipocrizie sa tii asta la profil, dar sa incerci sa faci praf pe cineva? Raspunde-ti tie, eu stiu raspunsul.

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru Mădă0611):

Tu stii cam multe nu-i asa?raised eyebrows
Pai, atunci ia raspunde-mi si mie la urmatoarea intrebare:
Ce mai exact viseaza persoanele oarbe?
Si sa nu stai prea mult pana sa-mi raspunzi nu de alta dar sa nu care cumva sa ma faci sa cred ca ai stat atat doar ca sa ai timp sa cauti raspunsul pe google, priceput?
Si inca un lucru, domnisoara atotstiutoare.
Sincer nu-mi amintesc deloc sa-ti fi scris tie aceste randuri:

„Fi si tu mai atenta data viitoare cand vrei sa te bagi in astfel de subiecte, sa stii sa te documentezi si tu ca sa nu te trezesti dupa aceea ca vorbesti in necunostinta de cauza ori ca ti se ofera raspunsuri elaborate din care tu nu poti intelege nimic pentru ca n-ai nici-o treaba."

Ci lui @Rox123, si ceea ce i-am scris nu am spus-o in nume de rau insa cred ca era, totusi, destul de clar ca primul tau coment (referitor la copy-paste-ul in ceea ce privesc randurile mele) a vrut sa fie o aluzie rautocioasa.De aici si acea expresie cu „ai incercat sa ma faci praf".

| Mădă0611 a răspuns (pentru Jυsтℓσяγ):

Cam stiu.
:)) Documenteaza-te!

Eu vad ca mie mi-ai zis: http://www.tpu.ro/......eriosi-si/
In fine...

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru Mădă0611):

Interesant, pe pagina mea nu arata ca ti-as fi trimis tie cel de al 2-lea raspuns de la aceasta intrebare.
Acum; site-ul pe care mi l-ai dat tu...indica cam exact ce spuneai tu mai sus.Am vazut ca scria asa:

„Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru Mădă0611):
Parapsihologia nu are prea mare legatura cu „reincarnarea".
„Reincarnarea" este mai mult o credință filosofico-religioasă. Este o doctrină populară în numeroase religii orientale precum hinduismul, budismul, jainismul și druzismul, a cărei concept este reprezentat de faptul că un individ se incarnează dintr-un corp în altul, fie că acesta este de natură umană, animală sau vegetală.
Fi si tu mai atenta data viitoare cand vrei sa te bagi in astfel de subiecte, sa stii sa te documentezi si tu ca sa nu te trezesti dupa aceea ca vorbesti in necunostinta de cauza ori ca ti se ofera raspunsuri elaborate din care tu nu poti intelege nimic pentru ca n-ai nici-o treaba.
Poftim:http://ro.wikipedia.org/wiki/Metempsihoz%C4%83 ori „Universuri multiple" http://ro.wikipedia.org/wiki/Teoria_M#Universuri_multiple.
Cat despre parapsihologie da, pare o materie interesanta de studiat: spre ex. sunt destui oameni, printre care si eu, carora nu de putine ori li s-a intamplat sa viseze „ceva" (lasam loc de interpretare) si abia dupa sa vada/sa auda, ori in unele cazuri mai rare,/sa simta acel „ceva" si in realitate.Si acesta este doar unul din multele exemple ce intaresc credibilitatea acestei pseudostiinte.
-Numai bine."

Nu inteleg cum, insa stiu sigur ca nu ti-am trimis tie acest mesaj.
Nu a fost decat un raspuns la intrebarea pusa de catre @Rox123.
Un raspuns la intrebarea ei, pentru ea nu pentru tine.
Acum poate sunt eu nebuna si nu mai vad bine insa chiar nu-mi amintesc sa-ti fi dedicat tie acel mesaj, sincer.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Se numeste corp astral si ele este liber atunci cand dormi, puterea subconstientului este foarte mare, vezi caci calci pe teren minat.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

rolling on the floor Se numeste prostie. Vezi ce e subconstientul si poate nu te mai bagi in seama pe "teren minat".
Auzi, "corp astral" rolling on the floor)))

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Stiu ce e subconstientul, stiu si ce este si corpul astral.Vad ca esti foarte rigida si jigneti foarte mult. Discutia s-a incheiat.Vad ca te certi cu oricine si realizez de ce, dar vad ca nu poti vorbi o litera fara sa te dai rotunda.salut

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cine s-a certat? In penultima prop te-ai descris pe tine si cealalta persoana cu care cica m-am certat. laughing
Pai daca stii ce e subconstientul, ai sti ca nu exista corp astral, dar na, vorbim si noi sa nu tacem si apoi ne dam raniti. Salut!

| RuxMorgenstern explică (pentru Jυsтℓσяγ):

Multumesc ca raspunzi asa frumos nu ca Mădă0611 pentru ca ea spune cu rautate, iar eu am spus sa fiti seriosi. Imi pare rau ca am dat funda dar in acel moment doar raspunsul celui caruia i-am dat funda mi-a aparut! Multumesc pentru sinceritate si politete. Cu bine!

| RuxMorgenstern explică (pentru Mădă0611):

Păstreaza pentru tine te rog cuvintele rautacioase. Eu v-am pus sa raspundeti la intrebare nu sa imi spuneti ca nu exista.Eu v-am intrebat daca voi credeti nu daca exista asa ca te rog nu mai lasa comentarii din astea ok? Nu vreau sa ma cert cu nimeni. Cu bine!
P.S Daca ai ceva rautacios de raspuns mai bine pastreaza pentru tin Mădă0611.

| RuxMorgenstern explică (pentru Mădă0611):

Păstreaza pentru tine te rog cuvintele rautacioase. Eu v-am pus sa raspundeti la intrebare nu sa imi spuneti ca nu exista.Eu v-am intrebat daca voi credeti nu daca exista asa ca te rog nu mai lasa comentarii din astea ok? Nu vreau sa ma cert cu nimeni. Cu bine!
P.S Daca ai ceva rautacios de raspuns mai bine pastreaza pentru tin Mădă0611

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru RuxMorgenstern):

Nu ai pentru ce sa iti ceri scuze, oricum multumesc de intelegere si numai bine.

| Mădă0611 a răspuns (pentru RuxMorgenstern):

Si ce am zis eu rau? :)) Primul raspuns era pentru tine, restul pentru bagatori in seama, le-am raspuns folosinfu-le cuvintele. Vai de capu' vostru.
Vezi ceva rautacios? --> http://www.tpu.ro/......eriosi-si/ O, Zeus! Daca mai sunteti din astia care nu stiti sa cititi, sau nu va folositi de neuroni, sau neuron, ca sa intelegeti ce cititi, puneti niste stelute la intrebare, sa nu ma mai deranjez cu vreun raspuns, ca voi vedeti cearta in orice discutie. Crezi ca toti stau pe net sa se certe? Praf si pulbere :-j
Da, da, cu bine! :-h

| Mădă0611 a răspuns (pentru RuxMorgenstern):

Raspunsul asta era pentru tine: http://www.tpu.ro/......eriosi-si/ Cine e cu cearta? Nu imi raspunde, nu ma intereseaza ce nu intelegi. Data viitoare sa pui stelute la intrebare.

| RuxMorgenstern explică (pentru Mădă0611):

Am spus ca nu vreau sa ma cert bine?
Si nu am ce sa iti reprosez pentru ca fiecare este cu parerea lui. Daca eu țin cu Jυsтℓσяγ nu inseamna ca sunt in potriva ta bine? Eu am spus ca raspunsurile tale au fost cam rautacioase. Dar fiecare crede ce vrea dupa cum am mai spus de nenumarate ori! O seara buna!

| horia2012 a răspuns:

Daca accepti Reincarnarea trebuie sa accepti si "dupa plata si rasplata".
Noi existam pe acest pamant ca sa invatam din propriile noastre experiente de viata. Toate aceste invataturi se acumuleaza la fondul nostru genetic si se transmite urmatoarei vieti. Deci, greseli pe care le facem in viata asta si nu apucam sa le indreptam, le vom indrepta
intr-o viata viitoare. Realizezi.
Deci ca tu sa ai o viata viitoare cat mai linistita, frumoasa...trebuie sa te comporti ACUM cat mai corect, cinstit...Nu crezi ca e cam greu?
Ai fi dispusa sa te "sacrifici" in viata asta (in sensul bun al cuvantului), pentru ceva de care nu esti sigura.
E un subiect frumos dar are putin adepti.
Citeste cartea asta: Reptilianul din mine. Daca nu o gasesti pe net ti-o pot trimite. O sa te puna pe ganduri.

| Oana92 a răspuns:

Asta nu e parapsihologie, e psihologie transpersonala. Nu stiu ce sa iti spun despre reincarnare. Cred in psihologia transpersonala(sunt psiholog in devenire), o sa fac formare in asta, cred ca poti sa ajungi cu niste tehnici relativ simple in alte ``lumi``, dar inca nu stiu ce sa spun despre asta. Eu sunt o persoana credincioasa si intr-un fel reincarnarea se bate cap in cap cu ortodoxismul...Sunt foarte curioasa sa incerc o regresie, probabil ca daca vad cu ochii mei o sa cred.

Pot sa iti spun ca am experimentat o intoarcere in inconstient si a fost o chestie foarte tare(desi a fost groaznic ce am vazut acolo), am invatat multe despre mine si am inteles ca de mine depinde sa schimb ceva. A fost o experienta extraordinara!

Daca vrei detalii despre experienta mea poti sa imi scrii un mesaj privathappy

| Delicacy a răspuns:

Sincer,am dubii în legătură cu metempsihoza şi parapsihologia.Îmi este foarte greu să cred în ceva ce nu are la bază experienţe veridice.

| Q69 a răspuns:

Prin regresia in timp sub hipnoza poti afla unele chestii

http://jurnalul.ro/paranormal/regresia-hipnotica-528961.html

| MsBeatrice a răspuns:

Buna,sincer si eu sunt pasionata de asa ceva..si eu cred in reincarnare..sincer au fost si cazuri adevarate.si stii nu stiu daca ti s-a intamplat. uneori cand traiesti anumite momente ti se pare ca stii ce urmeaza, ca le-ai mai trait..eu cred in chestii dintre acestea.si,cred in reincarnare..Si cu siguranta mi-as dori sa ma reincarnez...si,sa-mi aduc aminte(cazuri foarte rare) viata anterioara. Sper ca ti-a placut raspunsul meu.

| RuxMorgenstern explică:

Multumesc celor care au fost draguti si au spus ca ei cred in asa ceva si multumesc si celor care au spus ca nu cred pentru ca fiecare crede ce vrea. happy

| Loreta28 a răspuns:

Si eu la fel sunt pasionata de asta...acum studiez cum sa intru in starea de trans