| SomeRandomDude a întrebat:

1.Salut TPU, de o vreme am niste probleme cu BIOS-ul... Ce probleme? Cred ca de la hard, doar cred.Ca sa intru in windows trebuie sa dau delete esc enter, pentru ca ma baga-n bios si cand ma uit in Bios imi scrie la Advance ceva-n gen "Setting wrong values in below sections may cause system to malfunction".
2.Si in nu stiu ce sectiune, scuzati dar am uitat si mi-e lene sa dau restart la pc sa ma uit imi zice ceva-n gen : "Please clear CMOS if system no display after overcloacking"
3.Va rog ajutati-ma, dau funda, unu priceput la IT sa ma ajute, mersi!

Răspuns Câştigător
| valentin75 a răspuns:

Salut! NU trebuie sa fi priceput la IT, ai doua variante, ori scoti bateria si apoi o montezi, ori clear CMOS (muti acel jumper); restart, intri in bios si treci data si ora, restart si ar trebui sa functioneze.

| SomeRandomDude explică (pentru valentin75):

Explica-mi mai multe cu clear CMOS, care jumper.Scuze ca inteleg mai greu xDD

| valentin75 a răspuns (pentru SomeRandomDude):

Salut! Pe placa de baza ai un jumper (pe langa bateria de la bios...depinde), e montat pe doi pini, il scoti de acolo si il muti un pin, dupa il montezi cum era. Daca te uiti pe pagina producatorului placii de baza o sa vezi exact, cauta manualul placii de baza! Vezi sa nu ai computerul in functiune!

| SomeRandomDude explică (pentru valentin75):

Faza cu jumperu am facut-o, l-am mutat si l-am pus la loc, n-a mers, l-am mutat de tot, tot la fel zice CMOS, da bateria cum o scot? Un video ceva?

| valentin75 a răspuns (pentru SomeRandomDude):

Bateria o scoti cu o surubelnita, are un clips intr-o parte, apesi putin pe el (sau tragi) si iese bateria. Ai grija sa nu scape surubica in placa de baza!
https://www.youtube.com/watch?v=zjGHpJqVJkM

6 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Te va putea ajuta doar acea persoana care va sta in fata pc-ului tau.
In mod normal trebuie sa aduci bios-ul la setarile initiale sau recomandate. Si cine poate sa stie pe de rost sa te conduca la acea sectiune unde trebuie sa dai acel simplu click? Poate doar acela ce va cunoaste modelul placii de baza pe care il ai.

| gelu1970 a răspuns:

In bios ai o optiune de a reseta bios la valorile initiale, adica valorile fabricantului.
in cazul in care ai pc cel mai simplu e sa scoti bateria aceea rotunda, de forma unei monezi, tip CR2035
dupa 10 secunde aproximativ o pui la loc si startezi. o sa trebuiasca sa setezi ora si data si ai din nou bios cum ar trebui.
daca ai laptop, cauta in bios optiunea "settings default" cred ca se numeste.
bafta. acesta optiune o poti folosi si in cazul unui pc. cum ti-e mai usor.