| ForeignO a întrebat:

[A dat D-zeu sa-mi cupmpar si eu un aparat foto!] Deci, a gasit doua aparate la cam aceleasi preturi dar nu stiu care e mai bun:-? Care credeti? Tinad cont ca vreau sa aiba rezolutie mare si atunci cand vreau sa fac de aproape sa nu fie neclar:-? parca e ceva cu focalizare... (nu le am eu cu astea)

1.http://www.cameredigitale.ro/samsung-es25-silver
2.http://www.cameredigitale.ro/olympus-fe-46-pure-white-ki t
3.http://www.cameredigitale.ro/olympus-fe-47-red-kit

>Merci:

P. S Argumentati-va parerea, daca se poate:D

9 răspunsuri:
| Toxic a răspuns:

Olympus FE-47 deoarece are 14 MP (megapxeli), deci face niste poze cu o claritate foarte mare, rezolutie 4288 x 3216 si tot tacamul

| vigome a răspuns:

Olympus, toata ziua. Eu am unul, ceva mai vechi de doar 4 Mpx si ca orice da clasa si in ziua de azi la camere mult mai dotate. Ma refer de exemplu la culori, claritate si multe altele. e drept la filme sta mai slabut (asta care o am eu). Deasemenea sta bine la fotografii macro (de f. aproape). Am de asemenea un Kodak cu mult mai multi MPx, dar ce sa spun mult sub Olympus. Un prieten are de asemenea una cu vreo 12 MPx, dar si astuia batrina mea camera ii da lectii, asa ca parerea mea e clara. Daca asta care e f. veche merge asa presupun ca una de 14 Mpx (pe care eu as alege-o) trebuie sa fie super.

| anca_3211 a răspuns:

Eu spun Samsung. Desi are rezolutia mai mica decat celelalte variante propuse de tine (dar o rezolutie mare comparativ cu alte aparate) are stabilizator de imagine ceea ce celelalte aparate nu au... Acest stabilizator are intocmai rolul de a lua imagini clare si nu in miscare.
In plus, de fiecare data cand te hotarasti sa achizitionezi un aparat electronic/electrocasnic te sfatuiesc sa optezi pentru firme mari, cunoscute pentru ca sunt si de o calitate superioara si ti-l repara in garantie. Ori, de Samsung eu am auzit, dar de Olympus, ba.
Mult succes si spor la cumparaturi!

| onlytiff a răspuns:

Eu am Olympus de 12MPx si nu e deloc bun straight face. nu stiu ce sa zic.mai bine iti iei Samsung. Am avut inainte Sony de 7. 2 MPx si facea poze mult mai clare decat Olympus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Samsung

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niciunul.
Mulți megapixeli pe un senzor mic = calitate proastă (lumină puțină per/pixel)
Optică proastă și la Samsung, și la Olimpus pe modelele astea, alt motiv pentru care nu recomand.
Stabilizare digitală pe toate - inutilă deoarece nu este eficientă, preferabil să stea dezactivată deoarece face pozele să arate granulate, de preferat stabilizare optică (în lentile) sau mecanică (pe senzor) - așa ceva pe aparate de la 500 ron în sus
Obiective nu prea luminoase - imagini proaste în condiții slabe de iluminat.
Până una alta, eu recomand acest Canon - http://www.emag.ro/......4258B002AA
Iar dacă poți strânge câțiva lei în plus, cu siguranță acest Canon este best-buy - http://www.emag.ro/......4254B002AA
Ultimul Canon are stabilizator optic care chiar este eficient, lentilă extrem de luminoase și setări manuale. Faptul că ambele camere au mai puțini MP pe un senzor la fel de mic este un mare avantaj la calitatea imaginii, fiecare pixel primește mai multă lumină (mulțumită și obiectivelor mai luminoase) și vor avea zgomot de imagine mai mic, culori mai apropiate de cele reale, detalii fine, etc.
Recomand ca aparatele să se cumpere de la EMAG, ai transport gratuit, garanție extinsă, poți returna aparatul dacă nu-ți place, ș. a.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Canon, Nikon, Kodak, Sony, Panasonicm, Olympus si apoi restul. Asta este ordinea aparatelor foto compacte dupa parerea mea. Eu personal am cumparat acum 2 saptamani un Kodak z915.

| FIR a răspuns:

Samsung...ca e firma mea pref :Xhee hee

| SexDrive_1665 a răspuns:

Al 3-lea eu zic din experienta