| Mihai03 a întrebat:

A fost azi noapte o furtuna si am scos din priza calculatorul in timp ce acesta mergea si ma uitam la un film fara sa ii dau shutdown. Dimineata cand am pornit calculatorul, acesta nu a detectat sistemul de operare. Cum rezolv problema?

Răspuns Câştigător
| CrazyDesign a răspuns:

NU mai faci niciodata "jmekeria" asta.
2. Ar fi bine daca ai avea Hiren's Boot CD. Sa poti sa scanezi hard'ul. E posibil sa fie doar niste erori care pot fi corectate usor, e posibil sa fie din cauza unor fisiere sterse in momentul in care ai scos PC-ul din priza dar e totodata posibil si sa ai niste erori mai grave, adica se poate sa ai platanele zgariate si atunci e mai greu de reparat, uneori chiar deloc.
Uita-te si in bios si spune-ne daca iti mai detecteaza hard-ul si lasa ceva mai multe detalii cu mesajul care il primesti cand pornesti PC-ul

5 răspunsuri:
| adriangabor92 a răspuns:

Reinstaleaza alt windows

| Alien a răspuns:

O solutie ar fi sa bootezi de pe cd-ul de Windows, inainte de ecranul cu "License Agreement" ai optiunea de a instala Win sau de al repara. Alegi Repair( tasta R, din cate imi aduc aminte ) si o sa-ti apara o linie de comanda. Daca ai cont de administrator cu parola pe calc., introduci username-ul si parola, altfel dai enter.
La linia de comanda introduci chkdsk D: /R si astepti sa termine.

Daca ai noroc, o sa-ti repare sectoarele stricate din boot loader!

| Mihai03 explică:

Am schimbat hardul meu cu alt hard care avea windows instalat si tot nu merge.
@CrazyDesign Nu am acces la bios si nici Hiren's boot Cd.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai mult ca sigur ai baduri pe partitia primara...hdd regenarator de preferat

nu iti merge celalalt sistem de operare pentru ca mai mult ca sigur s. o. a fost instalat peo alta placa de baza cu alt chipset...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic ca s-a ars ceva