| Zmantana a întrebat:

Salutare TPU, am o problema pe care nu stiu cum sa o rezolv.
Alaltaieri dimineata, cand am pornit calculatorul, nu mai mergea tastatura. Am imprumutat alte 2 tastaturi, si nu au functionat, am verificat toate 3 tastaturile pe alt PC si sunt functionale, deci banuiesc ca mufa de pe placa de baza este problema. Eu m-am gandit sa i-mi cumpar o tastatura cu USB, insa ma intreb daca exista alta metoda, mai putin costisitoare, de a rezolva problema.

Răspuns Câştigător
| titi a răspuns:

Ar trebui sa ai acces la bios, acolo ai o setare usb keyboard enable.Incearca niste porniri ale sistemului, nu restartari.Si apasa tasta Del sau F2 in timpul pornirii.incearca sa conectezi tastatura in timpul functionarii windows-ului.Nu ai nevoie de nici un driver.Ar trebui sa probezi o tastatura USB functionala.Din cate imi dau seama, ai o problema cu placa de baza(e un traseu de tensiune de 5V, dar acum nu mai ai tensiunea corecta.Scoate tot ce poti de pe USB-uri (camera web,imprimanta)lasa doar mouse-ul si incearca iar tastatura, chiar pe PS2, mufa ei.

9 răspunsuri:
| titi a răspuns:

Te poti descurca cu "on screen keyboard" din Accessories>Accessibility, dar cred ca o tastatura USB e singura solutie putin costisitoare.Sunt niste adaptoare, dar nu stiu daca o sa le gasesti pe moment http://www.shopmania.ro/magazin~cauta-adaptor-usb-ps-2.html

| titi a răspuns:

E foarte clar ca ai necazuri cu tensiunea aia de care ziceam.E un traseu comun de 5V pentru mufa mouse,mufa tastatura si USB-uri si,in plus, tastatura ta consuma mai mult decat una obisnuita. Poate ai necazuri cu sursa de alimentare, nu cu placa de baza.Cred ca doar cei de la un service ti-ar putea spune ce se intampla.

| Zmantana explică:

Am adaptor ps/2 in usb, dar observ ca nu functioneaza decat pentru mouse, la tastatura da eroarea: USB not recognised!

| Zmantana explică:

@titi chiar de pe tastatura vizuala ma chinui sa aflu raspuns problemei mele, am mai spus si inainte ca am adaptor din ps/2 in usb dar i-mi da eroarea: USB not recognized... poate imi trebuie un driver ceva...

| Zmantana explică:

@titi iti multumesc pentru sfat, este pe jumatate bun. Am scos tot din USB, a ramas doar mouseul, monitorul si alimentarea si am bagat tastatura mea pe ps/2 si nu a mers nici dupa oprire-pornire(nu am dat restart), dupa aia am bagat una dintre tastaturi imprumutata de la un prieten(tot ps/2) si dupa oprire-pornire a mers si merge, insa nu este o solutie sa o pastrez, deci problema este rezolvata pe jumatate big grin P.S. Tastatura aceasta imprumutata este una standard, nu are nici nume scris, a mea este un A4tech cu multe functii si rozeta... Nu stiu ce as mai putea scoate de pe calculator ca sa mearga tastatura mea...

| Zmantana explică:

@titi asta este adevarat! Acum 2 saptamani m-i s-a ars sursa de 520w si cand am fost sa imi cumpar alta nu aveau decat de 430W si 800W, 520W doar pe comanda. Din lipsa banilor nu am putut sa cumpar sursa de 800w(320RON) si a trebuit sa o cumpar pe cea de 430w. Sistemul are 3 HDD, 2 placi RAM, alimentare suplimentara pentru placa video(inclusiv cooler) deci intr-adevar consumul este destul de mare. Singura solutie este sa schimb sursa pentru ca HDD-urile nu l-e pot scoate deoarece am foarte multe date pe care le invart nonstop... Multumesc oricum de ajutor, ai o funda de la mine, si solutia mai putin costisitoare este sa iau o tastatura simpla crying

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut in legatura cu laptopul este HP am incercat ce ai spus si nu am reusit!

| Zmantana explică (pentru anonim_4396):

Hmm. si nu merge fara baterie, doar incarcator bagat direct? Daca nu merge si asa, din documentatia pe care am facut-o, am inteles ca uneori tipul acela de afisaj (num+caps) reprezinta eroare de procesor, adica altul thinking Mai mult de atat nu te pot ajuta, pentru ca nu ma pricep la laptopuri...

| cypylan a răspuns:

Daps.poti sa kumperi o tastatura usb daca esti sigur ca e priza d pe placa de baza.sau mai e o solutie poti sai komperi la tastatura un adaptor care se baga in mufa sh o treci pe usb