| anonim_4396 a întrebat:

Absolut intamplator m-am gandit sa intru la "Activity Log" pe Facebook si am constatat ca de pe contul meu s-au dat 11 like-uri in ultimele 2 zile, la pozele unor persoane complet aiurea (din alte tari, cu care nu am avut niciodata tangente). Acum, nu oi fi eu prea destept, dar evident ca cineva mi-a spart contul. Dar ma intreb: cum imi sparge cineva contul de Facebook, de ce mie (care sunt nimeni in drum), iar daca tot l-a spart, de ce se apuca sa dea like-uri aiurea, ca sa ma prind ca l-a spart. Ma poate lamuri cineva?

Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

Sunt roboti cei care dau likeuri aiurea, nu oameni.
Datele de contact ti le poate lua oricine reuseste sa te prinda in capcana lui (reclame, logare cu Facebook, comentarii cu contul de Facebook pe alte pagini).
In caz ca nu ai considerat ca ar trebui sa schimbi parola, sugerez sa o faci acum.

| wildthing a răspuns (pentru LPCTSTR):

Da, am facut comentarii pe diverse pagini pe Facebook, dar asta nu inteleg eu, cum m-a prins in capcana cineva, pentru ca am facut comentarii pe o pagina sau alta. Si cand spui ca mi-a luat datele de contact, deci practic a preluat controlul contului meu, mi-a aflat parola, nu? Cum? Si da, am schimbat parola imediat, dar acum sunt foarte confuz pentru ca nu mai inteleg cum sa ma protejez.

| LPCTSTR a răspuns (pentru wildthing):

Eu ma refer la alte pagini, cum ar fi ziarele si alte porcarii.
De preluat nu stiu cum reusesc, insa fara ceva plauzibil, contul tau n-ar fi patit asta.

| wildthing a răspuns (pentru LPCTSTR):

Multumesc.