| anonim_4396 a întrebat:

Acum 50 de ani calculatoarele erau cat 2 frigidere si in afara de calcule matematice nu imi amintesc sa faca ceva. In ziua de azi sunt pc-urile si leptopurile de diferite marimi dar ma gandeam eu, se poate ca peste alti 50 de ani sa fie chiar si mai mici? Sau sa nu exista deloc. La ce ma refer. Am vazut cuburi cu procesoare quad core in ele si placi video GTX 770, cubul nu mai mare de 10cm lungime. faza buna e ca mergea, faza proasta e ca nu putea fii folosit pentru multe pentru ca se incalzea foarte repede si se stingea automat. Dar ma gandeam, daca deja acum se poate asa ceva de mic, si cel putin merge, chiar daca nu pentru multe lucruri se poate ajunge la ceva si mai mic? S-au sa vedem ca in filme ( aberez putin, dar nu e exclus) acele proiectii pe pereti si de fapt sa nu detin nimic fizic? Cum credeti ca vor fii pc-urile cand o sa ne atarne barba alba pana la genunchi?

34 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Prima data vedem daca apucam epoca aia sa le vedem.

| anonim_4396 explică (pentru mgtow):

Eh, asta se subintelege. nu crezi ca mai mult m-ar fi interesat tecnologia peste 200 de ani, daca ar fi epoca care ma intereseaza de fapt. sau peste 500 de ani.

| anonimguy3 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vrei multe nu crezi rolling on the floor)

| anonim_4396 explică (pentru anonimguy3):

Pai daca zici o chestia ca aia ( care mi se pare o prostie) macar explica sa imi dau seama de ce.

| anonimguy3 a răspuns (pentru anonim_4396):

Oculus is junk ca nici macar nu poti juca jocuri tari pe el, is just for 10 years old kids with too much free time. Daca te puteai juca ceva mult mai smecher mai ziceam.

| anonim_4396 explică (pentru anonimguy3):

Realizezi ca te poti juca mirror edge, skyrim, fallout 3, multe jocuri horror si posibil si gta 5 cand va iesi, cum sunt astea de copii de 10 ani? ai fost foarte prost informat, chiar cum ma asteptam.

| anonimguy3 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mde mirrors edge, eeh still better than nothing. GTA V nu va avea support oculus rift fac la pariu, de la support 4k la support oculus rift deja eee prea mult.

| anonim_4396 explică (pentru anonimguy3):

Eu cred ca va avea. mai ales acum. de ce? ai vazut la ps 4 si xbox one ca poti juca pentru prima oara in prima persoana GTA? ala e doar inceputul pentru o colaborare perfecta cu OR. partea proasta e ca " costa destul de mult. dar merita fiecare banut. am jucat fallout 3 si skyrim la un prieten cu "ochelarii" aia, si imi venea sa plang rolling on the floor.

| Bybanu a răspuns:

Eu unu nu cred ca multa lume o sa se mai foloseasca de pc-urile astea de acum. O sa iasa [vb ta] ceea ce vedem in filme. Un cub in coltul mesei, pac apesi pe el si toata masa se va face ecran tactil. Am vazut si in film si pe net [parca] un perete de sticla, subtire, si folosit pe post de ecran tactil.

Pc-urile ca pc-urile...dar telefoanele?
Alea o sa ajunga doar un cip pe care il vom baga sub piele, conectat la sistemul nostru..si il vom controla mintal!

etc etc

| anonim_4396 explică (pentru Bybanu):

"Am vazut si in film si pe net [parca] un perete de sticla, subtire, si folosit pe post de ecran tactil." am vazut deja asta la chinezi. foloseau masa pe post de dextop. foarte tare. cica in cativa ani asa vor sa fie in toate magazinele la ei. desigur de la a avrea pana la a fii e cale lunga, dar fata de altii, macar au ideii calumea.

| Bybanu a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ei nu e cale lunga...asa a fost si cu tv-ul curbat, cu tv-ul cu touch si alte prosti deale lor...chinezi le fac imediat..idei le trebuie

| Evolution a răspuns:

Lumea evoluaza, important este sa controlam noi pc-urile, nu pc-urile sa ne controleze pe noi.

| Adrianetc a răspuns:

Pentru inceput, dupa cum ai spus, vor devenii din ce in ce mai subtiri si fine, presupun ca dupa aceea vor pune accentul pe proiectare 3d, in loc de dita monitorul putem avea un proiector mic, tastatura mausul nu cred ca va mai exista mult timp, ori vor fi ca si proiectare 3d, ori vor fi senzori pe mana, sau mai simplu folosirea internetului cu ajutorul mintii (exista un tip de avion care poate fi manevrat cu ajutorul mintii). Exista idei nenumarabile, imaginatia este un proces al gandirii deci este uimitor.

| PedoBarbie a răspuns:

Internetul să fie controlat cu mintea. Atunci devine mișto de interesant.

| anonim_4396 explică (pentru PedoBarbie):

Deja internetul e un loc periculos si mintea noastra e la fel. daca le combinam, imagineaza-ti ce va iesi.

| MskDesign a răspuns:

Este greu de dat un raspuns.La ora actuala mi se pare ca tehnologia evolueaza cu viteza luminii.Imi aduc aminte cand eram copil mic si vedeam prin star trec usi culisante.Acum le avem peste tot. Directia evolutiei tehnologiei este imprevizibila dupa parerea mea.

| Kriss96 a răspuns:

Si eu incerc sa-mi imaginez cum va fi tehnologia cand voi fi batrana. Totusi tehnologia nu poate avansa la nesfarsit. La un moment dat se va opri. Trebuie sa existe o balanta intre componente. Daca le avansezi prea tare o sa ne trezim ca ne iau foc pc-urile.
Referitor la marime probabil vom intra intr-o lume a hologramelor la un moment dat dar toate chestiile astea vor avea si un pret destul de ridicat. Vor fi ani, poate chiar decenii, pana cand acea tehnologie de filme va exista in casele majoritatii populatiei.

| anonimguy3 a răspuns:

Aberatia ta se poate dovedi adevarata peste cativa ani. Sunt chiar super curios cum vor fi pc-urile toate chestiile astea cand o sa am eu copii si etc.

Dar un lucru de care sunt super curios nu e cum vor fi pc-urile si astea peste 5 decenii, ci cum va arata grafica in jocuri peste atatia ani sau mai multi. I mean deja acum un joc arata superb si zici ca e realitate, dar peste ani care se vor scurge. Iti dau un exemplu, P.T un fel de demo la noul Silent Hills exclusiv pe PS4 foloseste motorul grafic FoxEngine si arata zici ca e realitate sau un film. Si asta e doar pe PS4 imagineaza-ti pe PC.

| anonim_4396 explică (pentru anonimguy3):

Ai vazut pana acum oculus rift? acei ochelari cate "te lasa" sa vezi direct in joc. eu cred ca ala va fi ceva mai avansat ca toate astea. grafica realistica da, dar sa fii in joc. si mai credibil asa. naspa totusi ca "next gen" la console o sa tina pc.-urile in spate cu grafica inca cativa ani. uite ce au facut cu W Dogs sau alte jocuri. aiurea, dar asta e.

| anonimguy3 a răspuns (pentru anonim_4396):

Oculus rift is a junk but whatever, we will see tho.

| anonim_4396 explică (pentru anonimguy3):

laughing. de ce?

| Nonameagain a răspuns:

Ai lucrat tu acum 50 de ani pe acele calculatoare? Chiar vreau un raspuns serios. Pentru ca, nu erau cit 2 frigidere ci, cit citeva dulapuri mari cit nu ai tu in casa unul macar. Apoi, nu faceau numai calcule matematice in sensul in care gindesti tu (la urma urmei, totul se reduce la "calcule matematice"). Nu foloseau internetul din simplul motiv ca acesta s-a "nascut" abia prin '91. http://www.zigzagonline.ro/......itter.html
Cit despre partea a doua, da. Da, se poate minimaliza totul si totusi, sa le folosesti ca si cum ar fi mai mari decit cele de acum. Am citit si eu despre calculatoare (nu procesoare) cit un cub si care, prin proiectie afisau pe pereti tot ce doreai. Evident, asta era doar o idee. Poate curind vor intra in teste. Tehnica ne uimeste tot mai mult.

| anonim_4396 explică (pentru Nonameagain):

"Ai lucrat tu acum 50 de ani pe acele calculatoare? Chiar vreau un raspuns serios" am doar 20 fa matematica. si ca sa te lamuresc, am vazut fotografii de acea am si zis. cum tu ai vazut fotografii in care ele aratau ca niste dulapuri si iti dai cu pumni in piept ca ai dreptate, eu am vazut ca erau gigante si de aia am si zis asta, nu era sa fac sa para mai "dramatic".
"Nu foloseau internetul din simplul motiv ca acesta s-a "nascut" abia prin '91." nu vad sa fii pomenit mai sus de internet, nu stiu de unde ai scos asta.

| Nonameagain a răspuns (pentru anonim_4396):

Regret, EU nu am vazut "fotografii in care ele...". EU sint in acele fotografii LINGA ele, pentru ca am lucrat pe asa ceva.

| KodrutZ a răspuns (pentru Nonameagain):

Proiectul ARPA s-a nascut cu vreo 30 de ani inainte internetului pe care il stim noi astazi... In viitor se va ajunge la device-uri implantate. Ochelarii destepti sint doar un prim pas in directia aia.

| Adrianetc a răspuns (pentru Nonameagain):

Internetul,ca si un serviciu dealtfel s-a inventat cu mult timp inainte sa fie pus pe piata, sa crezi faptul ca cine a inventat internetul l-a si pus spre vanzare este patetic, el s-a folosit ani buni inainte de oficializare.Stai linistit ca noi stim putine despre internet.

| anonim_4396 explică (pentru Adrianetc):

Referitor la raspunsul tau despre internet. eu am crezut ca a fost "inventat" de armata ani inainte, si dupa ii s-a dat "voie " si la restul.

| Adrianetc a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt teori conspirationiste, nu se stie nimic exact.

| Admunssen a răspuns:

Am sa te intreb asta: Cat timp poti sta la un calculator fara conexiune la internet? Nu am nevoie de raspuns. In curand nu vom mai avea nevoie deloc. happy Pana la aparitia OS Windows 3.1.1 care putea fi cumparat de oricine dorea. Din cauza costurilor mari a unui PC, acolo unde era nevoie de mai multe se cumpara doar unul. Restul erau terminale conectate la acel server. Nu era nici pe departe o retea LAN. Daca furai un terminal, nu aveai ce face cu el. big grin Ma tem ca in curand, se va ajunge la aceeasi formula. Deja avem Google Drive, Youtube, Photo Hosting, editoare de text online si servere gigant. Pentru cine vrea sa observe, exista din ce in ce mai mult tendinta unor mai mari de pe planeta sa stie cam tot ce faci tu pe net, pentru a-ti desena un profil. Vom fi determinati sa recurgem la asta fara sa fim intrebati. Asa ca PC-ul de acasa va incapea in tastatura sau in monitor. Insa, ca sa revin, multe obiecte ciudate din Star Treck acum le cumpara copiii sub forma functionala. Da, sunt sigur ca vor fi si mai mici.

| Apetrei_Bogdan_1995 a răspuns:

De fapt bazata pe observati pana in prezent legea lui Moore spune ca la fiecare 2 ani pe acelasi cip vor incapea de 2 ori mai multi tranzistori.Am ajuns in prezent la tranzistori de 14-15 nm de asemenea mult mai rapizi. Oricum e evident ca ne vom lovi de o limita in viitor pentru la marimi atat de mici curentul elctric poate doar sa sara dint-un capat la altul al tranzistorului.De asmenea mliioane de tranzistori intr-un cm patrat produc multa caldura.Acum exista teori peivind posibilitatea unui tranzistor de marimea unui atom sau sub forma de cristale. Daca esti interesat cauta pe net:quantum computer

| Apetrei_Bogdan_1995 a răspuns (pentru Apetrei_Bogdan_1995):

Idea este ca la un moment cel mai probabil ne vom bloca in ceea ce priveste marimea unei noi placi grafice si vei trai sa vezi asta dar la acel puct nici nu cred ca vom avea nevoie de mai mult

| Sîrbu_Alexandru_1999 a răspuns:

Da, Extrem de performante si mici, De exemlu chiar acum cateva zile am vazut un reportaj despre un "Steam Box" Este un calculator pe piese De vreou maxim 8x8 cm Care este destul de performant. Deci cand om fii batranii ne vom juca lol dupa ce ne luam pastilele happy

| Paduraru_Andrei_1999 a răspuns:

Extrem de performante.

| Baniiaducfericirea a răspuns:

Ce inseamna probleme fiziologice la fete si baieti?