| RealKing01 a întrebat:

Dupa ce bootez de pe stick sa instalez windowsul ajung la partitii, daca vreau 150 gb local disc c sau d cum scriu?

3 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Despre ce windows vorbim?
La windows 10 cred ca e mai intuitiv, efectiv scrie acolo MB, deci daca vrei GB trebuie doar sa transformi simplu prin inmultire cu 1000. Vrei 20 GB? 20GB= 20.000 MB, 1000MB=1GB. Pentru 150 GB, asta inseamna 150.000 MB.

Din cate imi aduc aminte si la Windows 7 e la fel. Poate la Windows XP pare mai "greu" ca e o interfata mai invechita, dar daca te uiti atent si acolo scrie MB, deci e aceeasi poveste.

| Feitan a răspuns:

In caz ca vrei exact 150 gb atunci iti trebuiesc 153600 MB (1 GB= 1024 MB)

| LoVeMoThErS a răspuns:

Nu cred ca mai instaleaza nimeni windows Xp in momentul de fata, sa fim seriosi.
Eu cand fac partitiile unui HDD/SSD, dau intre 150-250Gb partitiei C si restul merge in D.
Tinand cont ca 1GB are 1024MB, nu 1000 fix, si apoi se mira unii ca nu le da partitii fixe...
Pentru: 150GB=153600Mb(Ti-a spus si colegul)
200GB=204800Mb
250GB=256000Mb
Sa spunem ca HDD ul este gol, nepartitionat.
Scrii jos cat vrei tu sa ai in partitia C
Dai Apply si apoi OK, dupa aceea o sa ai Unallocated space
Dai click pe el si ii dai New.
Dupa ce a fost creata partitia dai format si gata D-ul.
Apoi dai Next. Funda?