| anonim_4396 a întrebat:

AEROCOOL - x-warrior case middle tower devil red - 47, 29 -carcasa
AMD - Processore FX-6200 Black Edition 6 Core 3, 8 Ghz Socket AM3+ Sbloccato - 128, 99 -procesor

ASUS - Motherboard CROSSHAIR V FORMULA-Z socket AM3+ chipset AMD 990FX / SB950 ATX - 198 -placa de baza
KINGSTON - Memoria Dimm HyperX Plug n Play 8 Gb (2x4 Gb) ddr3 1866 Mhz CL11 -58, 29
PALIT - GeForce GTX 670 2 GB GDDR5 Pci-E 2xDVI-I Dual Link / HDMI / Display Port Jetstream -349, 99 -placa video
TECNOWARE - ALIM. FREE SILENT 102, 99 alimentatore
SEAGATE - Barracuda 7200.12 250 Gb Sata 600 Buffer 16 Mb 7200 rpm 51, 71 -hard
ASUS - Xonar DSX Interfaccia Pci-Express 7.1 Canali- placa sunte 42, 29 -placa sunet
ASUS - Masterizzatore DVD 24x Interfaccia Sata Colore Nero Versione Retail -24, 99 dvd rom
MICROSOFT - Windows 7 Ultimate Versione OEM 64 Bit DVD Italiano 1 Pack (Include Service Pack 1) 178, 99 sistem de operare
ASUS - VE248H 24" LCD Full HD Widescreen 16:9 Multimediale Tempo di risposta 2ms DVI HDMI Risoluzione 1920x1080 pixel
201, 99
MANHATTAN - Tastiera Standard USB colore nero 7, 69 -tastatura
GENIUS - Mouse Xscroll Ps2 Nero 5, 89

ASTEPT PARERI! SFATURI ORICE HELP ME!

Răspuns Câştigător
| Seby90 a răspuns:

Http://www.eprice.it/schede-video-GIGABYTE/d-4626085 Si cu asta, cred.

44 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Bun, merge depinde acum de unde cumperi componentele. E bun calculatorul.

| Bad2Fast a răspuns (pentru Azµre):

EPRICE.IT de aici pot cumpara piesele pentru pc.

| Azµre a răspuns (pentru Bad2Fast):

Să înțeleg că ești plecat de la noi din țară și de aceea comanzi din afară?

| Bad2Fast a răspuns (pentru Azµre):

Da si doar asta ii de incredere pe restul nu ma bazez.

| Azµre a răspuns (pentru Bad2Fast):

Este ok din puctul meu devedere acum părerile pot fi împărțite datorită fanilor amd sau Intel. La urma urmei tu decizi ce cumperi.

| Bad2Fast a răspuns (pentru Azµre):

Am intales dar as avea nevoie de niste sfaturi!

| Azµre a răspuns (pentru Bad2Fast):

Sfaturi n-am ce să îți dau în afară de faptul că este un sistem bun atât pentru gaming cât și pentru office și divertisment... acum depinde de tine la ce vrei să-l folosești.

| Bad2Fast a răspuns (pentru Azµre):

Gaming cu toate la maxim!

| Azµre a răspuns (pentru Bad2Fast):

Schimbă placa video cu un ati radeon, nu de altceva dar pe placa de bază va da randament mai mare ati decât nVIDIA datorită chipset-ului amd.
GIGABYTE - Radeon HD 7970 3 GB GDDR5 PCI-E / VGA / DVI-I / HDMI / Display Port x 2

| Bad2Fast a răspuns (pentru Azµre):

Mersi

| Seby90 a răspuns (pentru Azµre):

Pai o sa te contrazic putin, un procesor de 3. 8ghz este decent, dar este cu 6 core, pentru gaming e 0, nu il ajuta prea tare, plus ca momentan abia acum (din cate stiam) se lucreaza la optimizare windows pe mai mult de 4 core (procesoarele de fapt merg, dar nu dau 100% din ele). De asta sugerez un i5, tot pe la aceiasi bani care sunt mai okay. Despre caracasa... sincer wtf, ma incurc in limba lor.

http://www.eprice.it/case-THERMALTAKE/d-3823345?metb=ATG_pcat

| Azµre a răspuns (pentru Bad2Fast):

Sfat vezi ca întotdeauna, chipsetul de la placa de bază să fie același cu cel de la video, pentru compatibilitate și pentru performanțe maxime. Amd este mână în mână cu Radeon, folosesc aceleași chipset-uri, prin urmare ai procesor amd + chipset amd + placă radeon o să storci tot din el.

| Azµre a răspuns (pentru Seby90):

Da, dar se poate optimiza în timp, pentru un i5 atunci schimbă placa de bază trece pe altceva și da e ok și așa.
Acum depinde de ce vrea el am specificat. Eu unul nu aș alege niciunul din ele laughing mult prea scumpe și nu se merită.

| Seby90 a răspuns (pentru Azµre):

Nu pot face o comparatie directa, am detinut un amd sempron 3200+ la 2ghz single core si dupa am sarit direct la i5. Ma simt ca in rai, daca aveam si un SSD eram mult prea fericit. Cat despre teoria de chipset, pai nu ar treaba chipsetul de pe placa de baza prea mult, el ajuta biosul in general si ofera mai multe sloturi pci/pci-e/sata etc. Intr-adevar, procesorul cu placa video integrata va lucra in sli cu cel de pe placa video, vei avea un boost de 3, poate 5 frameuri in unele jocuri (Care de altfel au nevoie sa suporte tehnologia de multi gpu).

| Bad2Fast a răspuns (pentru Azµre):

Pai si atunci ce sa fac laughing?

| Bad2Fast a răspuns (pentru Seby90):

Pai si atunci ce procesor i5 sa iau sincer prefer AMD si apoi placa de baza care deja m-am incurcat de tot, apoi si placa video corect trebuie schimbata? ce imi sugerezi dar de pe site te rog eprice.it Mersi

| Bad2Fast a răspuns (pentru Bad2Fast):

Imi pare rau ca va stresez atata dar am nevoie de ajutor si chestia naspa ca doar de pe site de acol pot cumpara sad Deci trebuie sa schimb placa de baza porcesorul si placa video?

| Seby90 a răspuns (pentru Bad2Fast):

Pcurile alea nu au placa video si ruleaza jocurile de pe placa integrata, conteaza ca placa video de pe i3 e mai slaba? Eu ti-am dat varf de gama de la i5. in fine, cred ca nu mai are rost sa ma mai contrazic, pentru ca aparent pe tine te intereseaza placa video integrata, adaugand faptul ca vrei sa iti cumperi una deja pe pcie.

| Bad2Fast a răspuns (pentru Azµre):

Deci ce zici pana la urma ce sa fac? pentru un gaming 2013 cu toate la maxim am un buget de 1400 de euro inclus monitorul daca scot si windows original deci mai am buget cam inca 200 de euro pentru piese!

| Bad2Fast a răspuns (pentru Seby90):

Sebi deci eu vreau un desktop pentru gaming 2013 cu toate la maxim pe orice joc am un buget de 1400 de euro si piesele le pot lua de pe siteul acela deci modificarile le am facut care le ai zis!

| Bad2Fast a răspuns (pentru Seby90):

Si placa video ce sa pun? tot de pe site ce imi recomanzi la un i5 si placa de baza aia mai scumpa ce mi ai recomandato?

| Seby90 a răspuns (pentru Bad2Fast):

Esti pasionat de overclocking?

| Bad2Fast a răspuns (pentru Seby90):

Nu

| Azµre a răspuns (pentru Bad2Fast):

Nu știu ce să zic, poți merge pe configurația ta sau să schimbi placa de bază tot pe un Asus dar pentru Intel și treci pe un i5 cum spune și seby.

| Bad2Fast a răspuns (pentru Seby90):

Deci ce placa video sa aleg?

| Seby90 a răspuns (pentru Bad2Fast):

Ce buget pentru placa video ai mai exact? Momentan ma uit la bracket 250 euro - 400 euro.

| Bad2Fast a răspuns (pentru Azµre):

Asa am sa fac cum zice sebi Mersi!

| Bad2Fast a răspuns (pentru Seby90):

Pana in 450 de euro

| Bad2Fast a răspuns (pentru Seby90):

Mai mult de 450 de euro nu pot

| Azµre a răspuns (pentru Bad2Fast):

Nu ai pentru ce vorbește cu el happy

| Bad2Fast a răspuns (pentru Bad2Fast):

Ai gasit ceva sebi dar vezi nu ceva peste 450 de euro ca ma da afara lumea din casa laughing

| Bad2Fast a răspuns (pentru Seby90):

Perfect mersi mult pentru tot

| Bad2Fast a răspuns (pentru Seby90):

Mersi sebi pentru tot deci urmatoare confi guratie care ai facut-o ii asta si la asta raman de monitor ce zici pentru gaming ii bun sau aleg ceva mai tare =>

THERMALTAKE - Chaser MK-1 case big tower - 109, 99 -carcasa

INTEL - Processore Core i5-3570K (Ivy Bridge) Quad-Core 3, 40 Ghz GPU integrata HD 4000 Socket LGA 1155 multiplicatore Sbloccato - 218, 99 -procesor

GIGABYTE - Motherboard GA-Z77X-UD5H Socket LGA 1155 Chipset Intel Z77 ATX - 201, 99 -placa de baza

KINGSTON - Memoria Dimm HyperX Plug n Play 8 Gb (2x4 Gb) ddr3 1866 Mhz CL11 -58, 29

GIGABYTE - GeForce GTX 670 4 GB GDDR5 Pci-E DVI-I Dual Link / DVI-D Single Link / HDMI / Display Port Versione OC - 431, 99 -placa video

TECNOWARE - ALIM. FREE SILENT 102, 99 alimentatore

SEAGATE - Barracuda 7200.12 250 Gb Sata 600 Buffer 16 Mb 7200 rpm 51, 71 -hard

ASUS - Xonar DSX Interfaccia Pci-Express 7.1 Canali- placa sunte 42, 29 -placa sunet

ASUS - Masterizzatore DVD 24x Interfaccia Sata Colore Nero Versione Retail -24, 99 dvd rom

MICROSOFT - Windows 7 Ultimate Versione OEM 64 Bit DVD Italiano 1 Pack (Include Service Pack 1) 178, 99 sistem de operare

ASUS - VE248H 24" LCD Full HD Widescreen 16:9 Multimediale Tempo di risposta 2ms DVI HDMI Risoluzione 1920x1080 pixel
201, 99 -monitor

MANHATTAN - Tastiera Standard USB colore nero 7, 69 -tastatura

GENIUS - Mouse Xscroll Ps2 Nero 5, 89

| Seby90 a răspuns (pentru Bad2Fast):

Nu a vrut sa posteze raspunsul, uite placa video.

http://www.eprice.it/schede-video-GIGABYTE/d-4626085

| Bad2Fast a răspuns (pentru Seby90):

Mersi pentru tot NOAPTE BUNA!

| Seby90 a răspuns:

Palit - nu suna de incredere. Windows. nu da banii pe el, clar. Carcasa nu are prea mari posibilitati de wire management. Procesorul l-as inlocui cu un Intel i5. In rest e okay.

| Bad2Fast a răspuns (pentru Seby90):

Ce carcasa ma sfatuiesti sa iau de pe www.eprice.it? dar procesorul tot de acol mers.

| Me2 a răspuns:

Schimba procesorul, si dai prea multi bani pe placa de baza e complet dezechilibrat
Ce buget ai?
Ai nevoie de monitor sau il ai deja?
La ce rezolutie te joci?

| Bad2Fast a răspuns (pentru Me2):

Pai ce procesor sa pun? doare de pe eprice.it pot cumpara piesele pentru p! la rezolutie maxima vreau sa joc jocurile din 2013 am un buget de 1400 de euro si pot cumpara piesele doar de pe eprice.it si nu fac ovc!

| Bad2Fast a răspuns (pentru Me2):

Las ca raman la asta asa mie imi place dar is curios ce zici tu sa schimb eu zic ca ii perfect

| Me2 a răspuns (pentru Bad2Fast):

La procesor poti alege un amd fx 8350 care e mult peste 8150, iar placa de baza poti alege una mai ieftinta, cum e asrock extreme 3, + update de bios, restul e ok

| SpecialistIT a răspuns:

Ar fi mai bine daca ai trece pe un Intel, de ex. i5 3570k.
De asemenea, trebuie sa cauti un magazin cu preturi bune, dar si serios, cum e Mediadot.
De ex. i5 3570k la Mediadot: http://www.mediadot.ro/......bridge-box