| Radeas1 a întrebat:

Ajutati-ma...Varul meu are 11 si ma tot oftica cu "tehnologia" lui in calculator. Adica : "Varu-meu, imi bagi si mie un antivirus ca sa nu mai iau virusi?". Si eu i-am spus ca nu e neaparat nevoie de antivirus si e suficient ce i-am activat eu... windows firewall, pe care il am si eu ca si firewall si nu folosesc antivirus. I-am bagat si superantispyware si ma duc pe la el din luna in luna sa ii scanez pc-ul. Dar, incapatanandu-se, si-a bagat Norton Internet Security, si avand un calculator de 128mb ram, nu mai putea face nimic pe calculator.A durat pana i-am scos procesele si l-am dezinstalat.

Apoi : "Varu meu, vreau si eu GTA San Andreas". Eu am spus sa aiba rabdare sa caut acasa carcasa cu CD-ul original de la GTA San Andreas (l-am cumparat). Dar nu a avut rabdare si a inceput el sa "pirateze" pe acolo ceva si PAC! Un virus dupa ce i-am dat scanare cu superantispyware. Mi-am dat seama ca e un virus...I-am sters virusul si am scanat de vreo 4 ori si nu a mai gasit nimic. Dupa el spune ca eu il mint, ca cu windows firewall a luat virusi.

Da, stiu, nici eu nu folosesc antivirus si ma bazez doar pe windows firewall, dar eu am un pc putin mai bun ca al lui. Si imi dau seama ca daca ii iau ceva care da intruna false positive o sa stearga tot system32.

Plus ca spune ca eu l-am mintit ca nu o sa ia nici un virus cu windows firewall.Dar i-am spus intr-un fel : Cam 96% din atacurile de pe net CAND NAVIGHEZI PE NET sunt blocate de firewall din windows, dar mai putin de 30% din atacurile prin descarcarea a ceva sunt blocate de firewall. Si daca i se strica ceva de pe acolo spune ca eu i-am stricat calculatorul. Dupa spune sa il fac tot eu dar nu stiu sa il fac. Trebuie sa il fac ca daca nu ma cearta tata ca nu il ajut si ca i-am facut ceva acolo.

CUM POT FACE CA VARUMEU SA STIE SI EL CEVA LA CALCULATOR FARA SA DEVINA UN OBSEDAT SI SA SCHIMBE 7 ANTIVIRUSURI LA O JUMATATE DE ORA SAU SA INSTALEZE TOATE PROSTIILE?

6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| SSWK a răspuns:

Tu faci niste confuzii logice grave.
Firewall-ul te protejeaza de majoritatea atacurilor de pe internet.
Antivirus-ul te protejeaza de majoritatea virusilor.
Cuvant de ordine: majoritatea. Nimic nu este perfect.
Combinatia perfecta este sa le ai pe amandoua, actualizate la zi si bine configurate.
Daca are un sistem atat de slab, antivirusul mananca multe resurse. Recomand Microsoft Security Essentials, ca antivirus, este decent din toate punctele de vedere.
Firewall-ul Windows este minimalist si protejeaza putin, dar mai bine decat deloc.

Acum fiecare om face ce si cum vrea. Daca el vrea sa invete pe calea cea grea ca asa cum procedeaza el e gresit, lasa-l si nu-l mai ajuta.
In cele din urma tot la tine va apela.

Cea mai buna solutie: reinstalteaza-i windows-ul si creaza-i un cont de utilizator limitat, sa nu aiba dreptul sa stearga mai nimic si sa nu poata instala si va fi mai linistit. Plus ca va reduce aproape de 0 riscul de a se virusa.
Altceva... ce sa mai zic?
Recomand cu multa caldura un upgrade de sistem. Macar la 1GB de RAM.

| Radeas1 explică (pentru SSWK):

Nu prea poate un upgrade... Microsoft Essentials nu poate baga, normal ca nu are windowsul licentiat.

| SSWK a răspuns (pentru Radeas1):

Solutia este upgrade si un windows cu licenta... cu parere de rau, dar nu stiu daca te poate ajuta cu mai mult de atat. Bafta!

| Alexandru_Cazan_1992 a răspuns:

Explica-i frumos ca nu este nevoie de antivirus, iar daca nu intelege ar trebui. daca vrei sa te lase in pace sa ii instalezi

| RaspunsuCorect a răspuns:

Invatal si pe el cate ceva dar in timp altfel nu prinde nimic si ti-ai pierdut timpu' degeaba.Si invatal ce e ala antivirus! P.S:Incearca sa ii convinigi parinti sa ii cumpere un PC mai bun sau un laptop. FUNDA?