| JustMeForever3 a întrebat:

Ajutooor,mi a trimis unul un link pe fb pe care nu l-am putut deschide si acum imi apare ca am postat nu stiu ce pe toate grupurile si ca am trimis la fiecare prieten nu stiu ce filmulet.Ce as pute face oare?

8 răspunsuri:
| Filip_Paul_1996 a răspuns:

E un virus clar. Cauta pe net ce fel de filmulet un titlu ceva... si trebuie sa gasesti cum se sterge. Nu exista virus care sa nu aiba cum sa fie sters si sa nu gasesti cum se face asta.

| JustMeForever3 explică (pentru Filip_Paul_1996):

Nu stiu titlu, cica ar fi un fil por no dar nu apare titlu, oricum eu nu pot sa vad ce trimit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acela este virus. Nu stiu ce ai putea sa faci. Am auzit ca s-a mai intamplat, dar nu am patit. Daca deschizi toate link-urile suspecte... asta patesti. Si cine ti-a trimis link-ul este la randul lui virusat.

| Iunix a răspuns:

Raportezi problema la cei de la Facebook,

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Iei un antivirus. Exista AV-uri gratuite, decente (Avast/Avira/AVG). Il folosesti, adica faci o scanare.
Iei Malware Bytes, free. Il folosesti, adica faci o scanare.
Iei SuperAnti Spyware, free. Il folosesti, adica faci o scanare.

Desi nici unul dintre acestea nu va folosi prea mult de vreme ce dai click ca taunul, fara sa te gandesti doua clipe. Si data viitoare se va intampla la fel, din nefericire.

| JustMeForever3 explică:

Mai este o problema, la facebook acum imi apare la "paginile mele"niste pagini pe care nu am intrat niciodata(pagini toto cu clipuri por no), cum as putea sa le sterg?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru CiupercuțulCrăcănat):

E virus de browser, cu antivirusul nu face nimic. Antivirusul scaneaza doar PC-ul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru CiupercuțulCrăcănat):

Este virus de browser si nu prea ai ce face deoarece virusul e infiltrat in contul tau de facebook. Nu am patit dar poti face cateceva:
-Dezinstalezi browswerul si instalezi altul, acelasi daca vrei.
-Prietenii tai sa NU raporteze filmuletul deoarece vine postat de tine si si risti sa iti blocheze contul. Raportezi DOAR TU.Scrii in romana.
-Iti descarci Adwcleaner s scanezi cu el. Dupa ce scaneaza dai pe cleaning si vei fi nevoit sa restartezi PC-ul pentru a elimina ce gaseste.NU cred ca vei scapa nici de data asta dar merita.
Tot cu raportul la Facebook se poate rezolva ceva deoarece ei vor elimina acest virus.