| ValiNicolae a întrebat:

Ajutor am o placa de baza veche Intel pentium 4.
Acum un an am avut probleme cu ea ca nu mai reda video dar sa reparat cu o resetare bios iar acum se aprinde dar ramane la "Cmos checksunt error" sau ceva de genu si bipaia buzzerul ala ca si cum apas 2 taste concomitent ce sa fac ajutor!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Schimba-i bateria. Ia bateria de pe placa de baza, mergi la un magazin si cumpara una identica si pune-o in aceeasi pozitie (+ in sus).
http://www.paginata.com/paginata/mycomputer/reseteaza-parola-de-bios

Daca imaginea nu se vede trebuie cumparata o a lta placa video. Ar trebui sa ne spui denumirea completa placii de baza. Exemplu: Gigabyte g41m-es2l.

| ValiNicolae explică (pentru Salontanul):

"Placa de baza Msi 848p" are video dar ramane la checksum error si face ca si cum apas pe 2 taste simultan!
am uitat sa mai spun ca nu-mi recunoaste nici tastatura dar el se aprinde.
Va rog frumos sa ma ajutati cu ce puteti!
Maine o sa cumpar si o baterie sa vad cum merge.
Multumesc anticipat!

| Salontanul a răspuns (pentru ValiNicolae):

Atunci e bai mare. S-ar putea sa fie de bai placa de baza.
Sunt doua posibilitati:
1. Un meserias sa schimbe condensatorii electrolitici de pe placa de baza.
2. Sa cumperi alta.
Nu mi-ai spus denumirea completa.
Sunt mai multe variantea:
Msi 848p neo2-v
Msi 848p neo-v
Msi 848p neo-s
Msi 848p neo-ls
etc.
Oricum, aceste placi nu se mai fabrica si cumparand una la mana a 2-a te poti pacali.

| ValiNicolae explică (pentru Salontanul):

E neo2-v

| ValiNicolae explică (pentru ValiNicolae):

Condensatori nu sunt umflati!
Ieri a mers bine dar azi nu mai vroia sa intre in windows
si nici HDD si UNITATEA OPTICA nu o vede

| ValiNicolae explică (pentru Salontanul):

Scuze e neo-v acum am vazut tongue

| Salontanul a răspuns (pentru ValiNicolae):

Imi pare rau dar eu cred ca-i dusa. Ti-am spus care sunt posibilitatile. Treaba ta. Poti sa incerci cu bateria ca nu-i scumpa.

| ValiNicolae explică (pentru Salontanul):

O sa incerc maine!
N-are cum sa fie dusa daca era dusa nu se aprindea!
Stii cum se rescrie biosul?
Am vazut ca si cablul ide este rupt!
Maine cumpar pasta termica, cablu ide, baterie bios!
Daca poti sa ma ajuti cu o rescriere de bios ti-asi fi recunoscator toata viata
!

| Salontanul a răspuns (pentru ValiNicolae):

BIOS-ul se scrie cu un programel de la firma care l-a produs. Il downladezi si il scrii pe CD ca Windows-ul. Trebuie sa fie in format ISO. Apoi restartezi computerul si BOOT-ezi de pe CD.
Uite cateva explicatii:
http://www.repartot.ro/bios.html
https://www.google.ro/#q=rescriere+bios&tbm=vid

| ValiNicolae explică (pentru Salontanul):

Nu ajunge la sectiunea boot ce sa fac?

10 răspunsuri:
| MATYMAX a răspuns:

Sall... nu stiu