| bugativeyRO a întrebat:

Allview P7 Xtreme sau V1 Viper S?

Is mai derutat ca niciodata. Prima oara m-am decis sa achizitionez Viper S-ul dar taman acum pe ultima suta de metrii inainte sa-l cumpar am mai dat cateva research-uri pe Goagle si am gasit asa-numitul P7 Xtreme.

De ce as cumpara P7 Xtreme si nu Viper S :

-Camera este rotatibila, deci nu mai ai nevoie de camera frontala si pe langa asta iti faci selfie-uri la o calitate de 13 MP, nu de 5 ca la Viper S.

-Design-ul este mult mai frumos.

-Are un procesor Octa-core si un procesor grafic Mali-450MP4 care bate Adreno-ul 305 de pe Viper S si eu caut un telefon care sa n-aiba probleme cu cerintele jocurilor de azi

-Are 2 difuzoare, unul in spatele camerei rotatiile si celalalt in partea de jos a telefonului, ceea ce creeaza un efect stereo si de surround.

-Din nou, design-ul reusit.

-Este relativ mai ieftin la pret ca Viper S.

-Are un scor semnificant mai mare in benchmark-uri ( Antutu - 27808 care depaseste S4 fata de Viper S cu 19742 ).

De ce as cumpara Viper S si nu P7 Xtreme :

-Are 2 GB de RAM fata de P7 cu numai 1.

-Pachetul include o multime de alte accesorii.

-Are un procesor SnapDragon 400 care e mult mai bine cotat fata de Mediatek-ul de pe P7 Xtreme, marca despre care se zice ca face cele mai proaste chipset-uri.

-Ecran cu 0.3 inch mai mare

-Baterie putin mai buna care este detasabila, pe langa la P7 Xtreme, bateria este lipita si nu poate fi scoasa/

-Fata de P7 Xtreme, are Yamaha Audio Amplifier, iar eu caut un telefon care sa-mi rupa in casti.

Acum, eu habar nu am pe care dintre ele sa-l achizitionez. In mare parte parca l-as lua pe P7 Xtreme deoarece in performante se vede ca face ravagii dar mi-e ciuda ca n-are 2 GB de RAM si numai unul si de calitatea sunetului din casti. De altfel mi-e teama si de chipset-ul Mediatek care ma pune pe ganduri. O alta problema ar fi camerele telefoanelor, n-am nici cea mai mica idee care dintre ele e mai buna ( daca puteti voi sa-mi spuneti ). Este si cu 300 de lei mai ieftin si are un design mult mai reusit fata de Viper S. \

Parerea voastra care e? P7 Xtreme sau Viper S? Va rog sa argumentati si de ce si sa analizati din toate punctele de vedere care dintre ele isi merita mai mult banii.

Si desigur, daca mai aveti cumva vreun argument pro pentru care sa cumpar P7 Xtreme sau Viper S, e bine venit.

Multumesc si dau funda la raspunsul cel mai convigator.

Răspuns Câştigător
| N1GHTMAR3 a răspuns:

Uite ce opinii au unii oameni care au folosit Allview P7 Xtreme :

Am smart-ul de ceva timp si cred ca pot spune o parere concreta cel putin despre al meu personal Posted Image Nu am nimic contra, asta o pot spune de la inceput, doar PRO!
Deci : Display-10, Camera-10, Design-10, Ram-10, Processor-10, Jocuri-11, Baterie-9, Semnal-10(3G,Wi-fi, Vodaf.)... Overall-10! Nu exagerez deloc cu aceste note si nu sunt date prin comparatii (binenteles nu-l putem compara cu One M8 deoarece vb. de o alta clasa) Nu am avut probleme de nici o natura pana acum si sper ca nu vor incepe vreodata. Nu regret nici o clipa achizitia, probabil a fost printre cele mai bune facute de mine. Repet notele sunt acordate tel. meu personal, luand in calcul clasa mid.-range si categoria de pret.
Alta opinie :

Gionee e o companie chiar ok, nu-s firma de cartier, te uiti un pic cum arata si ce specificatii au unele dintre telefoanele lor. Am tinut in mana si am butonat un pic Allview p7 Extreme si am fost placut impresionat, l-a cumparat o nepoata. Recomand sa mergeti intr-un show-room si sa-l butonati dupa care sa va dati cu parerea.

9 răspunsuri:
| Pool77 a răspuns:

Vrei doar Allview sau te gandesti si la alte Marci? Eu ti-as recomanda mai bine gama Nokia Lumia! Crede-ma iti bate allviewul cu camera rotabila oricand.

Răspuns utilizator avertizat
| N1GHTMAR3 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa iti cumper P7 Xtreme, are un design care e f, f, f tare si are camera rotativa si multe alte lucruri tari.

Intra aici :

http://allview.ro/p7/

Sper ca te-am ajutat! :)

| N1GHTMAR3 a răspuns (pentru N1GHTMAR3):

Problema e ca trebuie sa astepti un pic pana se incarca site-ul, atata tot.

| Eurofighter a răspuns:

Daca nu vrei chinezarie, si daca vrei updateuri la Android poti merge pe Moto G2 sau LG G3s sau chiar Nexus 5 daca maresti putin bugetul dar Nexus 5 face praf Allview-ul happy

| N1GHTMAR3 a răspuns (pentru Eurofighter):

Voi care ati dat mai multe marci il derutati si mai rau.

| bugativeyRO explică (pentru N1GHTMAR3):

Apai din toate raspunsurile niciunul nu a venit, cum am cerut, cu argumentari... Inca astept.

| N1GHTMAR3 a răspuns (pentru bugativeyRO):

Da nu te-ai uitat pe site-ul meu care ti-l-am dat? Acolo iti da multe argumente.

| bugativeyRO explică (pentru N1GHTMAR3):

Dapoi crede-ma ca stiu tot ce e de stiut despre ambele telefoane dar una e ce scrie, si alta e relaitatea, deci ii intreb pe aia care si-au cumparat fie Viper S, fie P7 Xtreme si daca au fost dezamagitit si ar fi cumparat mai degraba P7 Xtreme daca aveau Viper S sau vice-versa.

| N1GHTMAR3 a răspuns (pentru bugativeyRO):

Uite ce opinii au unii oameni care au folosit Allview P7 Xtreme :

Am smart-ul de ceva timp si cred ca pot spune o parere concreta cel putin despre al meu personal Posted Image Nu am nimic contra, asta o pot spune de la inceput, doar PRO!
Deci : Display-10, Camera-10, Design-10, Ram-10, Processor-10, Jocuri-11, Baterie-9, Semnal-10(3G,Wi-fi, Vodaf.)... Overall-10! Nu exagerez deloc cu aceste note si nu sunt date prin comparatii (binenteles nu-l putem compara cu One M8 deoarece vb. de o alta clasa) Nu am avut probleme de nici o natura pana acum si sper ca nu vor incepe vreodata. Nu regret nici o clipa achizitia, probabil a fost printre cele mai bune facute de mine. Repet notele sunt acordate tel. meu personal, luand in calcul clasa mid.-range si categoria de pret.
Alta opinie :

Gionee e o companie chiar ok, nu-s firma de cartier, te uiti un pic cum arata si ce specificatii au unele dintre telefoanele lor. Am tinut in mana si am butonat un pic Allview p7 Extreme si am fost placut impresionat, l-a cumparat o nepoata. Recomand sa mergeti intr-un show-room si sa-l butonati dupa care sa va dati cu parerea.