| Temmp0 a întrebat:

Am 16 ani. Si as dori sa urmez o cariera de programator. Dar nu stiu ce sa aleg. Sunt dispus sa invat orice.

Java sau C++. Sun pe profil mate-info, si am invatat putin C++, dar sincer, nu prea imi place., nu stiu, dar pare sec...

As dori sa va intreb, in primul rand : Sa spunem ca trag tare, si invat unul din ele f. bine. Care din ele e mai bine platit?

In al doilea rand, sa spunem ca invat Java, merita sa ma apuc de invatat? Adica peste cativa ani se va mai cere java? Java e de viitor? Si care e faza cu Java si Java Mobile?

Astept raspuns!winking

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pleci de la o premisa total gresita.

Un programator bun nu invata un limbaj asa cum vrei tu. Un programator bun trebuie sa invete programare. Limbajul e doar o unealta prin care pui in practica principiile programarii.

Alegera intre Java si C++ o vei face cand vei avea inradacinate aceste principii.

Ca sa inveti C++ este cel mai potrivit, te invata cu ce mananca managementul memoriei, este un limbaj procedura dar si orientat obiect, plus sintaxat C++ sta la baza mojoritatii limbajelor de programare.

Dupa ce vei invata cu ce se mananca programarea te vei directiona singurel in functie de ce vrei sa faci. php daca vrei programare web, c/c++ daca vrei chestii legate de gaming spre exemplu, java daca vrei sa faci programare mobile spre exemplu... samd

Si limbajul nu are nicio legatura cu salariul. Salariul este negociat in functie de experienta, cunostinte, angajator