| Antonies a întrebat:

Am 2 calculatoare, daca pun monitorul la una se vede si se aprinde beculetul monitorului verde. Daca bag in cealalta se vede negru iar beculetul e galben, de ce?

2 răspunsuri:
| TheRealFantasy a răspuns:

"Beculetul" e un LED, cand e aprins monitorul si conectat la o unitate functionala, in mod normal ar trebui sa fie verde, asta inseamna ca e pornit.
Daca e galben/portocaliu inseamna ca e in stand-by, adica e doar monitorul pornit. Fie unitatea nu e pornita, fie e vreun cablu neconectat, fie nu are suport video (lipsesc componente sau sunt arse).
Cand pui calculatorul in modul "stand-by" tot galben va fi "beculetul" laughing

| Daniel_Marius_1991_EMFT a răspuns:

Posibil sa fie problema cu placa video sau rami pusi incorect, mai poate fi si de la procesor. Trebuie desfacut si verificat