| Alexstefan35 a întrebat:

Am 8 gb ram de 2666mhz, dar ii setat la 1300mhz, cum pot face sa il setez la 2666mhz? + nu ma lasa sa intru in BIOS, nu-mi arata chestia aia cu "UEFI firmware", am apasat butonul corect de a intra in bios.

4 răspunsuri:
| Osneros a răspuns:

N-ai cumva o plăcuță de 1333 și una de 2666? Procesorul și placa de bază suportă 2666?

| Andresso a răspuns:

Nu prea cred. Poate iti arata 1333mhz, ia uite-te in task manager.
Daca iti arata 1333mhz e ok, deoarece inseamna dublu, ceea ce da 2666mhz.

| CentyLox a răspuns (pentru Andresso):

Nu se prea poate sa ai una de 1333 si una de 2666. DDR4 are minim 2133 si ddr3 are daca nu ma insel maxim 1600. Cel mai probabil ai un laptop care din cauza ramilor si configuratiei low power cu care mai toate vin, limiteaza sau underclock-eaza anumite componente pentru low power consumption. Daca ramii sunt DDR4L DDR4U sau LPDDR4 cel mai probabil asta e problema. Daca ai pc fii atent sa vezi daca ramii sunt DDR4L. Daca ai una din tipurile mentionate mai sus si vrei neaparat rami de viteza mai mare treci pe la pcgarage si cumpara ddr4 normali, dual channel. Si daca nu sunt cun am zis eu atunci du-te in bios si vezi optiunea XMP pe care ar fi bine sa o activezi in caz ca o ai in bios in caz ca ai PC din nou. Sper ca ti-am fost de folos

| Andresso a răspuns (pentru CentyLox):

Depinde si unde a vazut ca scrie 1333mhz, daca a vazut in cpu-z inseamna ca e dublul frecventei 1333mhz ceea ce e 2666mhz adica e ok, daca a vazut in task manager sau bios ca are 1333mhz atunci inseamna ca trebuie sa-i dea oc (sa activeze xmp). Daca el nu specifica unde a vazut frecventa noi cum naiba sa-l ajutam. Poate are deja puse pe 2666mhz dar el habar n-are.