| Imbrisca_David_2001 a întrebat:

Am acest calculator si vreau sa stiu daca pot pune placa video NVidia GTX 960 pe el si daca poate face fata.
PROCESOR

Familie procesor Intel Core i3
Model Procesor Intel® Core™ i3-4170
Frecventa procesor (MHz) 3700
Socket 1150
Dimensiune Cache procesor (KB) 3072
Tehnologii procesor Intel® Hyper-Threading Intel® Virtualization (VT-x) Intel® VT-x with Extended Page Tables (EPT) Intel® 64 Idle States Enhanced Intel SpeedStep® Technology Thermal Monitoring Technologies Intel® Small Business Advantage
Numar nuclee 2
Video integrat Intel® HD Graphics 4400
PLACA DE BAZA

Porturi 2 x PS/2 1 x DVI 1 x VGA 1 x RJ-45 2 x USB 3.0 3 x Audio jack 4 x USB 2.0
Sloturi 1 x PCI Express 2.0 x16 1 x PCI Express x 1
Sunet integrat Da
MEMORIE

Sloturi memorie 1/2
Capacitate 4 GB
Tip memorie DDR3
Tip kit Single Channel
Frecventa memorie (MHz) 1600
UNITATI DE STOCARE/OPTICE

Capacitate HDD (GB) 1 TB
Interfata HDD SATA III
Unitate optica DVD+/-RW
Viteza de rotatie (rpm) 7200
VIDEO DEDICAT

Chipset video nVidia
Capacitate memorie video (MB) 2048
Tip memorie video DDR3
Model placa video Gigabyte NVIDIA GeForce GT 730
Tehnologii video Adaptive V-Sync PhysX
CONECTIVITATE RETEA

Retea 10/100/1000 Mbps
SOFTWARE

Sistem de operare Free DOS
PERIFERICE

Mouse Da
Tastatura Da
ALTELE

Carcasa Mid Tower
Tip sistem Home/Home Office
Putere sursa (W) 450
Dimensiuni (mm) 180 x 408 x 380

Răspuns Câştigător
| CPAElites a răspuns:

"Putere sursa (W) 450" Spune modelul! Nu avem de unde sa stim daca e o PETARDA de 50 lei care nu scoate mai mult de 200w...

Mai pui ~150 lei si iti cumperi GTX 1060 care e cu ~80% mai performanta decat GTX 960!

Astept sa raspunzi!

11 răspunsuri:
| octav005 a răspuns:

Placa video care ai specificat scrie ca este pentru PC-I Express 3.0, iar placa ta de baza suporta Pc-i EXPRESS 2.0.
Placa video o sa functioneze pe acea placa de baza, numai ca la o viteza mult m-ai redusa. posibil si o grafica cu detalii m-ai slabe fata de 3.0.

| CPAElites a răspuns (pentru Imbrisca_David_2001):

Sursa?

| Imbrisca_David_2001 explică (pentru CPAElites):

ATX-450W P4 Deluxe

| Imbrisca_David_2001 explică (pentru CPAElites):

Dar placa de baza cu socket 1150 e buna?

| CPAElites a răspuns (pentru Imbrisca_David_2001):

.....Pe placa aia de baza poti monta ORICE PLACA VIDEO VREI!

| CPAElites a răspuns (pentru Imbrisca_David_2001):

Da e buna...