| oceanoflove a întrebat:

Am acest model de laptop https://m.emag.ro/......DYJGF2BBM/
Am incercat sa folosesc un stick de memorie ca sa mai fac spatiu, dar am vazut ca nu dispune in Proprieties de functia de Ready Boost, asta dupa ce l-am formatat exact cum era in tutorialele de pe Youtube. Care ar fi cauza si ceva solutii?

Răspuns Câştigător
| gelu1970 a răspuns:

Doar acum am văzut ce model de laptop ai.
Ín astfel de configurație nu ai opțiunea ready boost. Și nici in cele ce au ssd.
Ttebuie să ai un hdd, și tip de memorie ram fizică.
Dacă mai ai poți să il rambursezi sfatul meu e să o faci. E un laptop slab. Stocarea și ram sunt chipuri lipite pe placă.
Dacă se defectează poți să íl arunci.
Ram nu poți să îl mărești. Plus că 4gb de ram în w10...e puțin.
Ími pare rău că trebuie să îți spun toate astea.

7 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Trebuie să activezi ready boost în w 10.

| oceanoflove explică (pentru gelu1970):

Cum se procedeaza?

| oceanoflove explică (pentru gelu1970):

Il aveam demult. Daca ii instalez windows 7 sau linux situatia ar fi altfel?

| gelu1970 a răspuns (pentru oceanoflove):

Posibil să meargă cu w7.
Însă nu sunt sigur.
Poți íncerca. Însă eu nu aș renunța la w10 pentru downgrade.
W 7 nu mai are suport Microsoft.
Dacă vrei, poți íncerca. Eu am folosit în calculatoare cu w7 această opțiune ínsă sincer vorbind nu m-a convins foarte mult. Puțin randament câștigi.
În plus ești condiționat de compatibilitatea procesorului, tipul de ram, deci dacă vrei să experimentezi, poți încerca.

| gelu1970 a răspuns (pentru oceanoflove):

Doar acum am văzut ce model de laptop ai.
Ín astfel de configurație nu ai opțiunea ready boost. Și nici in cele ce au ssd.
Ttebuie să ai un hdd, și tip de memorie ram fizică.
Dacă mai ai poți să il rambursezi sfatul meu e să o faci. E un laptop slab. Stocarea și ram sunt chipuri lipite pe placă.
Dacă se defectează poți să íl arunci.
Ram nu poți să îl mărești. Plus că 4gb de ram în w10...e puțin.
Ími pare rău că trebuie să îți spun toate astea.

| gelu1970 a răspuns:

Intră pe link de Youtube ce am dat mai jos.
Înainte de a încerca cu w7 încearcă pașii din tutorial. Tu vrei să folosești un pendrive nu o parte din stocarea laptop. Nu știu dacă procesorul e compatibil, dar merită încercat.
Pe net mai găsești și altele similare: "enable ready boost windows 10"

| JicaContra a răspuns:

Ai 128GB eMMC... la ce BALARII iti trebuie ready boost?!?
care e o tehnologie care mareste viteza la hdd, ori tu ai flash direct NU hdd