| DenisIonut01 a răspuns:

Colegul tibex are dreptate, nu sunt bune ce ai aratat tu acol, dar daca ne-ai pus sa alegem intre cele doua, eu aleg Asus, adica al doilea link. pentru ca are hdd, primul are emmc.

| RAY a răspuns:

Https://m.emag.ro/laptop-ultraportabil-lenovo-ideapad-12 0s-14iap-cu-procesor-intelr-celeronr-n3350-pana-la-2-40- ghz-14-4gb-64gb-emmc-Intel-hd-graphics-Microsoft-windows -10-s-denim-blue-81a5008tri/pd/DLH6X9BBM/

| NLS a răspuns:

AMD, chiar daca memoria (RAM) ruleaza la 1866 fata de 2400 la Intel, si are doar 1MB cache fata de 2 la Intel
Insa frecventa (procesorului) conteaza in primul rand.

Pe viitor poti inlocui HDD cu un SSD de 512 sau 256, si pentru HDD cumperi o "cusca" sa il transformi in HDD extern.

Si, foarte important, inca 4GB RAM, pentru ca placa video ia din RAM-ul sistemului.
Momentan ii aloci doar 1GB, urmand ca atunci cand o sa ai 8, sa aloci 3.

| ChiarEu2 a răspuns:

Niciunul, ambele sunt varză! Spune-mi exact bugetul alocat pentru laptop și-ți voi face o recomandare.

| Msk2002 explică (pentru ChiarEu2):

Maxim 1500 de lei

| jonelx6 a răspuns:

Cu 1500 iti iei ceva de 5 ori mai bun pe olx. Dacă îl vrei neapărat nou, alege Asus-ul (în gama asta de pret, recomand AMD dacă alegi totuși orice altceva, din experienta proprie). Recomandarea mea ar fi:
https://m.emag.ro/......DPJRMJBBM/
Dai un ban în plus dar stii ca merita.

Oricum pe 16 e black friday, as zice sa comanzi atunci.

| MolinAlex1995 a răspuns:

2 este mai bun