| Silvestorm a întrebat:

Am acest tv TOSHIBA 37C3001P si am urmatoarea problema: Unele programe de pe acest televizor nu se vad cum trebuie adica de exemeplu scrisul nu se vede, iconita de la respectivul program, traducerile etc. Cum ar fi se vede mai marit si nu stiu cum sa rezolv. Am umblat si la setari si tot aceeasi chestie! Va rog sa ma ajutati!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Probabil, folosesti si un decodor de programe digitale, a carui reglaje "nu bat" cu cel a televizorului si/sau raportul (orizontal/vertical) nu corespunde intre semnalul video si setarea TV-ului.

Trebuie sa stii intai ca, pentru o vizionare normala trebuie sa ceri un decodor HD, cu raport 16:9 la iesire, iar TV-ul tau trebuie sa fie setat tot pe raport 16:9 sau pe "Auto".
Si in acest caz vei avea o mica problema cand vizionezi posturi TV transmise in raport 4:3 (standardul vechi), cand imaginea /persoanele se vor lati /"ingrasa" sau se vor vedea doua benzi negre laterale pe ecran (diferenta dintre formatul 16:9 si 4:3.

| Silvestorm explică (pentru Bula):

Și ce ar trebui sa fac?

| Bula a răspuns (pentru Silvestorm):

Cum am scris, ceri alt decodor si faci setarile cum le-am scris.
Sau chemi pe unul care se pricepe... happy

| Silvestorm explică (pentru Bula):

Multumesc mult! happy