| Loster_Andrei_1996 a întrebat:

Am achiziționat un laptop gaming Lenovo y510p cu sistem de operare FreeDos. Am instalat pe el Windows Vista/7 Ultimate pe 32 bit, din cauză că durează mult până cumpăr Windows 8 original pe 64 bit. Acum se poate instala Windows 8 sau 8.1 pe 64 bit peste cei 32 de la Vista sau Win.7 Ultimate? Nu am avut răbdare și am încercat să instalez Windows 8.1 legal pentru 30 de zile.Am avut eroare și mi-a zis că dvd/cd -ul cu windows trebuie să fie 32 bit si nu pe 64. Când am cumpărat laptopul vânzătorul mi-a recomandat să pun windows 8 pe 64 bit fiindcă poate suporta și e păcat să pun pe 32 când poate mai mult de atât.
Acum ce pot să fac ca să pun Win 8 pe 64 bit? Pot cumpăra originalul cu licență dar nu știu dacă o să funcționeze. Ce îmi recomandați:să pun windows 7/vista pe 64 bit peste 32 sau să pun din nou sistemul de operare FreeDos? Se poate rezolva fară să mă complic și să pun windows 8 direct? Dacă nu cât ar costa să facă toată treaba un specialist ( treaba însemnând instalarea windows-ului 8, fară nimic în plus:drivere sau alte prostii pe care le pot face singur, un preț aproximativ).
Dau fundă +vot

2 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

I verificat cum e treaba în BIOS? Setările procesorului sunt bune, în sensul că acesta este setat să suportă sisteme pe 64 de biți? în unele situații mai ales când instalezi frr DOS care nu știe rula numai pe set de instrucțiuni de 32 de biți, funcția de suport 64 biți se cam dezactivează.
Eu traba asta o fac cu 60 ron, dar în service-uri este între între 80-120 ron cu un Windows 8 în trial de evaluare 120 de zile(asta în cazul meu, în service o să îl ai gata pirat ca e promoție de care recomand să te ferești).
Dacă deții un DVD cu Windows este și mai bine că îl instalez pe loc. Driverii ți se vor instala automat o dată cu sistemul de operare, în cazul Windows 8, unde automatic updates-ul este interzis să fie dezactivat, deoarece dezactivarea automatic updates va cauza conficte și eroari la aplicațiile în special cele din centrul soft, precum și malfuncții de sistem deoarece drivere 100% compatibile NU vor fii instalate.Succes

| K0sti a răspuns:

Formateaza partitia! Iar nestiinta, te-ar putea costa in jur de 50 lei!