| anonim_4396 a întrebat:

Am achizitionat acum aproximativ 4 luni de la Altex Barlad o tableta "Myria Easy Tab 9" si am primit garantie de 2 ani. Astazi era in pat si am dat din greseala peste ea si a cazut pe COVOR de la aproximativ 40-50 cm inaltime. Are niste zgarieturi in interior si touch-screenul nu mai functioneaza. sad
Daca ma duc cu garantia cutia si bonul la acelasi magazin Altex se va rezolva?

4 răspunsuri:
| adyzone a răspuns:

Da ar trebui sa o faca. In caz ca o sa o trimita inapoi nereparata, fa scandal ameninta-i cu protectia consumatorului si o sa ti-o repare sau o sa ti-o inlocuiasca garantat. Daca nu ai 25 de ani iti recomand sa il iei pe tatal tau sau pe cineva mai in varsta daca se ajunge la cazul 2, dar cred ca nu o sa fie nevoie.

| dannyel86 a răspuns:

Garantia nu acopera defectiunile produse de utilizator. Fabricantul si vanzatorul raspund doar de erori fizice si software din fabrica. Reparatia pentru dispozitivul tau nu intra in garantie, deci e contracost, la orice service ai apela.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Totusi o tableta nu trebuie sa se strice asa usor si intr-un timp atat de scurt straight face

| MarinushC a răspuns:

Adyzone: ce tot vorbesti acolo? Ai citit si tu vreodata o garantie sa vezi cum arata?
Nu ti-o repara fiindca garantia nu acopera pagubele produse de catre proprietar.
Si eu mi-am spart telefonul si nu mi l-a facut la garantie.