| NooneASK a întrebat:

Am achizitionat un pc (din piese pe care le-am montat singur) si a mers perfect pana cand mi s-a stricat monitorul si a trebuit sa cumpar unul nou!
Ieri mi-a aparut black screen si nu am mai putut face nimie, dupa un restart fortat a mers bine pana azi cand am patit la fel doar ca ecranul imi aparu alb si dupa cateva ore imi aparu albastru dechis!
Dupa cele patite m-am hotarat sa reinstalez windowsul indepartand hardul vechi, dar cand am vrut sa il bootez nu mi s-a mai aprins deloc monitorul. Am probat monitorul la placa integrata mergand perfect, rezultand astfel ca problema este din placa video.

Componente
- gigabite gtx 1050 ti
-i3 6100
-8gb ram hyper x
-njoy 500w
-segotep halo
-WD 1t
Monitor Asus 24"

1 răspuns:
| SilviaDulcik a răspuns:

Sunt șanse ca ventilatorul plăcii video să nu mai funcționeze sau să se rotească cu un număr de turații foarte mic. Dacă încă ai garanție, o trimiți la cei de la care ai cumpărat-o.
Cel mai sigur a fost afectat chip-ul grafic de pe placă, lucru care nu se poate remedia fără 100-200 lei. Dar repet, dacă ai garanție, trimite-o acolo.