| StefanT230 a întrebat:

Recent am achizitionat de pe eMAG urmatoarele:
Placa de baza Asus prime b360m-a
Procesor i3-8100
2 memori ram hyperx de 4 gb, ddr4
Sursa njoy bronze 500W
Problema e ca, dupa ce le-am montat, ventilatorul de la procesor, cel de la sursa si cel de la placa video se invarteau, dar nu aveam imagine.
Monitoru era conectat, am verificat lista de compatibilitati sa vad daca ce am pus eu, este compatibil.
O sa ma duc sa schimb piesele, dar problema e ca nu stiu pe care dintre ele sa le schimb, sursa am testat-o si a mers.
P.S:Nu am cum sa testez memorilie sau procesorul nu am o alta placa de baza.
Voi ce ati duce inapoi, in locul meu?

11 răspunsuri:
| winter a răspuns:

Foarte simplu, dai retur la placa de baza si-ti ei una compatibila cu Intel pe soket 1151. Ce ai tu acum nu nu merge deloc deoarece ai procesor Intel cu placa de baza AMD.

| dannyel86 a răspuns:

Dragul meu, in taxa de 20 de lei intra montatul pieselor la eMag. Iti puneau baietii componentele si iti testau sistemul inainte sa-l trimita, chiar fara sistem de operare. Te asigur ca aveai imagine pe monitor daca procedai asa.
Am comandat eu o unitate pe bucati si i-am rugat sa-mi puna si componentele pe placa de baza.
Calculatorul merge fara probleme si acum.

| MagicOneT a răspuns (pentru dannyel86):

Chestia asta nu e valabila doar in showroom-ul lor din Bucuresti?

| dannyel86 a răspuns (pentru MagicOneT):

Nu. happy Se poate daca faci comanda pe componente si ii rogi sa-l monteze la service-ul lor. Iti spun din proprie experienta. Am comandat calculatorul pe piese, si a fost trimis in mediul rural gata ansamblat si de pus in priza (pretul total a inclus si taxa de ansamblare). Am preferat varianta aceasta pentru ca ma temeam ca procesorul nu va fi montat tocmai corect pe placa de baza si bine am facut (cu celelalte piese nu am probleme, dar la procesor si cooler am emotii).

| StefanT230 explică (pentru dannyel86):

Nu o sa mi le puna, deaorece nu am placa video si carcasa de la ei.

| EusebiuPWN a răspuns:

Realizezi ca ai pus un i3 8100 pe o placa de baza cu socket AM4, adica pentru AMD? Bineinteles ca nu merge.

| KlaudiuRad a răspuns:

Procesorul nu este compatibil. Ai nevoie de AMD la placa aia de baza.

| StefanT230 explică:

Pentru toata lumea, puteti verifica site-ul, la lista de compatibilitati, placa de baza e compatibila cu Intel core i3 8100. jesus.

| StefanT230 explică:

Multumesc tuturor, acum am realizat ca am scris b350m-a, placa este b360m-a. Ma scuzati.