| Pirvu_Adrian_1997 a întrebat:

am o problema!
Am 2 boxe cu 3 cai,bass,medi si inalte,si vreau sa le mai adaug un bass, daca as lega bass-urile intre ele in serie ar rezulta 4ohm, difuzoarele sunt de 8ohm, problema e ca statia suporta minim 8ohm, e vreo problema daca pun 2 boxe de 4ohm pe ea? se arde?

Răspuns Câştigător
| danutzu96 a răspuns:

Daca in total scoate 6 ohm se pot arde finalii. Poti incerca si asa dar sa nu dai volumul foarte sus.

3 răspunsuri:
| danutzu96 a răspuns:

Doua boxe de 4 ohm in serie = 8ohm si asa merge. Doua boxe in paralel de 4 ohm = 2 ohm si distrugi finalii. In concluzie poti face ce ai spus.

| Pirvu_Adrian_1997 explică (pentru danutzu96):

Am legat bassi* intre ei toata boxa scoate impedenta de 6 ohm, si amplificatoru are minim8, este vreo problema, ca tu mi-ai zis de 4ohm, difuzoarele au 8ohm fiecare si sa le leg in paralel sa obtin 4ohm, ca daca le leg in serie obtin 16ohm si n-are rost ca le scade puterea

| Pirvu_Adrian_1997 explică (pentru danutzu96):

Mersi frumos, atat voiam sa stiu, ca nu eram sigur, si am zis mai bine intreb decat sa ard statia!

| danutzu96 a răspuns (pentru Pirvu_Adrian_1997):

Daca in total scoate 6 ohm se pot arde finalii. Poti incerca si asa dar sa nu dai volumul foarte sus.