| Kindal38 a întrebat:

Am auzit ca e ok daca pun o placa video de pcie 3.0 eu avand la placa de baza pcie 2.0. Este adevarat?

2 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Este ok intr-un fel; adica placa video va functiona, dar doar la viteza de 2.0.
Vezi daca placa video are nevoie de alimentare separata, si daca ai o sursa care sa ii ofere placii video o astfel de alimentare.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Da e ok, poate afecteaza performanta cu 1% deci nici nu o sa observi. Ai aici un video, pana si Pcie 1.0 e ok:
https://www.youtube.com/watch?v=SvBovtT4Vf4