| Junseng a întrebat:

Am auzit ca nu e bine sa lasi un divice(spre exemplu un HDD) conectat la pc cand este stins.Este adevarat si daca da de ce?

Răspuns Apreciat de Editori
| cristimihailov a răspuns:

Salut, acestea erau recomandari mai vechi.

Motivul este ca in general usb-ul este inca sub tensiune atunci cand inchizi calculatorul.

Din acest motiv device-urile mai vechi continuau sa functioneze.

Nu mai este valabil si pentru cele noi.

Aceasta explicatie impreuna cu cea green, adica de ce sa consume cand nu ai nevoie... au dus la acest sfat.

Care momentan nu prea mai este de actualitate.

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine își deconectează HDD-ul când oprește calculatorul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Extern* straight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Device, nu divice.

| MeConstantine a răspuns:

Device happy Depinde de device ce este bine și ce nu este bine. Ca idee principala dacă pornește Pc-ul cu el conectat nu o sa ai probleme nici dacă este conectat când este shut down.
Ca observatie: orice device este încărcat pana este accesat Windows-ul și încetinește start-ul calculatorului.

| RAY a răspuns:

Si ma rog care ar fi problema?

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Stai linistit! Nu este o problema.

| Junseng explică (pentru RAY):

Eu va intreb pe voi si voi pe mine?

| RAY a răspuns (pentru Junseng):

Nu este nici o problema man din contra eu imi pun orice stik usb sau hard ca sa fie alimentat astfel nu se pierda datele, gandeste-te la serverele alea care functioneaza non stop