| DxMan a întrebat:

Am avut eroare Bios Bad check Assum si nu-mi merge tastatura dar mouseul da in timpu erorri cand bag CD DE INSTALARE A PLACII DE BAZA scrie Starting ERasing Si STarting programing se restarteaza face din nou chestia cu eraing si programming incontinuu. CE sa fac? si daca imi raspundeti si tot am problema uitati-va la reply meu nu ca in celelealte 2 posturi va rog!

6 răspunsuri:
| necdannec a răspuns:

1.Scoate cd ul din pc
2.Scoate pc ul din priza
3. scoate si mentine scoasa bacteria de pe placa de baza timp de minim 20 sec.
4. introdu bateria in locasul ei
5. conecteaza pc ul la reteaua electrica.
6. intra in BIOS si seteaza correct data si ora. Salveaza setarile fara sa iesi din BIOS. Alege optiunea " load default settings" sau " load obtimized settings", salvezi si iesi din BIOS. Teoretic ar trebui sa poti face treaba asta si sa iti mearga dupa asta pc ul. Daca nu contacteaza ma. Succes!

| DxMan explică (pentru necdannec):

Cum intru in bios daca nu merge tastatura sa apas DEL?

| necdannec a răspuns (pentru DxMan):

Daca nu poti intra in BIOS nici dupa ce ai scos bateria de pe placa de baza as putea spune (cu regret) ca ar trebui sa te orientezi spre o alta placa de baza, dar inainte de a te interesa care ar fi pretul uneia noi, mai incearca sa intri in BIOS si cu alta tastatura. Atentie! Nu toate placile de baza acceseaza BIOS ul cu tasta DEL. Daca ai mai intrat cu tasta DEL e ok, daca nu, da-mi modelul pacii de baza.

| DxMan explică (pentru necdannec):

M2n-x plus!

| AddyTakaBlack a răspuns:

Reinstaleaza windows-ul ...cam cea mai buna varianta

| DxMan explică (pentru AddyTakaBlack):

Dar daca il las cateva ore incontinuu sa se restarteze si sa programeze cu CD de la placa de baza va merge? + ca am chestii foarte importante in PC si daca reinstalez le pierd!