| iustinian112 a întrebat:

Am avut un radeon hd5570 series 2gb.
Am schimbat-o cu un power dragon rx550 4 gb si am un procesor pentium dual core e5700 cu 3.00 GHz si 4 gb ram memorie.
Ce ziceți, se va strica placa video daca e procesorul cam slăbuț?
Vreau sa il schimb peste câteva luni si pana atunci sa nu mi se strice asta pe care o am acum.

Răspuns Câştigător
| MagicOneT a răspuns:

Sa se strice, nu, dar vei experimenta fenomenul de "bottleneck", procesorul fiind destul de vechi. Iti recomand sa-l schimbi cat mai curand, AMD chiar are preturi bune acum la prima serie Ryzen, cu 800 de lei poti sa-ti iei si un procesor potent si o placa de baza mai mult decat suficienta pentru sistem.

Bafta!

1 răspuns:
| bogdan324 a răspuns:

Nu se va strica,atata ca nu va rula la capacitate maxima
Cand spui sa schimbi procesorul,sper ca te referi la toata platforma, adica alt procesor, alta placa de baza, alti rami, probabil si alta sursa