| Sandu3 a întrebat:

Am comandat o unitate desktop mâna a doua și am rămas surprins cât de mică este în realitate față de fotografiile de la prezentarea ei.Are 30x30 cm și lățimea de 9 cm.Tip SFF zice vânzătorul.Parca este o cutie de pantofi.Ce sursă de alimentare poate să aibă o astfel de unitate desktop? De exemplu vechea sursă de alimentare din fosta unitate nici nu intră aici.E mai mare.Sincer eu nu am mai văzut așa ceva.Nici nu știu ce sursă de alimentare să cumpăr dacă se va strica la un moment dat.Voi aveți unități din astea mici?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ca si a multe alte calculatoare difera de "standardul PC".
Contin multe componente asemanatoare care nu sunt interschimbabile cu altii, din alte calculatoare.
Ca urmare, in caz de problema esti nevoit sa-l duci la reprezentanta producatorului si sa cumperi componentele fabricate /folosite de ei.

Aceste calculatoare sunt mai fiabile decat cele "PC" montate la noi (de firme micute sau chiar acasa).

Ca urmare, daca se strica, esti nevoit sa cumperi alt calculator (fiindca reparatia costa aproape ca unul nou).
In general, ai posibilitatea sa schimbi doar memoriile RAM si unitatile de disc (SSD, HDD, FDD, CD/DVD).

| aditimus a răspuns:

Ai un model ce scrie pe unitate?

| mihai69 a răspuns:

Https://en.wikipedia.org/......therboard)
Sunt făcute special și sursele. Dacă se arde, pui una normală, dar alături.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt surse mai mici, de ex la laptop e foarte mica