| palpAbil1real a întrebat:

Am creat un site si vreau sa imi fac un logo, background, wallpaper... nu as vrea sa fie ceva descarcat dupa net ci ceva original si creat de mine de la 0. de ce programe as avea nevoie... URGENT!

2 răspunsuri:
| Toxyku a răspuns:

Pentru a incepe sa cream un site avem nevoie de cunostinte fundamentale, cum functioneaza un server web, ce este un FTP, ce este o baza de date, traseul server-user, etc…
Cunostinte necesare:
1. HTML (limbaj de marcare, se foloseste pentru a creea etichete, ce vor fi vizualizate da catre un user care acceseaza acest site).
2. CSS (formatarea fonturilor, pozitionarea elementelor, mai pe scurt designul unei pagini)
3. JavaScript (folosit pentru a crea un site dinamic, AJAX este o librarie javascript care ajuta la trimiterea datelor catre un script PHP sau ASP.ne, si pentru a face refresh unor elemente setate din pagina)
4.PHP/ASP.net (folosit pentru crearea unor site-uri cu un numar foarte mare de pagini, sau pentru operatii complexe, jocuri bazate web, etc)
5.Mysql (pentru preluarea datelor si salvarea lor din PHP/ASP.net in aeasta baza de date);
6. Java (embeded objects.

| palpAbil1real explică (pentru Toxyku):

Sti ce ma intreb eu acuma? de ce mama naibii ai raspun la intrebarea pe care am pus-o? ca sa nu imi mai apara la intrebari fara raspun probabil nu?
1. nu am intrebat cum se face un site
2. ala e raspuns luat dupa un forum sau stiu eu ce site ai gasit dand search pe google
3. eu am intrebat de un program de creat wallpaper, logo, background. un program care sa iti permita crearea acestora de la 0... adica incepand de la un blank.