| anonim_4396 a întrebat:

Am cumpărat niște căști skull candy on ear ( cu Bluetooth) special pentru gaming pe telefon. Nu sunt adeptul căștilor cu Bluetooth, pana acum folosind doar căști cu mufă Jack. Însă am stricat deja trei perechi de căști Sony on-ear având obișnuința să rod firul când eram concentrat la joc ( call of duty, cazul meu). Oarecum te oftici când ajunge să se strice din vina ta. Asa ca am luat fără fir, acum poate rod unghiile? laughing

Problema este că, în jocul Call of Duty mobile, sunetul are o întârziere. Am observat ca, după ce trag ( cu arma, este joc shooter) sunetul are o întârziere de 1 secundă. Oarecum toate sunetele din joc sunt cu această întârziere.
Asa face de fel pe toate căștile cu Bluetooth sau doar in cazul meu? Se poate rezolva cumva problema sau trebuie să mă obișnuiesc cu noul stil?
Mulțumesc și La Mulți Ani!

Răspuns Câştigător
| nicu991 a răspuns:

Castile pe fir au o latenta intre 5-10 ms pe cand cele prin tehnologie Bluetooth ajung undeva intre 100-300 ms ceea ce e enorm pentru gaming.
Pentru gaming se recomanda casti bluetooth ce au codec aptX LL ( cu o latenta intre 32-40 ms).

5 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

E normal, asa patesc si eu cu Fortnite si casti Bluetooth. Inca nu a ajuns standardul destul de bun cat sa elimine latenta cu totul.

| Mirel4412 a răspuns:

Daca sunt speciale pentru gaming inseamna ca si-au ratat scopul. Daca sunt pur si simplu niste casti bluethoot de ascultat muzica nu poti avea pretentii de non lag in jocuri online.
Vezi care e viteza ta de internet, poate ai netul slab si aia e cauza problemei tale

| anonim_4396 explică (pentru Mirel4412):

Sunt căști audio, însă vreau sa folosesc doar în joc. De asta am zis "pentru gaming". Însă ele nu sunt de gaming.
Pentru muzica am altele, tot on ear dar Sony. Pe celelalte nu vreau sa le pun în joc pentru că cel probabil ajung sa le stric. Numai căști audio am folosit pana acum în jocuri, dar cu mufa. Cele de gaming, fără fir, sunt extraordinar de scumpe ( Logitech). Costa vreo 600 RON și nu știu dacă se pot conecta la telefon. Am fost azi în Altex și Media galaxy și m-am uitat. Aceste doua magazine sunt din același brand, doar ca stocul este diferit. Spre exemplu aceste căști skull candy, în altex nu avea.

Iar net-ul este bun, rețea full. Locuiesc totuși în Brașov. Net 4G+ de la Vodafone. Problema este de la Bluetooth, dar nu e bai.

| literallythesamebruh a răspuns:

Da,este vina bluetooth-ului. Eventual îți poți cumpăra niste căști cu un fir mai gros laughing

| anonim_4396 explică (pentru literallythesamebruh):

Toate căștile pe care le-am avut au venit cu firul destul de gros și au sfârșit aruncate la gunoi. Asta pentru ca prelucram firul până ajungeam să scot alte fire din interior. Fire care practic ajungeau să mă curenteze și la dinți.