| luana1 a întrebat:

Am cumparat un calculator la mana a doua din afara si am descoperit ca nu am sunet deloc in el. E slabut calculatorul, e pentru fiu-meu dar fara sunet nu-i place.Asa ca daca poate cineva sa ma lumineze pentru ca nu prea le am. In device manager imi apare la multimedia audio controller si network controller semnul intrebarii si al exclamarii.Am motherboard LEGEND. QDI KUDOZ 7, Winxp home edition, Sp.2(build2600)x86.Am o placa de sunet creative sound blaster sb0220 EMU10k1_jff dar imi apare onboard audio AC97 si onboard CT5880 PCI hardware audio.Nu pot intra in BIOS cu DEL asa cum imi arata. Ce sa fac? Am incercat sa instalez Realtek AC97 si nu a mers.

Răspuns Câştigător
| Cronki a răspuns:

De ce te complici? Daca vrei sa folosesti placa de sunet onboard trebuie sa dai afara placa sb0220 EMU10k1-jff! Dca vrei sa folosesti placa sb0220 EMU10k1-jff atunci instaleaza driverul acestei placi! Daca nu ai driverul poti folosi DriverGenius.
http://www.tpu.ro/......e-ti-l-da/
Sunt cazuri cand placa audio onboard nu functioneaza atata timp cat ai alta placa audio pe PC.

7 răspunsuri:
| ronin33dan a răspuns:

Tot ce trebuie sa faci este sa intri pe site-ul producatorului, placii baza si de acolo iti iei toate driverele de care ai nevoi! Daca iti apare on board, inseamna ca are sunet in placa baza! Succes!

| Dannyjj a răspuns:

Iti piseste driverul de sunet, daca reusesti sa identifici corect placa de sunet atunci vei putea instala driverul care trebuie.
Uite aici un driver pentru xp pentru placa de sunet creative sound blaster sb0220 EMU10k1-jff
http://driverarea.net/......nload.html

| Dannyjj a răspuns:

Imi cer scuze pentru greseala, am vrut sa scriu "iti lipseste driverul".

| sonya a răspuns:

Semnul ala al intrebarii iti arata de fapt ca nu este instalat sau ca are probleme. incearca sa apesi acolo clcik dreapta si sa ii dai install sau repair nu mai stiu sigur care este. incearca sa cauti pe internet driverul care ii corespunde placii respective. daca nici asa nu este...pare rau nu stiu altceva.

Răspuns utilizator avertizat
| 34588773 a răspuns:

Ai putea sa-ti cumperi o placa de sunet si ti-o va atasa cineva priceput. ori asigura-te ca in calculator sunt instalate drivere pentru sunet.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gasesti usor cu google driverul care-ti trebuie. Descarci driverul pentru "creative sound blaster sb0220 EMU10k1-jff". Dezinstalezi toate driverele audio pe care le ai bagate si instalezi driverul proaspat descarcat.

Ca sa intri in Bios poti sa incerci variantele de mai jos dupa producator (variantele cele mai dese sunt F2, F8, F10):

ALR Advanced Logic Research, Inc. ® PC / PCI F2
ALR PC non / PCI CTRL+ALT+ESC
AMD® (Advanced Micro Devices, Inc.) BIOS F1
AMI (American Megatrends, Inc.) BIOS DEL
Award™ BIOS CTRL+ALT+ESC
Award BIOS DEL
DTK® (Datatech Enterprises Co.) BIOS ESC
Phoenix™ BIOS CTRL+ALT+ESC
Phoenix BIOS CTRL+ALT+S
Phoenix BIOS CTRL+ALT+INS
Acer® F1, F2, CTRL+ALT+ESC
ARI® CTRL+ALT+ESC, CTRL+ALT+DEL
AST® CTRL+ALT+ESC, CTRL+ALT+DEL
Compaq® 8700 F10
CompUSA® DEL
Cybermax® ESC
Dell 400 F3, F1
Dell 4400 F12
Dell Dimension® F2 or DEL
Dell Inspiron® F2
Dell Latitude Fn+F1 (while booted)
Dell Latitude F2 (on boot)
Dell Optiplex DEL
Dell Optiplex F2
Dell Precision™ F2
eMachine® DEL, F 2
Gateway® 2000 1440 F1
Gateway 2000 Solo™ F2
HP® (Hewlett-Packard) F1, F2 (Laptop, ESC)
IBM® F1
E-pro Laptop F2
IBM PS/2® CTRL+ALT+INS after CTRL+ALT+DEL
IBM Thinkpad® (newer) Windows: Programs-Thinkpad CFG.
Intel® Tangent DEL
Lenovo(formerly IBM) Lenovo BIOS Access page
Micron® F1, F2, or DEL
Packard Bell® F1, F2, Del
Seanix DEL
Sony® VAIO F2
Sony VAIO F3
Tiger DEL
Toshiba® 335 CDS ESC
Toshiba Protege ESC
Toshiba Satellite 205 CDS F1
Toshiba Tecra ESC then F1 or F2
1. Turn on computer by Holding down power button while pressing the ESC key.
The machine will beep, then display:
Check System, then press [F1] key.
2. Release ESC key
3. Press F1 key