| tRizikial a întrebat:

Am cumparat un HDD nou (dar si la cel vechi imi facea la fel in ultima vreme), totusi si cu acesta nou persista aceasta "problema" cand aprind calculatorul apare imagine 1-2 sec si dispare repede si tot asa, trebuie sa-l las cateva minute ca sa-si revina cand vad eu ca acea luminita de la monitor albastra sta mereu asa (cand dispare imaginea scoate un sunet ciudat, si beculetu dispare si reapare si tot asa, cand sta pe loc s-a facut, ii dau 2-3 restarturi si gata) dar m-a secat la cap ce ar trebui sa fac ca sa nu mai faca asa? placa video nVIDIA GeForce 8600 GT, placa baza ASRock G41M-VS, poate o fi o setare din BIoS?

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Deci dă blue screen... Suspectez două probleme.Ori din bios nu e setat ca hard discul să fie văzut sata nu IDE, ai UEFI în loc de bios( și aici îi deja altă treabă) sau placa de bază e cam pe moarte.Succes