| amaliaelena30 a întrebat:

Am cumparat un încărcător portabil din mall si nu încarcă cu toate ca il tin de vreo 3-4 zile la încărcat
In instructiuni spune ca trebuie sa se facă o luminița albastră, da' ea ramane rosie.

6 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Probabil te referi la powerbank, du-l inapoi ca e defect.

| LinxCont a răspuns:

Incearca sa folosesti bateria externa, poate e deja incarcata.

La majoritatea bateriilor externe ledul rosu clipeste cat timp bateria se incarca si ramane rosu aprins cand bateria e incarcata.

Unele instructiuni nu sunt conforme cu produsul si ar putea fi o situatie de genul asta (sunt gresite si in limba chineza, iar traducerea nu e cu nimic mai buna decat originalul).

Daca telefonul se incarca, inseamna ca bateria e incarcata si dupa o folosire de o ora sau mai mult, bateria se poate pune din nou la incarcat pentru a vedea comportamentul ledului in timpul incarcarii bateriei - are alta culoare decat rosie, clipeste.

In plus, incarcarea telefonului de la bateria externa se face cu un cablu lung usb obisnuit.
Daca incarcarea telefonului se face cu cablul scurt venit la pachet odata cu bateria, incarcarea telefonului se face fie la un curent mic in jur de 100mA, fie nu se face deloc, din cauza ca acel cablu scurt al bateriei externe de cele mai multe ori are numai cele 2 fire de curent in loc de 4 cum e un cablu normal, deci lipsesc cele 2 fire de date prin care incarcatorul comanda telefonul sa se incarce la curentul maxim.

In cazul in care bateria externa e defecta, ar trebui dusa la magazin si folosita garantia.

| amaliaelena30 explică (pentru LinxCont):

Faza e ca nu încarcă. Adică când o conectez la telefon

| LinxCont a răspuns (pentru amaliaelena30):

Cand o conectezi la telefon, ar trebui sa se aprinda un led albastru.
In plus, trebuie folosit un cblu usb de date. Eu cand pun cablul scurt de la baterie la telefon, imi arata pe telefon ca e conectat la incarcator, dar nu se incarca deloc. Am intercalat un aparat de masura si imi arata curent zero. Daca pun cablu de date lung, se incarca normal la un curent de 700 - 800mA.

| dovahkiin9386e6e a răspuns:

Este defect

| Bogdan_Bgd_Ricardo_1986 a răspuns:

Incearca sa lasi doar 1 poate va merge, mersi!